Fotografia ojczysta – wiek XXI. Wystawa

wystawa_ikona

W „Umizgach”, trzeciej księdze „Pana Tadeusza”, Adam Mickiewicz opisuje spór na temat sztuki i piękna pomiędzy światowcem Hrabią a prostaczkiem Tadeuszem. Ten pierwszy zachwyca się li tylko niebem i pięknem flory Italii, natomiast zirytowany Tadeusz wylicza, godne uwiecznienia w sztuce, cuda polskiego krajobrazu. Gdyby „malarstwo” i „malować” zastąpić słowami „fotografia” i „fotografować” otrzymalibyśmy opis niejednego z nas fotografującego krańce świata, a niedostrzegającego godnych tematów tuż za miedzą. Stąd pomysł plenerów, wystaw i albumów z cyklu „Fotografia ojczysta wiek XXI”. Idea „fotografii ojczystej” narodziła się niemal sto lat temu. Jej pomysłodawcą i niestrudzonym propagatorem był ojciec fotografii polskiej – Jan Bułhak. Fotografowanie ojczystego kraju; krajobrazu i ludzi, tego co zwyczajne i unikalne, w latach tuż po odzyskaniu niepodległości stało się dla niego wyrazem miłości do Ojczyzny. Po niemal stu latach sięgamy po ten cudowny w swojej prostocie pomysł, aby w fotografii artystycznej utrwalić piękno różnych zakątków Polski. Niniejsza wystawa to skromny wybór prac powstałych w ciągu czterech lat na kilkudziesięciu plenerach fotograficznych. Siłą rzeczy selekcja nie była prosta; ograniczyliśmy się więc głównie do pejzażu wiejskiego. Współczesna fotografia promocyjna działa według prostego schematu; pokazać każde miejsce jako cudowne połączenie tradycji i nowoczesności. Nie poszliśmy tą drogą, bardziej interesujące wydały nam się „cudne manowce” polskiego pejzażu. Z przyjemnością zbaczaliśmy z utartych tras turystycznych, aby docierać do „małych ojczyzn” znanych głównie ich mieszkańcom, do „rajów fotograficznych” odkrywanych przez nas w najmniej spodziewanych zakątkach Polski. Owszem, dostrzegamy w naszym kraju postęp i nowoczesność, kosmiczne technologie i „modern design”, ale niestety te elementy krajobrazu są przeważnie mało malownicze, a bez eufemizmów… są po prostu brzydkie, chaotyczne, napiętnowane bezguściem. Czy w takim razie ta wystawa to podróż sentymentalna? Po części tak, chociaż sfotografowany przez nas pejzaż istnieje. Nie ukrywamy, że tęskno nam do pewnych wartości nie tylko estetycznych, ale i etycznych. Do świata, w którym człowiek stanowił część natury, czuł pokorę wobec jej sił i potrafił uszanować jej prawa. Wybaczcie nam Państwo tę czułość i zachwyt, a nawet sentymentalizm w ukazywaniu tego, co w powszechnym mniemaniu pospolite i banalne. Mamy nadzieję, że piktorialna interpretacja tych motywów wyda się Państwu szczególnie inspirująca do rozważań nad sztuką fotografii. Znajdziecie więc tu Państwo obrazy dekoracyjne, ale równocześnie z głęboką nutą refleksji nad pięknem, które mieszka nie tylko na krakowskim rynku, nad Morskim Okiem i we wschodzie księżyca nad Wigrami.

Lucyna Romańska

Mieczysław Wielomski
Lucyna Romańska

Stowarzyszenie „Przeciw Nicości”

propaguje w fotografii artystycznej piękno polskiego krajobrazu. Organizujemy plenery i wystawy fotograficzne oraz wykłady na temat sztuki. W 2016 roku odbył się w Goczałkowicach-Zdroju I Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Fotografii Ojczystej. Honorowy patronat nad imprezą objął starosta powiatowy pan Paweł Sadza, patronat artystyczny Fotoklub RP, którego zbiorowym członkiem jest nasze Stowarzyszenie. Festiwal wsparł powiat pszczyński, gmina Goczałkowice, Uzdrowisko, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oraz firmy i osoby prywatne. Na co dzień naszą pracę wspiera Uzdrowisko udostępniając galerię „Weranda”; miejsce naszych spotkań, wystaw i warsztatów fotograficznych. Prezes Stowarzyszenia, Mieczysław Wielomski, został zaliczony w poczet „Przyjaciół Uzdrowiska”. W tym roku w październiku odbędzie się druga edycja Festiwalu Fotografii Ojczystej również pod patronatem Starost powiatu pszczyńskiego oraz Fotoklubu RP. Sztandarową wystawą Stowarzyszenia jest „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”. Ponadto część osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu działa w nieformalnej grupie fotograficznej „Pictorial Team”.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Fotografia ojczysta - wiek XXI", w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI, w dniach od 3 do 30 lipca.