29.09, g.17:00 Kolonoskopia – Spotkanie informacyjne i wykład medyczny

Kolonoskopia - spotkanie informacyjne połączone z wykładem dr nauk medycznych na temat profilaktyki raka jelita grubego.


29 września, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny.

Organizatorem spotkania jest Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

Badanie kolonoskopii trwa tylko 20 minut. One mogą uratować życie każdego z nas. Rak jelita grubego jest dzisiaj najłatwiej wykrywalny i najłatwiejszy w leczeniu, a mimo to w ciągu roku umiera aż 600 tys. osób rocznie. Jak uniknąć choroby i śmierci, wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolonoskopii, profilaktyce – zdradzi mgr pielęgniarstwa Wioletta Kłosowska z Pracowni Endoskopii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 29 września o godz.17 w Bibliotece Miejskiej w Oświęcimiu, wstęp bezpłatny. Szpital zaprasza na bezpłatne badania mieszkańców powiatu oświęcimskiego W ZNIECZULENIU, BEZ SKIEROWANIA, ZWRACANY JEST KOSZT DOJAZDU NA BADANIA I Z POWROTEM.

Bez kolejki, skierowania i w znieczuleniu. Mieszkańcy 8 powiatów Małopolski mogą zgłosić się na bezpłatne badanie w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowo refundowane są także koszty dojazdu i z powrotem. Rejestracja pod nr tel. 12 622 93 51 lub mailowo: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl. . Wszelkie informacje dostępne są na stronie: https://zeromski-szpital.pl/kolonoskopia

Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40.roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego. Każdy, kto zgłosi się na badanie, przy braku przeciwwskazań lekarskich może liczyć na znieczulenie. Rejestrować się na kolonoskopię w znieczuleniu mogą osoby, które mieszkają lub pracują bądź są zameldowane w powiatach:
dąbrowski
limanowski
nowosądecki
oświęcimski
proszowicki
suski
tatrzański
wadowicki

Program badań jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego. Środki na jego realizację krakowski Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych. W ramach programu osobom zainteresowanym skorzystaniem z profilaktyki są także opłacane koszty dojazdu do szpitala i z powrotem.

Rejestracja na badania kolonoskopowe jest prowadzona pod nr tel. 12/ 622-93-51. Zapisać można się także osobiście w siedzibie szpitala (adres: Kraków, os. Na Skarpie 66) albo za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając e-mail na adres: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl.

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa zwykle ok. 15-30 minut, lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zagospodarować dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>