Klub Kreatywności

Miło nam poinformować, że Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI jako jedna z pięciu bibliotek w Polce weźmie udział w edycji pilotażowej projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach", będącego częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

"Naszą propozycją nawiązujemy do idei ruchu mejkerskiego i koncepcji "makerspace", czyli publicznie dostępnych miejsc, w którym ludzie spotykają się i korzystają z dostępnych tam narzędzi – po to, by uczyć się przez zabawę i eksperymentowanie, wspólnie coś tworzyć, wymyślać i realizować różne projekty, a także dzielić się wiedzą i rozwiązywać problemy. Klubem kreatywności może być przestrzeń typu "makerspace", ale też inne miejsce w najbardziej dogodnej dla biblioteki i użytkowników formie organizacyjnej."

W Studiu ROBOTA – robota pali się w rękach. I to dosłownie, bo pomysłem na klub kreatywności w oświęcimskiej Bibliotece jest zorganizowanie studia jako stale działający makerspace, wydzielona przestrzeń, z ofertą kreatywnych zajęć, wykorzystujących nowe technologie. Przestrzeń Galerii Książki pozwala na zastosowanie kilku formuł makerspace w bibliotece: wydzielona przestrzeń, media-lab, fab-lab, zajęcia mejkerskie. Nazwa klubu Studio ROBOTA będzie niejako wskazywała na roboty, zatem podejmiemy działania w obszarze programowania, robotyki, kodowania, ale także robota jako zespół czynności podejmowanych w celu wykonania czegoś, będzie zatem wydzielona przestrzeń, wyposażona w maszynę do szycia, wyrzynarkę stołową, maszynę tnąco-wytłaczającą, imadło, mikroskop, ploter laserowy, młotki, wkrętarki i gwoździe. Z urządzeń tych będzie można skorzystać na miejscu i zrobić coś dla siebie. Sprzęt wykorzystamy również podczas zorganizowanych zajęć. Dodatkowo zaproponujemy wypożyczanie za zewnątrz np. skrzynek z narzędziami, wiertarko-wkrętarki, drabin. Przygotowany zostanie regulamin wypożyczeń, określający m.in.: czas wypożyczenia, termin zwrotu, ewentualne kaucje.

W ramach Studia ROBOTA użytkowników zaprosimy również do pracowni typu media-lab, wyposażonej w komputery, skanery, tablety, roboty m-Boty, ozoboty, Dash i Dot, zestawy Lego Mindstoms EV3, okulary PS VR, PlayStation 3 i 4, XBOX, drukarka 3D, zestawy Makey, Makey.

Szczegóły wkrótce!

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>