ikona

„Miejsce na wszystko, miejsce dla wszystkich, wszystko na miejscu. Biblioteka z wizją” tak w skrócie można określić funkcję nowej przestrzeni, określającej tożsamość Biblioteki Galerii Książki w Oświęcimiu. Jest ona przykładem na pozytywne zmiany zachodzące w bibliotecznych przestrzeniach. Wspieramy rozwój naszej lokalnej społeczności poprzez otwarty, bezpłatny dostęp do informacji i wiedzy. Poprzez zastosowanie nowych technologii komunikacyjnych i informacyjnych oraz niekonwencjonalne działania kierowane do naszych użytkowników stajemy się niezbędnym elementem utrwalania więzi społecznych. Innowacyjna bryła budynku Galerii Książki, stanowi przestrzeń spotkań wszystkich użytkowników. Jest nie tylko Biblioteką, ale miejscem spotkań ludzi, biblioteką rodzinną, spełniającą standardy nowoczesnych Bibliotek XXI wieku.

Oprócz tradycyjnego wypożyczania książek, audiobooków, gazet, czasopism użytkownicy Galerii Książki mogą zagrać na PlayStation, XBOX'ie, w air-hockey, piłkarzyki czy dowolne gry planszowe. Graczami są zarówno dzieci jak i dorośli. Ogromną liczbę czytelników biblioteka pozyskała właśnie przez udostępnienie tego typu narzędzi rozrywki. Często stają się one „przynętą'” dla samego odwiedzenia biblioteki, a w rezultacie do sięgnięcia po książkę. Przy tej okazji biblioteka organizuje również działania związane m. in. z bezpiecznym poruszaniem się w sieci, oddziaływaniem gier na nasze życie czy roli jaką pełnią w literaturze i edukacji.

Chcąc stworzyć miejsce dla wszystkich dostosowujemy ofertę do panujących trendów społecznych, realizujemy zatem działania dla dzieci najmłodszych, dzieci starszych i młodzieży szkolnej. Proponujemy działania osobom młodym, studiującym często kilka kierunków, chcących wzmacniać swoje szanse na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy, a jednocześnie chcących atrakcyjnie i twórczo spędzać czas wolny. Realizujemy również ofertę dla wielopokoleniowych rodzin, osób wychowujących dzieci, jednak nie rezygnujących z rozwoju osobistego i zawodowego, ale również dla seniorów, coraz śmielej uczestniczących i tworzących życie kulturalne i edukacyjne. Szczególną ofertę kierujemy do osób z dysfunkcjami (m.in.: wzrokowe, ruchowe). Warto tutaj zaznaczyć, że biblioteka spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa dla użytkowania jej przez osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami. Dodatkowo powstało wiele udogodnień dla osób poruszających się na wózkach (podjazdy, windy, garaż podziemny, przestrzenie komunikacyjne).

Naszym atutem jest niewątpliwie lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich usług i zbiorów. Odpowiadamy na zidentyfikowane potrzeby różnych grup odbiorców. Odpowiednie pomieszczenia zapewniają prawidłowe gromadzenie, udostępnianie i ekspozycję zbiorów, dają możliwość organizowania różnego rodzaju przedsięwzięć (lokalnych, krajowych, międzynarodowych). Ponadto budynek MBP stanowi centrotwórczą, komfortową i reprezentacyjną jednostkę kultury miasta Oświęcim, wpływając pozytywnie na wizerunek zarówno miasta jak i Małopolski Zachodniej.

Klasyczna biblioteka często kojarzy się z ladą do wypożyczeń, miejscem pełnym spokoju, nudnym i mało przyjaznym dla czytelnika. Oświęcimska Galeria Książki daleko odeszła od tego wizerunku, stawiając na otwartość, przestrzeń i funkcjonalność. Jesteśmy dla Was już 4 lata !