Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI wprowadziła do swojej oferty możliwość korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, zawierającej zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, łącznie prawie 2,2 miliona dokumentów.

academicalogo-1513250169
Przygodę z Academicą należy rozpocząć od przeglądania zasobów wypożyczalni na stronie www.academica.edu.pl. Już na wstępie będziemy mogli zorientować się, czy poszukiwane przez nas tytuły są tam prezentowane. Na tym etapie nie musimy zakładać konta, ani się logować. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń, z dowolnego urządzenia i miejsca.

Współczesne publikacje naukowe chronione prawem autorskim
Publikacje bez zielonej kropki chronione prawem autorskim są dostępne wyłącznie na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W systemie możliwe jest przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych (artykułów, monografii, podręczników i skryptów). Istnieje możliwość rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim, a także możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend. W ramach projektu Merkuriusz zdigitalizowano i udostępniono w systemie Academica artykuły z ponad 2000 polskich czasopism naukowych z lat 2002-2014, co tworzy największą w Polsce pełnotekstową bazę polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Jak skorzystać ze zbiorów chronionych prawem autorskim w systemie Academica?
Aby skorzystać z najnowszych zbiorów cyfrowych (książki, artykuły z czasopism, rozprawy) chronionych prawem autorskim należy zgłosić się do Czytelni Naukowej (I piętro, Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI), w której znajduje się dedykowany terminal dostępu do systemu Academica. Dyżurujący bibliotekarz założy Państwu konto i w kilku prostych krokach pokaże, jak skorzystać ze zbiorów.

Jak zarezerwować terminal?
Istnieje możliwość rezerwacji terminala i zaplanowanie przez czytelnika terminu swojej pracy w bibliotece. Po otrzymaniu od bibliotekarza danych dostępowych i zalogowaniu się do swojego konta przy publikacji, którą wybierzemy pojawi się ikonka rezerwacji. Należy ją kliknąć, wybrać dzień i godzinę rezerwacji. W wybranym zakresie czasowym terminal zostanie dla nas zarezerwowany. Rezerwacji mogą dokonywać wyłącznie zalogowani użytkownicy systemu. Bibliotekarze nie prowadzą mailowej, ani telefonicznej rezerwacji terminali.

Szerszych informacji o działaniu wypożyczalni Academica udzielają bibliotekarze dyżurujący w Czytelni Naukowej pod numerem telefonu: 33 847 98 10 .

Więcej odpowiedzi na najważniejsze pytania znajduje się na stronie: www.academica.edu.pl/faq
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>