Katarzyna Górka „Ilustracje”. Wystawa 3-29.02.2020

Katarzyna Górka, urodzona w 1992 r. studentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, swoją działalność artystyczną rozwija w pracowniach Ilustracji, Fotografii oraz pracowni Interdyscyplinarnej, gdzie realizuje dyplom magisterski. Przedstawione prace są owocem współpracy z dr Anną Machwic oraz mgr Karoliną Kornek-Freixial w pracowni Ilustracji.

Zastosowane zabiegi artystyczne mają na celu wydobycie struktury papieru i w kolażowym charakterze zawarcie trójwymiarowości w dwóch wymiarach. Inspiracją są dla niej prace ilustratorek takich jak Iwona Chmielewska, czy Joanna Concejo oraz literatura, zwłaszcza ta hiszpańskojęzyczna.

Inspiracją do powstania pierwszego cyklu ilustracji było opowiadanie G. Garcii Márqueza, zatytułowane “Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki”. Rysunki w sposób symboliczny oddają charakter relacji okrutnej babki z dziewczynką, a także suchy, pustynny klimat opowiadania.

Kolejne rysunki to projekt powstały pod wpływem krótkich anegdotek autorstwa Julia Cortázara na temat fam i kronopiów. Zabawne, przerysowane postacie w sposób absurdalny przeżywają swoją rzeczywistość, a mnie przypominają szkice, bazgroły, które rysujemy na marginesie, by potem wyrzucić, pozornie niepotrzebne. Stąd pomysł na formę rysunków.

Trzecim cyklem jest autorska książka dla dzieci oparta na historii życia Amelii Earhart, słynnej lotniczki. Jest to opowieść o jej wytrwałym dążeniu do celu i o realizacji marzeń.

Ostatni zbiór prac to autorski kalendarz pod tytułem “Lato cały rok”. Stworzony został z chęci zatrzymania ciepłego, wakacyjnego nastroju także w zimie oraz w wyniku obserwacji osób, które nie wpisując się w obowiązujące kanony piękna promowane przez media, w sposób nieskrępowany tchną optymizmem.
Wystawę można oglądać w Galerii Przechodniej do końca lutego br.
Zapraszamy.
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony