konkurs_ikona

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI ogłosiła konkurs na najpiękniej przeczytany fragment "Wesela".

Zatem czas na wyniki.

Największą ilość głosów internautów zebrała prezentacja p. JANINY ROCHOWIAK.
Drugie miejsce prezentacja p. Krzysztofa Rysia
Trzecie miejsce zajęła prezentacja Michała Żydzika.

Prezentacje będą emitowane na antenie RADIA OŚWIĘCIM, 2 września, w godz. 8:00-15:00

Wręczenie nagród odbędzie się podczas spotkania autorskiego z Pawłem Lachem, 6 września, g. 18:00, Aula św. Wawrzyńca.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.