Śląsk koduje Małopolskę

Regionalny Festiwal Kodowania w Oświęcimiu to działanie, na realizację którego Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI, jako jedna z 5 w Polsce, otrzymała grant w wysokości 10000 zł. Festiwal zorganizowany zostanie pod hasłem „Śląsk koduje Małopolskę”. Mając na uwadze, że impreza ma charakter regionalny, a jej celem jest m.in. sieciowanie miłośników kodowania, do współpracy zaproszone zostały Lokalne Kluby Kodowania z Żor i Bojszów, reprezentujących województwo śląskie – Bojszowy kodujo, Żory programujo!

Wydarzenie główne odbędzie się w dwóch odsłonach. 8 października organizatorzy zapraszają zainteresowanych tematyką programowania, kodowania oraz robotyki. Wydarzenie rozpocznie Prezydent Miasta Oświęcim i dyrektorzy Bibliotek z Bojszów, Żor i Oświęcimia. Uczestnicy festiwalu wezmą udział w warsztatach druku 3D, warsztatach robotyki w RoboZone z m-Botem, Lego Mindstorms, Ozobotami, spędzą czas na Magicznym dywanie, odwiedzą Salon VR, zagrają w ScottieGo, a w CyberZonie obejrzą CACY pokaz, czyli Create A Cyborg. Miłośnicy LEGO też znajdą coś dla siebie w strefie ZaLEGOwanych. W RoboCafe uczestnicy posilą ciało a swoją ofertę przedstawią m.in.: Funtronic, Fabryka Kreatywności, Centrum Kreatywne Future, Hash. Sklep komputerowy. Swoje strefy przygotują LKK z Żor i Bojszów. W OfflineZone zaprezentowana zostanie mata do kodowania i photony.

Udział w warsztatach podzielony jest na dwie tury: 9:00-13:00 grupy zorganizowane, 15:00-19:00 warsztaty na zapisy dla osób indywidualnych. Z kolei 12 października Biblioteka zaprasza na nocne szaleństwo programistów i koderów. Robonockę rozpoczną warsztaty taneczne, tak, tak rozpocznie taniec robotów dobrze Państwo czytacie. Po nich uczestnicy wpadną w wir programowania, kodowania i drukowania w 3D. Warsztaty IT poprowadzi m.in. Fabryka Kreatywności i TechKlub. O północy coś słodkiego, a zatem robotort, który wraz z uczestnikami powitają robione przez dzieci szczoteczkowe roboty. Dwa dni festiwalu to nie wszystko. W ramach wydarzeń towarzyszących Biblioteka podejmie działania w Żorach, Bojszowach i Oświęcimiu. Od 24 września do 21 października uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach kodowania (Scratch junior), warsztatach z m-Botami i wykorzystania narzędzi i aplikacji z zakresu edukacji medialnej. Poznają m.in.: Kodable, Code.org, ABCYA Animate, Dvolver i StoryBird. Wszystkie działania mają na celu promowanie nauki kodowania. Poza tym zorganizowane zostaną działania w Lokalnych Klubach Kodowania. Koordynatorzy LKK przeprowadzą warsztaty w instytucjach współorganizatorów. Korzystając z zestawów Makey Makey dzieci poznają tajniki pracy chirurga, tworząc upgrade znanej gry Operacja. Wezmą udział w warsztatach kodowania z wykorzystaniem długopisów 3D, kodowaniem offline i pokazem dronów.

Zapisy na warsztaty podczas pierwszego dnia festiwalu i na Robonockę od 10 września w dziale Multimedia. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony