wydarzenie_ikona

19-20 października 2017 r. Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Goethe-Institut w Krakowie i Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zapraszają na międzynarodową i interdyscyplinarną konferencję: „Przestrzenie literatury dla młodego czytelnika. Perspektywa niemiecka i polska”

Konferencja składać się będzie z wystąpień badaczy literatury dla dzieci i młodzieży oraz dyskusji (19 i 20 października), a także spotkań przy tzw. stolikach eksperckich (19 października, godziny popołudniowe).

W sekcji referatowej zapraszamy do wysłuchania wystąpień i aktywnego udziału w dyskusji. Naszymi gośćmi będą wybitni specjaliści i znawcy literatury dziecięcej z Niemiec: dr Roswitha Budeus-Budde (wykładowczyni na Uniwersytecie w Giessen, redaktorka naczelna działu książek dla dzieci i młodzieży w dzienniku Süddeutschen Zeitung, Jurorka wielu nagród literackich) i dr Michael Schmitt (dziennikarz i krytyk literacki, Członek jury m.in. Niemieckiej Nagrody Książkowej, jednej z najważniejszych nagród literackich w Niemczech przyznawanej podczas Frankfurckich Targów Książki), a także polscy znawcy literatury dla dzieci i młodzieży między innymi z Uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Pedagogicznego w Krakowie – program konferencji poniżej.

Spotkania przy stolikach umożliwią zdobycie cennych wskazówek i wiedzy praktycznej. Dzięki swobodnej dyskusji w niewielkiej grupie uczestników (5-6 osób) umożliwimy zgłębienie omawianego tematu (czas trwania 40 minut). Każdy stolik powtórzony będzie trzy razy, dzięki czemu będziecie mogli Państwo uczestniczyć w trzech różnych spotkaniach – opis poszczególnych stolików eksperckich oraz formularze zapisu poniżej programu konferencji.

Udział w całej konferencji jest bezpłatny, a osoby biorące udział w spotkaniach stolików eksperckich otrzymają imienne zaświadczenia o uczestnictwie.

Serdecznie zapraszamy do udziału! Na spotkania przy stolikach obowiązywać będzie rejestracja, ilość miejsc jest ograniczona.

Spotkania przy stolikach eksperckich

data: 19 października 2017 rokumiejsce: Czytelnia Naukowa I piętro, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI

Spotkania przy stolikach eksperckich trwać będą od godz. 15.30 do 17.30. Spotkanie przy jednym stoliku eksperckim trwać będzie 40 minut. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w 3 różnych spotkaniach (o godz. 15.30, 16.10 i 16.50).

Uczestnicy spotkań po ich zakończeniu otrzymają imienne zaświadczenia o uczestnictwie.Osoby, które będą zainteresowane udziałem w konferencji, ale nie udziałem w spotkaniach w stolikach eksperckich prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu: 33 847 98 08 lub e-mail: cld@mbp-oswiecim.pl do 6 października 2017 roku.
Linki do formularzy na spotkania pod opisami.

  1. Stolik: Dom Kultury Inspiro – Inspirujące miejsce

Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski twórcy Domu Kultury INSPIRO w Podłężu (pierwszego w Polsce domu kultury prowadzonego przez organizację pozarządową).

Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Niepoprawni optymiści. Odpowiedzialni za wiele projektów społecznych m.in.: Dron społeczny, Podziel kwadrat, Dla Aleppo, Pyszne wakacje, Musikomar, Mały Obywatel Świata, Za stołem Świata, Strefa52, Strefa53, Sztuka-Puka i wielu, wielu innych.

Od 2007 roku Beata i Maciek z wielką frajdą inspirują INSPIRO. Śmieją się prawie cały czas, wymyślając niestworzone rzeczy, które możliwe stają się w INSPIRO. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Uważają, że dom kultury to dzieło sztuki.

W bogatej, nowoczesnej i innowacyjnej ofercie DK INSPIRO można znaleźć zajęcia dla dzieci, młodzieży, rodziców, seniorów, rodzin. INSPIRO bez kompleksów małej miejscowości realizuje swą misję wprawiając w zakłopotanie większe, lepiej wyposażone i szczodrzej finansowane instytucje. W 2011 roku Minister Edukacji Narodowej przyznał DK INSPIRO tytuł „Miejsca odkrywania talentów”. Cotygodniowo DK INSPIRO odwiedza blisko 500 osób, które przyjeżdżają nie tylko z Krakowa, Niepołomic czy Wieliczki, ale też innych okolicznych miast i miejscowości. Spotkanie przy stoliku prowadzonym przez Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego, będzie rozmową o: innowacyjnych działaniach, miejscach dla wszystkich (czyli tworzeniu przyjaznej przestrzeni), sile fabuły w warsztatach INSPIRO, ofercie edukacyjnej małego wiejskiego domu kultury, która przyciąga ok 500 osób tygodniowo, tajemnicy INSPIRO, działaniach ze społecznością, zmienianiu niemożliwego w możliwe, pierwszym w Polsce domu kultury prowadzonym przez NGO.


Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://inspirujacemiejsce1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://inspirujacemiejsce2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://inspirujacemiejsce3.evenea.pl/

  1. Stolik: Jak przygotować skuteczną akcję promującą czytelnictwo?

Spotkanie poruszać będzie tematykę skutecznego przygotowania i przeprowadzenia akcji promujących czytelnictwo, czyli szukania inspiracji (jak z wielu możliwości „wyłowić”, coś dla siebie), oceny własnych zasobów, i możliwości, a także właściwego określania celów, dla których chcemy przygotować daną akcję. W trakcie spotkania odpowiemy sobie pytania: Do czego są nam potrzebne akcje promujące czytelnictwo? Dla naszego zadowolenia, czy dla rzeczywistej poprawy czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a może dorosłych. Jak ocenić własne możliwości (czas i umiejętności), aby przygotować i przeprowadzić skuteczną i satysfakcjonującą promocję czytania? Odpowiedzi na powyższe pytania uczestnicy wypracują przy pomocy technik i metod coachingowych.

Tomasz Kobylański – psychoprofilaktyk, socjoterapeuta, pedagog, coach. Ukończył Psychoprofilaktykę Społeczną na UR w Rzeszowie. Jest absolwentem Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej i Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Certyfikowany Coach. Twórca i realizator projektów rządowych dotyczących rozwoju pasji (m.in „Gry planszowe megarozwojowe”, „KO-MIKS”). Pracuje w oparciu o nowoczesne techniki coachingu edukacyjnego, w których najważniejsze są cel i droga do realizacji. Działania jakie realizuje wspiera m.in Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii i Fundacja PZU.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://jakprzygotowac1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://jakprzygotowac2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://jakprzygotowac3.evenea.pl/

  1. Stolik: Czytanie – naturalna potrzeba dzieci i młodzieży.

Spotkanie dotyczyć będzie psychologicznych podstawy czytania dzieci i młodzieży. Skupimy się na motywowaniu do czytania, a dokładniej na odnajdywaniu w dzieciach i młodzieży potrzeby czytania, poprzez wykorzystywanie ich naturalnych predyspozycji psychologicznych. W trakcie spotkania odpowiemy sobie pytania: Jak motywować dzieci i młodzież do czytania? Jakie techniki motywacyjne są najbardziej skuteczne wobec młodych czytelników? Odpowiedzi na powyższe pytania uczestnicy wypracują przy pomocy technik i metod coachingowych.

Marcin Mołoń psychoprofilaktyk, socjoterapeuta, pedagog, coach. Ukończył Psychoprofilaktykę Społeczną na UR w Rzeszowie. Jest absolwentem Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej i Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Certyfikowany Coach.Twórca projektów rozwojowych i programów profilaktycznych. W ostatnich 10 latach przeprowadził kilkadziesiąt programów (m.in. „Profilaktyka tańsza od leczenia”, „Czytaj nie klikaj!”) opartych o profilaktykę alternatyw – programy skoncentrowane na rozwoju pasji i umiejętności psychospołecznych. Programy te zostały zauważone i docenione m in. przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii i Fundację PZU.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://czytanie1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://czytanie2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://czytanie3.evenea.pl/

  1. Stolik: Niemiecka książka dla dzieci – i co dalej?

Spotkanie dotyczyć będzie obecności niemieckich książek dla dzieci na rynku polskim: ich odbioru, zmiennej popularności, a także oczekiwań w stosunku do nich polskich wydawców, dorosłych opiekunów i małych czytelników. Poruszone zostaną również kwestie pracy tłumacza i wydawcy, ich specyfiki, wyzwań i trudności. Druga część spotkania poświęcona będzie możliwościom wykorzystania niemieckich książek dla dzieci w pracy z małymi czytelnikami: w szkole, bibliotece, domu… Wiele z przekładanych książek daje sposobność ich użycia na różnego rodzaju zajęciach, w tym językowych, kulturowych, ale nie tylko. Także autorzy, idąc z duchem czasu, sami coraz częściej proponują różne rozwiązania i aktywności wychodzące poza samą lekturę. Kontakt z każdą książką daje mnóstwo sposobności do nauki i zabawy, a kontakt z książką przełożoną niejednokrotnie daje jej dwa razy więcej.

dr Elżbieta Zarych – komparatystka, polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej, redaktorka, pracownik Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych UJ, współpracownik Ośrodka Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ. Od 1997 r. prowadzi na uniwersytecie zajęcia z historii literatury i literatury porównawczej, a także z zagadnień edytorskich (rynek książki dziecięcej i młodzieżowej, redakcja tekstów tłumaczonych) i językowych (warsztaty językowo-edytorskie, kultura języka polskiego, język i kultura polska dla obcokrajowców), jednocześnie pracując w wydawnictwach i współpracując z nimi jako redaktorka, recenzentka, tłumaczka i pisarka. Autorka licznych prac poświęconych literaturze i kulturze XIX i XX w. oraz współczesnej, pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników, a także beletrystyki, w tym baśni literackich. W centrum jej zainteresowań znajdują się książka, języki i wyobraźnia.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://niemieckaksiazka1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://niemieckaksiazka2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://niemieckaksiazka3.evenea.pl/

  1. Stolik: Darmowe aplikacje i narzędzia internetowe

Kreatywne wykorzystanie urządzeń mobilnych i aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością w pracy z dziećmi. (Quiver, Anatomy 4D, Spacecraft 3D, Star Chart), czas: 10 min. Gry, quizy i ankiety na żywo, czyli szybkie tworzenie atrakcyjnych testów, uprzyjemniających naukę dzieciom i młodzieży, ułatwiających szybkie zbadanie poziomu wiedzy grupy, udostępniające prowadzącym gotowe, bogate bazy testów z różnych dziedzin wiedzy do bezpłatnego wykorzystania. (Kahoot, Quizizz), czas: 20 min. Ekstra od prowadzącego. Propozycje narzędzi online przydatnych na co dzień w pracy i prywatnie. (Pocket, Prisma, BeFunky, WeTransfer, PosterMyWall, FotoJet), czas: 10 min. Praca warsztatowa. Grupa maksymalnie do 6 osób. Warsztaty z wykorzystaniem tabletów, smartfonów i komputerów (fajnie, jeżeli uczestnicy będą mieli swoje smartfony, ale nie jest to konieczne).

Agnieszka Tracz – pracownik działu promocji w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, trener z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący zajęcia obsługi komputera i Internetu dla dorosłych, a także zajęcia programowania z wykorzystaniem mBotów dla dzieci.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://darmoweaplikacje1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://darmoweaplikacje2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://darmoweaplikacje3.evenea.pl/

  1. Stolik: Literatura dla dzieci w Niemczech – literackie modele lepszego świata – dyskusja

Peter Härtling często podkreślał wyjątkowość literatury dla dzieci, ponieważ bezustannie opowiada ona o niezwykłym doświadczeniu inicjacji: „Owa szczególna seria początków. Pierwsza przyjaźń, pierwsze słowo, pierwsza podróż, wspomnienie pierwszej miłości… Ta literatura podejmuje każdy temat, nie ma w niej tabu, ponieważ każdy początek szuka dla siebie właściwych słów, dąży do własnego języka”. Podążając tropem, nadanym przez wielkiego autora, który zmarł latem tego roku, zajmę się poszukiwaniem tych początków we współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży. Czy realistyczne historie potrafią oddać literacko autentyczność, czy pierwszoosobowy narrator przedstawia rzeczywistość, której doświadczył w sposób niezawoalowany? Czy jest także miejsce na komizm, dzięki któremu można uporać się z rzeczywistością? Czy literatura fantastyczna porusza emocje czytelników, jest spełnieniem ich fantazji i marzeń? Wszystko jest w niej możliwe, nie ma żadnych ograniczeń typowych dla rzeczywistości, nawet w dystopiach dla młodzieży. W jaki sposób literatura dla dzieci i młodzieży wypełnia zadanie bycia dywersyjnym materiałem zapalnym, który swoich czytelników ma stymulować do myślenia alternatywnego, dzięki któremu rozwiną pomysły na lepszy świat?

dr Roswitha Budeus-Budde – absolwentka bibliotekoznawstwa i germanistyki, wykładowczyni na Uniwersytecie w Giessen, a od 1995 r. redaktorka naczelna działu książek dla dzieci i młodzieży w dzienniku Süddeutschen Zeitung. Jurorka wielu nagród literackich, m.in. w 2010 r. przewodnicząca jury niemieckiej nagrody dla najlepszej książki dla dzieci i młodzieży.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30: https://literaturawniemczech1.evenea.pl/
godz. 16.10: https://literaturawniemczech2.evenea.pl/
godz. 16.50: https://literaturawniemczech3.evenea.pl/

  1. Stolik: Spojrzenie na literaturę dla młodzieży

Temat czy kunszt językowy – co jest ważniejsze? W jaki sposób odbywa się przekaz – i przez kogo? Czy istnieje krytyka literacka – i jaką rolę odgrywa? Jaką role spełnia pesymizm kulturowy w trakcie debat o młodzieży i ich nawykach czytelniczych?

dr Michael Schmitt – ur. 1959 w Trewirze, historyk i germanista, mieszka w Wiesbaden. W latach osiemdziesiątych związany z księgarstwem, obecnie dziennikarz i krytyk literacki związany ze stacjami telewizyjnymi ZDF i 3sat, od 1995 r. redaktor literacki programu kulturalnego /3sat-Kulturzeit,/ pisujący do Süddeutsche Zeitung, Neuer Züricher Zeitung. Członek jury m.in. Niemieckiej Nagrody Książkowej, jednej z najważniejszych nagród literackich w Niemczech przyznawanej podczas Frankfurckich Targów Książki, nagrody literackiej im. WilhelmaRaabe oraz gremium wybierającego raz w miesiącu w radio niemieckim siedem najlepszych książek dla młodych czytelników.

Zarejestruj się na spotkanie:
godz. 15.30 https://spojrzenie1.evenea.pl/
godz. 16.10 https://spojrzenie2.evenea.pl/
godz. 16.50 https://spojrzenie3.evenea.pl/

Projekt współfinansowany z pozostających w dyspozycji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.