Programy 2021


DOTACJE MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU NA ROK 2021

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu kolejny raz zdobyła dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na projekty w ramach programu Partnerstwo dla Książki w 2021 roku. GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu znajduje się w czołówce instytucji, które otrzymały dofinansowanie na realizację projektów edukacyjnych. Powstały cztery znakomite projekty i wszystkie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 120 tysięcy złotych.

Terminy i formuła (online, czy stacjonarnie) działań zaplanowanych w projekcie będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej i ogłoszonych obostrzeń. Liczymy na to, że działania będzie można zrealizować stacjonarnie, oczywiście z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

1. „Literacka Lokomotywa. Akademia Rodzinna” to projekt bazujący na twórczości J. Tuwima, w ramach którego dzieci z rodzicami wybiorą się w literacką podróż koleją. Lokomotywa Akademii Rodzinnej zatrzyma się na kilku stacjach, na których dzieci poznają poszczególne zmysły. Dzięki warsztatom sensoplastyki, muzykoterapii, bajkoterapii, tyflopedagogiki i dietetyki, będą czytać, eksperymentować, smakować, dotykać, obserwować, a przez to lepiej poznawać otaczający je świat. Wyprawa zakończy się literackim piknikiem w bibliotecznej zajezdni kolejowej.

2. „Bez ogródek, czyli wprost o naturze. Makerspace w Bibliotece" Bez ogródek, ale z ogródkami! Działania w ramach projektu Bez ogródek czyli wprost o naturze. Makerspace w Bibliotece skupią się wokół książek i ogrodów. Bazując na idei życia w zgodzie z przyrodą i wykorzystując przestrzeń jaką dysponuje Galeria Książki uczestnicy wezmą udział w cyklu wykładów Halo Ziemia!, których tematem będzie m.in.: klimat, gospodarowanie żywnością, kompostowanie czy idea zero waste. Struktury z natury to propozycja warsztatów rękodzielniczych bazujących na otaczającej nas naturze i tym co możemy przerobić, przetworzyć, nadać drugie życie. Powstaną budki dla owadów, klimatyczne dekoracje, eko-świece. W ramach EKO-misji przy bibliotece powstanie deszczowy ogród, a uczestnicy wezmą udział w spotkaniach refleksoterapii i nauki nordic-walking. Na podsumowanie-Zielony SWAP czyli wymiana roślin. A to wszystko w oparciu o wartościową literaturę.

3. „Biblioteka na wyciągnięcie myszki” to interdyscyplinarny projekt zakładający zdobycie nowych umiejętności i kompetencji przez bibliotekarzy, umożliwiający przeniesienie oferty w inny wymiar by skuteczniej animować kulturę i życie społeczne. Umożliwią to warsztaty z zakresu nowych technologii, tworzenia i realizacji oferty czytelniczej i kulturalnej online, warsztaty kompleksowo poszerzające wiedzę bibliotekarską. Bibliotekarze pojadą na wyjazd studyjny z wymianą doświadczeń i obserwacją najlepszych działań, do sąsiednich bibliotek. Podsumowaniem projektu będą przygotowane dla czytelników videospotkania autorskie, podcasty, webinar i literacki blog. Galeria Książki, pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zrealizuje projekt dla 9 bibliotek powiatu oświęcimskiego, zatrudniających 75 bibliotekarzy.

4. „Mądra głowa” to hasło przewodnie towarzyszące już 28. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nadrzędnym celem projektu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2020 roku, zorganizujemy spotkania z autorami i ilustratorami książek, webinaria i konferencję, skupiając się przede wszystkim na wartościowych książkach dla dzieci.


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych."

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony