Jednym ze stereotypów jaki funkcjonuje o młodzieży to ten wskazujący, że pojęcie patriotyzmu czy umiłowanie ojczystej historii, znajomości lokalnych dziejów czy tradycji nie wzbudza entuzjazmu wśród młodych. Nic bardziej mylnego. Generalnie dla młodzieży patriotyzm i Ojczyzna są ważnym pojęciami, ale rolą m.in. instytucji kultury jest rozbudzanie i stałe utrwalanie tych wartości.

W ramach projektu "Zagramy Miasto" realizowanego dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski zrealizowane zostało 10 warsztatów teatralnych zakończonych spektaklem w Bibliotece (27.07) i spektaklem w przestrzeni miejskiej (14.09) w Oświęcimskim Centrum Kultury. Równolegle do warsztatów teatralnych odbywały się warsztaty charakteryzacji teatralnej – 5 spotkań. Grupa plastyczna, przy ścisłej współpracy z grupą literacką, zajęła się przygotowaniem „oprawy” wizualnej młodych aktorów.

indeks

Na kolejnych spotkaniach młodzież opracowała scenariusz spektaklu i próbowała aranżować występ na scenie. Najpierw wybrane zostały wątki, które młodzież uznała za najciekawsze w historii miasta. Następnie powstał scenariusz. Młodzież samodzielnie opracowała scenografię do występu. Pojawił się niebieski dywan imitujący rzekę Sołę i czarne parasole, które posłużyły jako parawany odsłaniające kolejnych aktorów. Młodzi aktorzy ubrani na czarno, przepasani byli błękitną wstęgą opisującą wątek, o którym będą czytać lub mówić. W inscenizacji ważną rolę odegrała muzyka, gra świateł, czy wreszcie czujność publiczności. Zaproponowana forma spektaklu przybrała formę wędrówki po dziejach naszego miasta.


Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony