28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

28. Koziołek wręczony!

8 października 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, wręczono statuetkę Koziołka Matołka. Jan Bliźniak został laureatem 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Śrubek i tajemnice Maszynerii”.

Książka „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada, jest pisarskim debiutem Jana Bliźniaka. Zdaniem jurorów, ta „postapokaliptyczna opowieść mówiąca o odwadze i wolności, jako stałej dyspozycji człowieka, zmusza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, nad tym, co czyni nas ludźmi”. Ojciec Śrubka, głównego bohatera, znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego syn postanawia go odnaleźć. Podróż, jaką odbędzie, zmienia jego postrzeganie świata i demaskuje kłamstwo.
„Autor stworzył świat, który jest komplementarny; cała maszyneria jest samowystarczalna, nie potrzebuje niczego więcej, by działać. To opowieść, która porusza problem dążenia społeczeństwa do wolności. To też swego rodzaju traktat o wolności, bowiem maszyny sprzeniewierzyły się celowi własnego stworzenia. Odkryły, że stworzył je człowiek, który jest słaby. Książka pokazuje człowieka w zderzeniu z robotami jako tego najsłabszego. Zmusza zatem do zadania pytania w kontekście świata maszynerii – jaka jest współcześnie kondycja współczesnego człowieka?” – ocenili jurorzy konkursu. To książka nie tylko dla fanów robotów, ale także dla miłośników zagadek i opowieści detektywistycznych. Jest pełna akcji i już na pierwszych stronach można wciągnąć się w przygodę. Młody bohater, robot Śrubek jest odważny, pomocny oraz potrafi narazić się dla dobra wszystkich. Wspólnie z przyjaciółmi stara się odkryć prawdę. Laureat – Jan Bliźniak otrzymał główną nagrodę, statuetkę przedstawiającą postać Koziołka Matołka, odlaną z brązu autorstwa Andrzeja Renesa.

Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia. Joanna Jagiełło otrzymała je za książkę „Urodziny”, która porusza problem wykluczenia. Jak wskazano w werdykcie, w prosty sposób prezentuje sytuację współczesnego dziecka, wskazując na trudności w interakcjach między dziećmi, spowodowanych innością, brakiem akceptacji czy empatii. Wyróżnienie otrzymał też Krzysztof Kochański za książkę „Selfie ze stolemem”. Autor "w ciekawy sposób łączy kaszubski regionalizm, fantastykę i sprawy egzystencjalne". "Na bazie kultury regionalnej zbudowana została interesująca historia o obcym, w której dziecko chroni i radzi sobie z czymś, czego nie zna, nie boi się tego, daje temu kierunek, rozwiązuję zagadkę” – uznali jurorzy.

Przypomnijmy, że na tegoroczny konkurs napłynęło 98 tytułów, spośród których jury wyłoniło 10 tytułów nominowanych. Wśród nich, Czytelnicy wybierali swój ulubiony tytuł i ostatecznie, po podliczeniu głosów Nagroda Czytelników przypadła Katarzynie Kozłowskiej za książkę „O kruku, który chciał zostać papugą”, wydawnictwa Bajka. Zilustrowała ją Agnieszka Żelewska.

W ramach 28. edycji nagrody organizator – Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu przygotowywała również wiele inicjatyw. Wśród nich były spotkania autorskie i ilustratorskie, warsztaty, webinaria, konkursy, szkolenia, wystawy, czy konferencje. Spotkania miały na celu rozwijać wiedzę o polskiej literaturze wśród dzieci oraz wspomagać nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów w procesie pracy nad i z książką, a także promować czytelnictwo wśród dzieci.

A tak Jury Nagrody uzasadniało swoje decyzje przyznając 28. Nagrodę i wyróżnienia

1. Wyróżnienie dla Joanny Jagiełło za książkę „Urodziny” wydaną przez Wydawnictwo LITERATURA Werdykt: Za opowieść, która porusza problem wykluczenia, w prosty sposób prezentuje sytuację współczesnego dziecka, wskazując na trudności w interakcjach między koleżeńskich wśród dzieci, spowodowanych innością, brakiem akceptacji czy empatii. Za opowieść, która udowadnia, że najlepiej jest tym, którzy mieszczą się w tzw. normie, bycie poza nią powoduje, że ma się w życiu gorzej.

2. Wyróżnienie dla Krzysztofa Kochańskiego za książkę „Selfie ze stolemem”, wydaną przez Wydawnictwo LITERATURA Werdykt: „Za opowieść, która w ciekawy sposób łączy kaszubski regionalizm, fantastykę i sprawy egzystencjalne. Na bazie kultury regionalnej zbudowana została interesująca historia o obcym, w której dziecko chroni i radzi sobie z czymś czego nie zna, nie boi się tego, daje temu kierunek, rozwiązuję zagadkę. Z kolei to coś nieznane dogaduje się z dzieckiem. Za opowieść, która wskazuje, że nie można dawać wszystkiemu wiary. Poddaje w wątpliwość pewne stałe wzorce, elementy, artefakty zakorzenione w naszym regionie, folklorze a kluczem do wyjścia z impasu jest dziecko.”

Laureatem został Jan Bliźniak za książkę Śrubek i tajemnice Maszynerii, wydaną przez Wydawnictwo Adamada. Werdykt: „Ta postapokaliptyczna opowieść mówiąca o odwadze i wolności jako stałej dyspozycji człowieka zmusza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, nad tym co czyni nas ludźmi. Autor stworzył świat, który jest komplementarny, cała maszyneria jest samowystarczalna, nie potrzebuje niczego więcej by działać. To opowieść, która porusza problem dążenia społeczeństwa do wolności, to swego rodzaju traktat o wolności, bowiem maszyny sprzeniewierzyły się celowi własnego stworzenia, odkryły, że stworzył je człowiek, który jest słaby. Książka pokazuje człowieka w zderzeniu z robotami jako tego najsłabszego zmusza zatem do zadania pytania w kontekście świata maszynerii – jaka jest kondycja współczesnego człowieka.”

Jeśli Nagroda Literacka - to na pewno spotkania autorskie! Nie inaczej było i w tym roku. Podczas Święta Książki Dziecięcej w dniach 6-8 października, w ramach 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego gościliśmy w bibliotece, na spotkaniach z Czytelnikami aż 7 pisarzy. Było dużo radości, uśmiechu a przede wszystkim prawdziwego zainteresowania książką i ilustracją - To lubimy najbardziej. Odwiedzili nas: Małgorzata Strzałkowska, Małgorzata Zaremba, Eliza Piotrowska, Joanna Jagiełło, Marcin Bruchnalski, Krzysztof Kochański, Jan Bliźniak.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. Konkurs promuje współczesnych pisarzy, tworzących dla najmłodszych odbiorców. Honorowane są książki wartościowe. Dzięki takiej rekomendacji rodzice i opiekunowie w gąszczu różnych wydawnictw odnajdą te, które nie tylko ukazują świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i rozwiązują trudne problemy.

W ubiegłym roku główna nagroda przypadła książce „Puk, puk! Zastałem króla?” Marcina Przewoźniaka.


Projekt zrealizowano pod nazwą "28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 'Oświęcim 2021. Mądra głowa" został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


CZYTAJ - WYBIERAJ - GŁOSUJ


W tym roku po raz kolejny Młodzi Czytelnicy wybierają swojego zwycięzcę spośród książek nominowanych przez jury 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Głosowanie za pomocą formularza trwa od 12 lipca do 12 września 2021r.

Formularz głosowania poniżej

* - prosimy o wybranie jednego tytułu książki

Nominacje do 28. ONL !

Miło nam poinformować, że spośród 98 tytułów zgłoszonych do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, jury Nagrody pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb w toku gorącej dyskusji wybrało 10 książek nominowanych.

Nominowane tytuły w kolejności alfabetycznej:

1. „Gwiazda z pierwszego piętra”, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Literatura
2. „Jonatan i Biały Kruk”, Andrzej Marek Grabowski, Wydawnictwo ADAMADA
3. „Lato na Rodos”, Katarzyna Ryrych, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
4. „Mój kumpel Jeremi”, Ewa Martykien, Wydawnictwo Literatura
5. „O kruku, który chciał zostać papugą”, Katarzyna Kozłowska, Wydawnictwo Bajka
6. „Pies w czasach zarazy”, Dorota Combrzyńska-Nogala, Wydawnictwo Literatura
7. „Selfie ze stolemem”, Krzysztof Kochański, Wydawnictwo Literatura
8. „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, Jan Bliźniak, Wydawnictwo ADAMADA
9. „Urodziny”, Joanna Jagiełło, Wydawnictwo Literatura
10. „Wyjaśnij to Lotko”, Martyna Skibińska, Wydawnictwo Dwie Siostry

Zwycięski tytuł poznamy na uroczystej gali w październiku.

Działanie jest realizowane w ramach projektu "28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 'Oświęcim 2021. Mądra głowa", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


98 zgłoszonych tytułów!

Dzielimy się bardzo dobrą informacją, że do tegorocznej 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej zgłoszonych zostało 98 książek dla dzieci. Lista poniżej.

LISTA ZGŁOSZONYCH KSIĄŻEK 28. ONL

Działanie jest realizowane w ramach projektu "28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 'Oświęcim 2021. Mądra głowa", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Koziołek czas start!

Informujemy, że od 14.01.2021 do 15.02.2021 przyjmowane będą zgłoszenia publikacji do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeń.

Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2021_pdf

Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2021_doc

Pytania i wątpliwości można przesyłać na: cld@mbp-oswiecim.pl


„Mądra głowa” to hasło przewodnie towarzyszące już 28. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Mądra głowa” jest tu synonimem gromadzenia i uzupełniania wiedzy, czy też tworzenie tej wiedzy. „Mądra głowa” to symbol działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i jednocześnie przygotowanie narzędzi dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, dzięki którym będą mogli skutecznie promować najlepsze polskie publikacje wśród dzieci.

„Mądra głowa” to także odniesienie do najważniejszych odbiorców – dzieci. Jak wiadomo samo czytanie, miłość do książek, umiejętność zatapiania się w lekturze mają niebagatelny wpływ na wszechstronny rozwój młodych odbiorców. Dzięki uczestniczeniu w działaniach proponowanych w ramach projektu będą mogły gromadzić swoje doświadczenie czytelnicze, które zaprocentuje w przyszłości.

Nadrzędnym celem projektu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2020 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników (internetowym), webinariach, promocji Nagrody oraz przygotowaniu finału wraz ze spotkaniami autorskimi, ilustratorskimi, konkursów, konferencji i sesji naukowej poświęconej jednej z laureatek Nagrody – Justynie Bednarek.Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja "Guliwera".

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

"Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy - pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych "disnejek" (Joanna Papuzińska).

dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb profesor nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego, literaturoznawca, badacz literatury dla dzieci (w kontekście pedagogiki, psychologii, antropologii kultury, obcowania dziecka ze sztuką), poetka i autorka książek dla dzieci.

dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, profesor UŚ. W latach 2000−2017 nauczyciel języka polskiego i opiekun koła teatralnego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie. Autorka książek: "(Prze)Trwać w okolicach mitu. Funkcje mityzacji w poezji Tadeusza Nowaka" (2007) oraz "W(y)czytać Zagładę. Praktyki postpamięci w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży" (2016).

dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, krytyk literacki, specjalista z zakresu bibliotekarstwa dziecięcego, autorka opracowań metodycznych dotyczących funkcjonowania bibliotek dziecięcych w Polsce. Biblioteka Narodowa.

mgr Ewa Świerżewska, właścicielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl dziecko i kultura; tłumaczka, recenzentka, współpracuje z czasopismem RYMS i Twoje Dziecko, autorka książek dla dzieci.

mgr Jerzy Kumiega, bibliotekarz, kierownik Działu Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Organizator szkoleń i doskonalenia zawodowego bibliotekarzy, twórca warsztatów. Sekretarz Zarządu Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Autor wielu publikacji z zakresu bibliotekarstwa i czytelnictwa dzieci.

dr Anna Maria Krajewska, krytyk literacki, autorka opracowań z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej. Biblioteka Narodowa.

mgr Mariola Talewicz, zastępca Dyrektora Biblioteki w Oświęcimiu. Odpowiada za stronę merytoryczną działalności instytucji, kreowanie i realizację projektów kulturalnych i edukacyjnych. Autorka i współautorka projektów edukacyjnych realizowanych w Bibliotece, min: Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego, Aleja Pisarzy, projekt pilotażowy FRSI Strefy Innowacji, „O prawach i wolności człowieka”. Współtwórca programu użytkowego i koncepcji funkcjonowania oraz wdrażania i realizacji projektu budowy Biblioteki w Oświęcimiu.

2021Jan Bliźniak „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, Wydawnictwo ADAMADA

Wyróżnienie Joanna Jagiełło "Urodziny", Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieKrzysztof Kochański "Selfie ze stolemem", Wydawnictwo Literatura2020Marcin Przewoźniak „Puk, puk! Zastałem króla?”, Wydawnictwo Zielona Sowa

Wyróżnienie Beata Ostrowicka "Szczygły", Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieRoksana Jędrzejewska - Wróbel "Pracownia Aurory", Wydawnictwo Bajka2019Antonina Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, Wydawnictwo BIS

Wyróżnienie Ariadna Piepiórka, "O księżycu z komina domu na wzgórzu", Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieKatarzyna Wasilkowska "Kobra", Wydawnictwo Literatura2018Justyna Bednarek „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”, Wydawnictwo Bajka

WyróżnienieMarta Guśniowska "A niech to gęś kopnie", Wydawnictwo Tashka

WyróżnienieAdam Wajrak "Lolek", Wydawnictwo Agora2017Kasia Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, Wydawnictwo Ezop

WyróżnienieMarcin Szczygielski "Teatr niewidzialnych dzieci", Wydawnictwo Latarnik

WyróżnienieAndrzej Marek Grabowski "Dziewczynka ze srebrnym zębem", Wydawnictwo Media Rodzina2016Zuzanna Orlińska „Stary Noe”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieGrażyna Bąkiewicz „Ale historia... Mieszko, ty wikingu!”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieAgnieszka Suchowierska „Mat i świat”, Wydawnictwo Krytyka Polityczna2015Rafał Witek „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieDorota Combrzyńska-Nogala „Syberyjskie przygody Chmurki”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieTina Oziewicz „Dzicy lokatorzy”, Wydawnictwo Czerwony Konik2014Katarzyna Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieAnna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”, Wydaw. Debit oraz Oficyna Wydaw. Atut

WyróżnienieBarbara Kosmowska „Sezon na zielone kasztany”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia2013Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”, Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieAnna Janko „Maciupek i Maleńtas czyli niezwykłe przygody w brzuchu mamy”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Pisklak”, Wydawnictwo Akapit Press

Nagroda Specjalna SUPERKOZIOŁEKWanda Chotomska za całokształt twórczości2012Renata Piątkowska „Wieloryb”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieOlga Masiuk „Lenka, Fryderyk i podróże”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieEmilia Kiereś „Brat”, Wydawnictwo Akapit Press2011Paweł Beręsewicz „Tajemnica człowieka z blizną”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Matka Polka”, Wydawnictwo Akapit Press2010Barbara Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieLiliana Bardijewska „Każdy może zostać czarodziejem”, Papilon, Publicat2009Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wszystko zaczyna się od marzeń”, Wydawnictwo Literatura2008Paweł Beręsewicz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”, Wydawnictwo Skrzat

Nagroda Specjalna – SUPERKOZIOŁEK Joanna Papuzińska za całokształt twórczości2007Katarzyna Majgier "Amelka", Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieRoksana Jędrzejewska - Wróbel „Kamienica”, Wydawnictwo Bajka

Wyróżnienie Zygmunt Miłoszewski „Góry Żmijowe”, Wydawnictwo W.A.B.

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wakacje w wielkim mieście”, Wydawnictwo Skrzat2006 Beata Wróblewska "Małgosia z Leśnej Podkowy", Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieEwa Maria Letki „Królewna w koronie”, EZOP Agencja Edytorska

WyróżnieniePaweł Beręsewicz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, Wydawnictwo Skrzat2005Agnieszka Tyszka "Róże w garażu", Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMariusz Niemycki „Ptak, Cyna i pies sąsiadów”, Wydawnictwo Skrzat2004Małgorzata Strękowska-Zaremba "Abecelki i duch Bursztynowego Domu", Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza


2003Małgorzata Strzałkowska "Wiersze, że aż strach!", Wydawnictwo Media Rodzina


2002Grzegorz Kasdepke "Kacperiada", Wydawnictwo Literatura


2001Marta Tomaszewska "Tego lata w Burbelkowie", Wydawnictwo Nasza Księgarnia


2000Anna Lewkowska "Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona", Wydawnictwo Prószyński i S-ka


1999Dorota Gellner "Dorota Gellner dzieciom", Wydawnictwo KAMA


1998Tomasz Trojanowski "Kocie historie", Wydawnictwo Philip Wilson


1997Anna Onichimowska "Dobry potwór nie jest zły", Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka


1996Jerzy Niemczuk "Przygody Zuzanki", Wydawnictwo Papirus


1995Joanna Olech "Dynastia Miziołków", Wydawnictwo Egmont


1994Piotr Wojciechowski "Bajki żółtego psa", Wydawnictwo Stentor

Nominacje do 28. ONL !

Miło nam poinformować, że spośród 98 tytułów zgłoszonych do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, jury Nagrody pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb w toku gorącej dyskusji wybrało 10 książek nominowanych.

Nominowane tytuły w kolejności alfabetycznej:

1. „Gwiazda z pierwszego piętra”, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Literatura
2. „Jonatan i Biały Kruk”, Andrzej Marek Grabowski, Wydawnictwo ADAMADA
3. „Lato na Rodos”, Katarzyna Ryrych, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
4. „Mój kumpel Jeremi”, Ewa Martykien, Wydawnictwo Literatura
5. „O kruku, który chciał zostać papugą”, Katarzyna Kozłowska, Wydawnictwo Bajka
6. „Pies w czasach zarazy”, Dorota Combrzyńska-Nogala, Wydawnictwo Literatura
7. „Selfie ze stolemem”, Krzysztof Kochański, Wydawnictwo Literatura
8. „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, Jan Bliźniak, Wydawnictwo ADAMADA
9. „Urodziny”, Joanna Jagiełło, Wydawnictwo Literatura
10. „Wyjaśnij to Lotko”, Martyna Skibińska, Wydawnictwo Dwie Siostry

Zwycięski tytuł poznamy na uroczystej gali w październiku.

Działanie jest realizowane w ramach projektu "28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 'Oświęcim 2021. Mądra głowa", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.98 zgłoszonych tytułów!

Dzielimy się bardzo dobrą informacją, że do tegorocznej 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej zgłoszonych zostało 98 książek dla dzieci. Lista poniżej.

LISTA ZGŁOSZONYCH KSIĄŻEK 28. ONLKoziołek czas start!

Informujemy, że od 14.01.2021 do 15.02.2021 przyjmowane będą zgłoszenia publikacji do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeń.
Pytania i wątpliwości można przesyłać na: cld@mbp-oswiecim.pl


Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2020_pdf

Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2020_doc

RECENZJE JURY NOMINOWANYCH DO 28. ONL KSIĄŻEK


Tutaj przeczytasz recenzję książki "Gwiazda z pierwszego piętra" dr Grażyny Lewandowicz-Nosal

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Jonatan i Biały Kruk" dr Anny Marii Krajewskiej

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Lato na Rodos" prof. dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Mój kumpel Jeremi" dr Anny Marii Krajewskiej

Tutaj przeczytasz recenzję książki "O kruku, który chciał zostać papugą" Ewy Świerżewskiej red. nacz. portalu Qlturka.pl

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Pies w czasach zarazy" prof. nadzw. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Selfie ze stolemem" mgr Jerzego Kumiegi

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Śrubek i tajemnice Maszynerii" prof. dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Urodziny" prof. dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek

Tutaj przeczytasz recenzję książki "Wyjaśnij to, Lotko!" dr Grażyny Lewandowicz-Nosal


KOZIOŁKOWE RECENZJE NOMINOWANYCH KSIĄŻEK


TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Gwiazda z pierwszego piętra"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Jonatan i Biały Kruk"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Lato na Rodos"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Mój kumpel Jeremi"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "O kruku, który chciał zostać papugą"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Pies w czasach zarazy"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Selfie ze stolemem"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Śrubek i tajemnice Maszynerii"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Urodziny"

TUTAJ URUCHOM FILM- Koziołek recenzuje książkę "Wyjaśnij to, Lotko!"


PLAKAT ZGŁOSZENIA PUBLIKACJI

Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2020_pdf

Regulamin i formularz zgłoszeń_28.ONL_2020_doc

Kliknij a wejdziesz
Zapraszamy na bloga Centrum Literatury Dziecięcej

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>