KALENDARZ IMPREZ W BIBLIOTECE NA PAŹDZIERNIKBIAŁO-NIEBIESKI JUBILEUSZ
Wystawa z okazji 75-lecia Klubu Sportowego Unia Oświęcim
10.09-30.09, Informatorium

MĄDRA GŁOWA
Wystawa z okazji 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
01-29.10.2021, Galeria Przechodnia

KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY „List w Kapsule Czasu”
Tematem konkursu literacko-plastycznego jest list do przyszłych pokoleń, w którym upamiętnimy i utrwalimy to, co ważne dla nas. Prace konkursowe, za 100 lat, być może rzucą nowe światło na przedmioty tworzące naszą teraźniejszość, a uczestnicy będą mogli pozostawić po sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego i niezwykłego.
Termin nadsyłania prac do 13 grudnia 2021.
Szczegóły i regulamin konkursu na stronie mbp-oswiecim.pl w zakładce aktualnościach lub w regulaminach

KOLONOSKOPIA „20 minut, które ratuje życie”
Spotkanie informacyjne połączone z wykładem dr nauk medycznych nt. profilaktyki raka jelita grubego
29.09, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny
Organizatorem spotkania jest Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

PYTAJNIK. ZAPYTAJ CZŁOWIEKA - PRZECZYTAJ W KSIĄŻCE
Film - praca – podróże
Gościem pierwszego spotkania będzie Paweł Kłoda, dziennikarz, montażysta, szkoleniowiec z zakresu mediów, współtwórca filmu "Oświęcim-Praga".
30.09, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny
Ruszamy z nowym cyklem spotkań z ludźmi pełnymi pasji i inspiracji, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i .. polecą ciekawą literaturę z tematu, który jest im bliski.

SENIORZE TRENUJ PAMIĘĆ RAZEM Z NAMI
W ramach tego działania 6 i 20 października na seniorów będą czekały zestawy ćwiczeń umysłu do zabrania i rozwiązania w domu.
Zestawy będą wydawane bezpłatnie w Wypożyczalni przez cały dzień w godzinach otwarcia Biblioteki.

28. OGÓLNOPOLSKA NAGRODA LITERACKA – GALA WRĘCZENIA NAGRODY
8.10, godz.11:00, Informatorium, wstęp wolny, udział bezpłatny
Działanie realizowane w ramach projektu 28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego `Oświęcim 2021. Mądra głowa. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„KAŻDE ŻYCIE POWIADASZ, TO MATERIAŁ NA KSIĄŻKĘ”…
9 października obchodzimy 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej, to świetna okazja by kolejny raz sięgnąć do niezapomnianych, ponadczasowych tekstów poetki, które znają i śpiewają kolejne pokolenia. Z tej okazji 8.10 zaprezentujemy w naszych mediach krótki film o twórczości i postaci Agnieszki Osieckiej.

AKADEMIA RODZINNA NA BIS „Pliszka dziatki tuli: Luli, małe luli”
Warsztat szycia przytulanek dla rodziców z dziećmi w wieku 6 – 8 lat
11.10, godz. 17:00, Studio Robota Ip.
Udział jest bezpłatny, zapisy w Bibliotece Młodych osobiście lub telefonicznie 33 847 98 01
Działanie realizowane w ramach projektu „Akademia Rodzinna. Literacka lokomotywa”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANKĄ GRUPIŃSKĄ wokół jej książki „Daleko wysoko. Tybetańczycy bez ziemi”
13.10, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny
Hanka Grupińska - pisarka i nauczycielka, reportażystka i autorka, koordynatorka wystaw i projektów historii mówionej. Autorka znana dotychczas z książek o Zagładzie i kulturze żydowskiej, tym razem opowiada o odległym dla nas świecie Tybetańczykow. To ludzie bez ziemi, bez państwa – żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych – pisze Grupińska. Tybetańczycy muszą uciekać przed chińską przemocą, żyją na wygnaniu. Od 1959 roku chronią się w Indiach, gdzie obecnie przebywa ich ponad 100 000. O nich właśnie jest ta książka. Hanka Grupińska zbierała materiał do książki przez 10 lat, z czego 2,5 roku spędziła w klasztorze. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń.
„Pisarka Hanka Grupińska (…) imponuje pokorą wobec światów, które odkrywa. Nie ocenia, nie porównuje, ale słucha, obserwuje i notuje. I nam to oddaje. Ot tak. To wielka książka.” – Maria Fredro-Boniecka / Vogue

STUDIO ROBOTA
Cykl warsztatów kodowania, budowy i programowania robotów, makey-makey, druku 3D dla dzieci, w cyklu raz na miesiąc, na każde warsztaty obowiązują zapisy.
14.10, godz. 17:00, Klasopracownia parter zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat na „Urodzinowe przyjęcie Kubusia Puchatka w 3D” – czyli warsztaty literackie z wykorzystaniem długopisów 3D.
Zapisy w Bibliotece Młodych osobiście lub tel. 33 847 98 01, koszt 5 zł za spotkanie.

LITERACKIE REMINISCENCJE W PRZEDDZIEŃ KOLEJNEJ ALEI PISARZY
14.10 z okazji kolejnego literackiego święta w Alei Pisarzy zapraszamy na film publikowany w naszych mediach, w którym przedstawimy krótkie wspomnienie wszystkich literackich spotkań w Alei Pisarzy.

ALEJA PISARZY
Odsłonięcie płyt i spotkanie autorskie z Małgorzatą Szejnert i Magdaleną Grzebałkowską
15.10, godz. 17:00, Aleja Pisarzy/Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny
Dwie polskie pisarki, Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska, dołączą do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Swoje tablice odsłonią 15 października o godz. 17:00, a po odsłonięciu tablic zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarkami do Auli św. Wawrzyńca. Małgorzata Szejnert jest dziennikarką i pisarką. Ukończyła wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką „Borowiki przy ternpajku”. W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła po dwóch latach. Była jedną z założycielek w 1989 r. Gazety Wyborczej. Prowadziła w niej dział reportażu. Za „Czarny ogród” wydany w 2007 r. została laureatką Nagrody Mediów Publicznych. Była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest m. in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Z kolei „Wojna i pokój” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nominację do Nagrody Literackiej "Nike” 2016 oraz nagrodę Wybór czytelników Nagrody Nike 2016.

AKADEMIA RODZINNA NA BIS „Wyśpiewują tralalują”
warsztat z elementami muzykoterapii dla rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat
18.10, godz. 17:00, Aula
Udział jest bezpłatny, zapisy w Bibliotece Młodych osobiście lub telefonicznie 33 847 98 01
Działanie realizowane w ramach projektu „Akademia Rodzinna. Literacka lokomotywa”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

KOZIOŁEK ARTYSTA
Warsztat literacko-plastyczny dla dzieci w wieku 10-14 lat
19.10, godz. 17:00, Studio Robota
Udział bezpłatny, zapisy w Bibliotece Młodych osobiście lub tel. 33 847 98 01
Działanie realizowane w ramach projektu 28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego `Oświęcim 2021. Mądra głowa. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

POPOŁUDNIOWE ŁAMANIE GŁOWY Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA SENIORA
Podczas spotkania zaproponujemy ćwiczenia i rozrywki umysłowe, quizy i zagadki z różnych dziedzin wiedzy.
20.10, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny.

DZIEŃ PSYCHIATRII Z GRUPĄ PRZYTULIA
21.10, godz. 11:00-16:00, Aula, Informatorium, wstęp wolny, udział bezpłatny.

PSYCHODIETETYKA W PRAKTYCE - Jak przekonać swój mózg do odchudzania
21.10, godz. 17:00, Aula
Prowadzi mgr Anna Ligęza, psychodzietetyk, dietetyk kliniczny
Paleta Diet dr n. o zdr. Patrycja Kłósek
Udział bezpłatny, zapisy w dziale promocji 33 847 98 16 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAROLEM WÓJCICKIM – KOSMICZNE OPOWIEŚCI
22.10, godz. 17:00, Aula, wstęp wolny, udział bezpłatny
Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik, Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
Działanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka na wyciągnięcie myszki – szkolenia dla bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Działanie organizowane w ramach obchodów roku 2021 rokiem Stanisława Lema i setnej rocznicy jego urodzin.

STRUKTURY Z NATURY - Warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych Malowanie filcem
27.10, g. 17:00, Studio robota
Zapisy w dziale promocji osobiście lub telefonicznie 33 847 98 16 przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00
Koszt 20 zł płatne przy zapisie

CZYTANKI BRYKANKI
Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci do 7 lat
28.10, godz.17:00, Aula, udział bezpłatny
Zapisy w Bibliotece Młodych osobiście lub tel. 33 847 98 01

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA DOROSŁYCH
Zapisy do grup komputerowych na poziomie podstawowym. 10 osób w grupie.
Zajęcia raz w tygodniu w cyklu ośmiu spotkań, w jednym dniu o stałej godzinie.
Czas każdego spotkania 1,5 godziny, koszt całego cyklu 40 zł, płatne z góry.
Zapisy w dziale promocji osobiście lub tel. 33 847 98 16 w godzinach 8:00-14:00
Rozpoczęcie zajęć pierwszy tydzień listopada.

ZAJĘCIA KODOWANIA DLA SENIORÓW
Zapisy do grupy z podstaw kodowania na cykl ośmiu spotkań. Zajęcia co dwa tygodnie, w jednym dniu o stałej godzinie
Czas każdego spotkania 1,5 godziny, koszt całego cyklu 40 zł, płatne z góry.
Zapisy w dziale promocji osobiście lub tel. 33 847 98 16 w godzinach 8:00-14:00
Rozpoczęcie zajęć pierwszy tydzień listopada. 10 osób w grupie.


Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu udostępnia również bezpłatnie, w godzinach otwarcia, z zachowaniem reżimu sanitarnego:

• Informatorium (parter):
- Księgarnia z książkami nowymi i używanymi,
- całodobowy książkomat (przy wejściu do Biblioteki od strony Alei Pisarzy, naprzeciw wrzutni)
- prasa codzienna,
- szachy,
- ksero,
- stół do tenisa,
- dział Multimedi@ z salkami kinowymi, playstation, xboxem, podłogą interaktywną, rowerkiem treningowym, stołem multimedialnym, piłkarzykami i tarasem wypoczynkowym,
- dział Mikroświat Zabawy z suchym basenem, domkami, klockami wielkoformatowymi i innymi atrakcjami dla najmłodszych.

• Biblioteka Młodych (1 piętro):
- bookbox do samodzielnego wypożyczania książek,
- stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,
- audiobooki dla dzieci,
- gry planszowe i karciane,
- skanery.

• Wypożyczalnia dla dorosłych (2 piętro):
- Wydaje kody do bazy IBUK Libra,
- bookbox do samodzielnego wypożyczania książek,
- audiobooki dla dorosłych.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania reżimu sanitarnego. Zbiory biblioteczne można wypożyczać osobiście lub zamawiać telefonicznie 33 8479810 / 33 8430165 lub mailowo: infobroker@mbp-oswiecim.pl Zachęcamy naszych Czytelników do korzystania z samoobsługowych urządzeń do wypożyczania książek - Bookbox, zwracania książek do wrzutni całodobowej i zamawiania książek telefonicznie, mailowo lub przez konto Użytkownika i odbierania ich w książkomacie.

Bookbox
To stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwrotów książek. Bookboxy są dwa i znajdują się zarówno w Wypożyczalni, jak i w Bibliotece Młodych.

Wrzutnia całodobowa
Wrzutnia całodobowa znajduje się przy wejściu do Biblioteki od strony targowiska, uruchamia się po zeskanowaniu kodu z książki.

Książkomat
Przy wejściu do Biblioteki od strony Alei Pisarzy (tam gdzie jest wrzutnia) znajduje się książkomat. Zamówione u nas książki można odebrać o dogodnej dla siebie porze, po otrzymaniu z biblioteki smsa z numerem skrzynki i czterocyfrowym kodem odbioru. Ta usługa zdecydowanie poszerza komfort i możliwość wyboru, który mamy nadzieję, zachęci jeszcze bardziej do wypożyczania i czytania książek.

Księgarnia
Ponieważ kiermasz książki używanej przyjął się bardzo dobrze wśród naszych Użytkowników, dlatego poszerzamy działalność i już od poniedziałku 15 marca w Bibliotece otwieramy księgarnię. W ofercie są książki zarówno nowe jak i używane, a ich ceny będą bardzo konkurencyjne, bo niższych w Oświęcimiu chyba nie znajdziecie. A najlepsze jest to, że cały zysk z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup nowości do Biblioteki. Tak więc same korzyści. Księgarnia znajduje się na parterze Biblioteki naprzeciw działu Multimedia.


 

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony