W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 17:00 będzie miała miejsce kolejna odsłona. Tym razem zaproszenie do tego zacnego grona przyjął Wojciech Jagielski dziennikarz, korespondent PAP, były publicysta Gazety Wyborczej, pisarz. Jeden z najlepszych i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu, uczeń Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, specjalista od Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki. W swoich książkach stara się przebić przez zaporę różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych, by dotrzeć do perspektywy zwykłego człowieka, przeciętnego mieszkańca odległych, peryferyjnych regionów. Jest reporterem uczestniczącym, często z narażeniem życia dociera w bezpośrednie sąsiedztwo konfliktów zbrojnych, chce dotknąć żywej tkanki aktualnych wydarzeń. Jego książki – pisane fascynująco powściągliwym i przez to niezwykle przenikliwym językiem – to kapitalne świadectwa współczesnego świata, pełnego chaosu, ingerencji polityki w życie prywatne, tragedii generowanych przez wypaczone ideologie. Filozof wędrówki, niekończącej się drogi, niezmordowany tułacz niebezpiecznych reporterskich szlaków – informuje prof. Krzysztof Zajas.

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej Bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają: prof. Michał Rusinek - Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz.Prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut - Prezydent Miasta Oświęcim. Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł i Urszula Kozioł. Wydarzenie rozpocznie się, 9 listopada, o godz. 17:00, odsłonięciem płyty przez Wojciecha Jagielskiego, po którym odbędzie się spotkanie autorskie w bibliotecznej Auli. Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru z autorem.
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>