29 listopada, o godz. 19:00 zapraszamy na webinarium. Szczegóły poniżej

TEMAT: Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku
PROWADZENIE: dr Elżbieta Zarych
KIEDY: 29 listopada 2018, o godzinie 19.00
GDZIE: wszędzie! Wystarczy kliknąć TUTAJ (link: https://cld.clickmeeting.com/ksiazki-z-kanonu-ksiazki-czytane-ksiazki-zapominane) i się zalogować (szczegóły poniżej).

OPIS WEBINARIUM: Kanon literatury wydaje się pojęciem stałym, ustalonym z góry, respektowanym przez wszystkich. W rzeczywistości nie ma jednego akceptowanego przez wszystkich kanonu, a każda lista publikacji uważana za kanon budowana jest z jakiegoś puntu widzenia. Podczas spotkania skupimy się na trzech kanonicznych publikacjach dla dzieci z lat 40. XX wieku: „Cudaczek-Wyśmiewaczek”, „Kajtkowe przygody” oraz „Porwanie w Tiutiurlistanie”. Zastanowimy się, czy są to książki jeszcze czytane czy już zapomniane. Omówiona zostanie geneza ich powstania, poszczególne wydania wraz z ich szatą graficzną, porozmawiamy o zaletach i wadach tych książek oraz o ocenach, jakie wystawiali i wystawiają im czytelnicy. Jak zawsze podczas webinarium dla jego uczestników przygotowaliśmy małe niespodzianki! Bardzo liczyć będziemy też na Wasze zdanie o omawianych książkach.

PROWADZĄCA dr Elżbieta Zarych dr, komparatystka, polonistka, redaktorka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej. Pracuje w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracowniczka Ośrodka Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ. Interesuje się szeroko pojętymi badaniami indyscyplinarnymi i porównawczymi, skupionymi wokół literatury, wyobraźni, książki, ilustracji oraz przekładu. Prowadzi na uniwersytecie zajęcia z historii literatury i literatury porównawczej, a także z zagadnień edytorskich (rynek książki dziecięcej i młodzieżowej, seminarium z książki dla dzieci i młodzieży, redakcja tekstów tłumaczonych) i językowych, jednocześnie współpracuje z wydawnictwami jako autorka, tłumaczka, redaktorka i recenzentka. Autorka licznych prac poświęconych literaturze i kulturze XIX–XXI w., a także pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników, a także utworów literackich. Ostatnio opublikowała książki Romantycy, myśliciele, inspiratorzy (2010) i Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii (2015) oraz rozprawy Zielnik wróżek, zielnik wyobraźni – L'herbier des fées (Zielnik wróżek) Benjamina Lacombe’a i Sébastiena Pereza (2017), Wyobraźnia, Kolberg i demonologia słowiańska w Innych baśniach Zbigniewa Brzozowskiego (2018), Niemieckie książki dla dzieci oraz dla młodzieży na rynku polskim w XXI wieku – ruch wydawniczy, recepcja, perspektywy (2018).

JAK ZALOGOWAĆ SIĘ NA PLATFORMĘ WEBINARYJNĄ: Aby wziąć udział w webinarium wystarczy kliknąć TUTAJ oraz podać swoje imię i adres mailowy, (można również włączyć opcję sprawdzania swojego sprzętu), następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.

Rejestracji najlepiej dokonać 15 minut przed spotkaniem (czyli o 18.45) i czekać na jego rozpoczęcie. W trackie spotkania osoba moderująca, będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności. Aby wziąć udział w spotkaniu nie trzeba mieć kamerki internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki.

UDZIAŁ W SPOTKANIU JEST BEZPŁATNY!

CO TO JEST WEBINARIUM: Webinarium, to wykład internetowy przeprowadzany za pomocą specjalnie do tego przygotowanej platformy. Aby wziąć udział w webinarium wystarczy dostęp do internetu oraz głośniki lub słuchawki. O wyznaczonej godzinie należy zalogować się do platformy webinaryjnej wchodząc na podany przez organizatora link (znajdą go Państwo poniżej). Rejestracji najlepiej dokonać 15 minut przed spotkaniem i czekać na jego rozpoczęcie. Przed udziałem w spotkaniu prosimy także o zapoznanie się z informacjami zawartymi tutaj: http://www.biblioteki.org/webinaria/Przed_udzialem_w_webinarium_to_warto_wiedzie-.html. To przydatne informacje przygotowane przez zespół Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pobierz regulamin uczestnictwa w webinarium
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony