SPOTKANIA AUTORSKIE
Spotkania autorskie odbywają się wg miesięcznego kalendarza imprez. Jest to istotne wydarzenie pozytywnie wpływające na wizerunek biblioteki. Spotkania tego typu, których gościem jest znana osoba, niezwykle silnie przyciągają tłumy słuchaczy. Chociaż bywa jednak i tak, że nie przychodzi nikt. Janusz Głowacki wspominał: Miałem takie spotkanie, na które nikt nie przyszedł. Siedzieliśmy we dwójkę z bibliotekarką, piliśmy kawę, zapadała ciemność. Nagle usłyszeliśmy kroki na ulicy. O! ktoś idzie – ucieszyła się bibliotekarka. Ale to był tylko mężczyzna, który chciał wypożyczyć książkę, ale zapomniał tytułu. Pamiętał tylko, że to było „z czymś i z czymś”. Po dłuższej analizie ustaliliśmy, że chodzi o „Ogniem i mieczem”. I spotkanie się skończyło. A Wojciech Kuczok lubi wręcz, jak czasem na spotkanie nikt nie przyjdzie: – Jeśli taka sytuacja zdarza się raz na kilka lat, jest wręcz przyjemna, bo kończy się tym, że idę na piwo z bibliotekarką. W oświęcimskiej Bibliotece na szczęście mamy wiernych słuchaczy, którzy licznie przychodzą na spotkania autorskie. Mieliśmy do tej pory niezwykłą przyjemność gościć m.in.: Janusza Głowackiego, Marka Bieńczyka, Ewę Lipską, Marcina Pałasza, o. Leona Knabita, Pawła Beręsewicza, Szymona Hołownię, Wiesława Myśliwskiego, Mariusza Szczygła, Wojciecha Jagielskiego, Krzysztofa Wielickiego, Marcina Mellera i Annę Dziewit-Meller, Roberta Makłowicza, Ewę Wachowicz, Krzysztofa A. Zajasa.
Serdecznie zapraszamy na spotkania z pisarzami, informacje na plakatach bibliotecznych, aktualnościach na stronie i w mediach społecznościowych Biblioteki.


ALEJA PISARZY
Idea realizacji Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym, inaczej niż w przypadku idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej, sztuka słowa. Wielkość pisarza nie sprowadza się do krótkotrwałych błysków w doraźnej aktualności, jego dzieło pozostaje na długo w pamięci czytelników, społeczności, narodów, a napisane przez niego książki na wiele pokoleń, czasem stuleci, zapełniają biblioteczne półki oferując duchową strawę odbiorcom. Pisarz, jak każdy inny artysta, a może nawet bardziej, zasługuje na uwiecznienie, także w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków wyrytych w „kamieniu”. Aleja akcentuje osobę pisarza, autora,
a nie tylko jego dzieła. Dzieło głębiej zapada w świadomości czytelnika, a zanika, gubi się w ulotnej pamięci sam autor. Aleja Pisarzy, powstająca przy Bibliotece w Oświęcimiu, ma na celu upamiętniać wybitnych żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości wmurowania w Alei Pisarzy pamiątkowej płyty, ozdobionej autografem i wybranym cytatem zaczerpniętym z ich twórczości. Ich przyjazd do Oświęcimia stanowi święto dla wszystkich tych, którzy w dobie dominującej kultury obrazkowej nadal cenią sobie szczególnie wartość dobrego słowa pisanego. Po uroczystym odsłonięciu przez pisarza swojej płyty, następuje spotkanie autorskie
z uhonorowanym. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę Oświęcimia – Miasta Orędownika Pokoju – o wartościowe kulturowe, humanitarne
i pokojowe treści.
Odsłona Alei Pisarzy odbywa się raz w roku w okresie wrzesień/październik.
Informacja na plakatach.

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o Alei Pisarzy


CRAFT STUDIO
Jeżeli szukacie miejsca na kreatywne działania, w przyjaznej przestrzeni, w której chcielibyście się twórczo wyżyć, to zapraszamy do Craft Studia. Na takich warsztatach można poznać nowych ludzi, pogadać, dobrze się bawić i jeszcze wyjść z nich z własnoręcznie wykonaną fajną, dizajnerską rzeczą. Uczestnicy zapisują się na każde spotkanie oddzielnie, spotkania odbywają się raz w miesiącu. Pobierana jest opłata za materiały w zależności od potrzeb, płatne przed lub na spotkaniu. Na warsztatach tworzymy w przeróżnych technikach, szyjemy, robimy na drutach, na szydełku, wycinamy z filcu, dziergamy, czerpiemy, generalnie robimy świetne rzeczy z niczego. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń na każde warsztaty.


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
To grupa czytelników, którzy spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Szczególnie właściwa aktywność dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Ważne jest to, że uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze. Grupa spotyka się raz w miesiącu.

Zasady dyskusji:
• szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
• nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
• nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
• przychodzimy na spotkanie nawet wtedy, kiedy nie udało się nam dokończyć lektury,
• każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta,
• jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
• przede wszystkim mamy się dobrze bawić!


NOC BIBLIOTEK
To wielkie święto bibliotek i czytania. Duża, ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotece czekają wówczas na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.


SENIORZE TRENUJ PAMIĘĆ RAZEM Z NAMI
W ramach tego działania, w drugą i czwartą środę miesiąca, na seniorów będą czekały zestawy ćwiczeń umysłu do zabrania i rozwiązania w domu. Ćwiczenia mają na celu poprawiać pamięć i koncentrację. Zestawy są wydawane bezpłatnie w Wypożyczalni przez cały dzień, w godzinach otwarcia Biblioteki:
poniedziałek - piątek
8:00-11:00 samoobsługa z dyżurem bibliotekarskim
11:00-19:00 pełna obsługa
sobota
10:00-14:00 samoobsługa z dyżurem bibliotekarskim.
Konkretne daty podane są w kalendarzu wydarzeń.


KURS KOMPUTEROWY DLA SENIORÓW
Zajęcia komputerowe na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Grupy spotykają się raz w tygodniu, w cyklu 8 spotkań, w jeden ustalony dzień i o ustalonej godzinie w tygodniu, w Klasopracowni na parterze. Zajęcia trwają maksymalnie 1,5 godz. Kursanci poszerzają swoją wiedzę i ćwiczą praktyczne umiejętności w zakresie obsługi komputera, smartfonów i Internetu. Zapisy do grup w Infobroker, osobiście lub telefonicznie 33 847 98 10.


AKADEMIA RODZINNA
To zespół działań skierowanych do dzieci i rodziców, którzy wspólnie uczestniczą m.in. w: działaniach animujących czytelnictwo, w cyklu literackich warsztatów twórczych, rozwijających umiejętności rodzicielskie, spotkaniach autorskich. Działania Akademii skupiają się na zacieśnianiu relacji rodzinnych, integrowaniu we wspólnym obcowaniu, także kształtowaniu poczucia współodpowiedzialności. Projekt zakłada stworzenie przyjaznej przestrzeni w otoczeniu książek, z ciekawymi wydarzeniami i atrakcyjnymi formami spędzania czasu, gdzie można udoskonalić umiejętności wychowawcze, podzielić się swoimi problemami z innymi rodzicami, znaleźć poradę u specjalistów, porady wychowawcze w fachowej literaturze, czy pomoc w biblioterapii.


CZYTAK PLUS
Biblioteka od kilku lat bierze udział w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2014” realizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia - urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Biblioteka udostępnia Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Kontakt w sprawie wypożyczenia Czytaka w Księgarence. Tel. 33 847 98 05.Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>