Kolejne dotacje dla oświęcimskiej Biblioteki i nowe działania dla Użytkowników!

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu ma wspaniałe wieści dla swoich Użytkowników. Otrzymała kolejne dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym razem z programu Partnerstwo dla książki - to aż cztery projekty na kwotę 74429,00 zł.

W ubiegłym tygodniu Biblioteka otrzymała informację z Ministerstwa o przyznanych dotacjach z programu Promocja czytelnictwa na dwa projekty, na łączną kwotę 43 000 zł. Razem mamy już 6 projektów, na 6 złożonych, czyli 100 % skuteczności. Łącznie na działania w 2020 roku pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie 120 000 zł - informuje zastępca dyrektora Biblioteki i specjalista ds. projektów – Mariola Talewicz. Oj będzie się działo! A co będzie? Będzie dużo.


Najmłodsi wsiądą w lokomotywę działań w Akademii Rodzinnej. Projekt ten zakłada stworzenie przyjaznej przestrzeni do działań animujących czytelnictwo i spotkań rodzinnych. Bazując na tuwimowskiej twórczości zabierzemy dzieci z rodzicami w literacką podróż koleją. Lokomotywa Akademii Rodzinnej zatrzyma się na kilku stacjach, a na każdej z nich będzie czekała niespodzianka. Będą warsztaty sensoplastyki, muzykoterapii, bajkoterapii, tyflopedagogiki i dietetyki, a wszystko w towarzystwie literatury - zapowiada Katarzyna Sobieszek, koordynator projektu. Będziemy czytać, eksperymentować, smakować, dotykać, zachęcać do obserwacji, dzięki czemu poprzez nowe doświadczenia dzieci będą mogły lepiej rozumieć świat. Wyprawę zakończymy literackim piknikiem rodzinnym w zajezdni kolejowej.


„Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie” to cytat wielkiego pisarza J. Conrada, który stał się impulsem do stworzenia projektu aktywizującego czytelniczo i integrującego osoby z dysfunkcją wzroku poprzez arteterapię, czyli warsztaty w oparciu o sztukę i terapię. Obejmą one działania od rysunku, poprzez teatr, literaturę, muzykę i film. Uczestnicy spotkań literackich poznają twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Przybosia, dzieci wezmą udział w tworzeniu książek dotykowych ilustrujących wiersze Kamieńskiej. Jan Paweł II - fascynator teatru będzie towarzyszył w przygotowaniach wieczoru literackiego, a dzięki filmom z audiodeskrypcją uczestnicy poznają produkcje kinowe. Opowiada Bogusława Głąb odpowiedzialna za realizację działań w tym projekcie.


W projekcie „Po(CZUWAJ) się w bibliotece” zachęcimy bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego do zdobywania rozmaitych sprawności, będących krokiem na drodze doskonalenia się, poszerzania kompetencji i bycia odpowiedzialnym za swój rozwój. Autorce projektu – Monice Sobocie zależy na tym, by bibliotekarze zyskali konkretną wiedzę i umiejętności, rozwinęli swoje zdolności i odkryli nowe zainteresowania, co znacząco przełoży się na ich jeszcze lepszą pracę z Użytkownikami Bibliotek. Galeria Książki, pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zrealizuje projekt dla 9 bibliotek powiatu oświęcimskiego, zatrudniających 75 bibliotekarzy.


"Słowa kadrem opisane" to projekt, który łączy w sobie atrakcyjne formy edukacji z historią naszego miasta. Podczas warsztatów poruszymy temat posiadania indywidualnej pasji, rozwijania ekspresji jako procesu twórczego oraz dzięki warsztatom z historii małej ojczyzny, literatury i fotografii młodzież pozna inne, a dla nich nowe, oblicze swojego miasta i rozwinie pasję fotografowania. Zaprosimy młodzież na szereg ciekawych zajęć, dla których wspólnym mianownikiem będzie fotografia i literatura, celem stworzenie wspólnych dzieł – cykli fotograficznych lub fotoreportaży oraz działanie w przestrzeni miejskiej - zapowiada pomysłodawczyni projektu - Barbara Dejko. Dodatkowo mieszkańców Oświęcimia i okolic zaprosimy do wspólnego fotografowania naszego miasta w ramach Maratonu Fotograficznego. W finale projektu pokażemy wystawę prac fotograficznych mieszkańców Oświęcimia i uczestników projektu.


Bazując na chińskim podziale żywiołów i przestrzeni jaką dysponuje Galeria Książki zaprosimy osoby dorosłe do udziału w cyklu nowatorskich i inspirujących działań rękodzielniczych i literackich - na działania już cieszy się koordynatorka Anna Gałgan. W ramach projektu “Żywioły. Literacki makerspace w Bibliotece” uczestnicy wezmą udział w cyklu tworzenia, zarówno literatury jak i wytworów kultury. Czy bycia pisarzem można się nauczyć? O tym przekonają się uczestnicy warsztatów w cyklu tworzenia literatury. Z kolei miłośnicy rękodzielnictwa wykonają ceramiczne misy, kwiatowe kompozycje, czy eleganckie witraże. Towarzyszyć nam będą woda, ogień, drewno, metal i ziemia.


„Świat Koziołka” to hasło przewodnie towarzyszące już 27. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nadrzędnym celem projektu – informuje koordynatorka Oliwia Brzeźniak-Pałgan, jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2019 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników, lekcjach bibliotecznych opartych na książkach nagrodzonych, konkursach dla szkół i bibliotek na akcje promującą czytelnictwo, webinariach, promocji Nagrody w księgarniach w całej Polsce oraz przygotowania finału nagrody wraz ze spotkaniami autorskimi i sesją naukową poświęconą jednej z laureatek Nagrody – Barbarze Gawryluk.


Już dziś zapraszamy do śledzenia informacji na stronie Biblioteki, facebooku i instagramie, gdzie będą zamieszczane informacje o zapisach na warsztaty, szkolenia, spotkania organizowanych w ramach dofinansowanych projektów. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny. Zapraszamy do udziału, każdy znajdzie coś dla siebie!

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony