18 października 2018 roku w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI
w Oświęcimiu odbyła się uroczysta gala wręczenia
25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej
im. Kornela Makuszyńskiego.



Projekt dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kanon naprzód

Tegoroczny projekt Nagrody obywał się pod hasłem „Kanon naprzód”. To nawiązanie do kanonu książek nagrodzonych w ciągu 25. lat istnienia Nagrody, do słowa "kanon", jako reguły, czyli tworzenia dobrych reguł czytania i pracy z książkami. "Kanon naprzód" odwołuje się także do marynarskiego zawołania "cała naprzód" oznaczającego, że wszystkie maszyny na statku mają pracować z pełną siłą. Dla nas, jako organizatorów Nagrody, oznacza ono, iż nie możemy ustać w wysiłkach, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, aby zachęcić ich do przeczytania (kanonicznych już) książek nagrodzonych w Nagrodzie oraz zachęcenie do udziału w działach przygotowanych w ramach Nagrody. Odwołanie w haśle Nagrody do marynarskiego zawołania odzwierciedlone zostało w dekoracji, jaka towarzyszyła nam podczas Gali – marynarskie stroje, papierowe statki oraz łódka przeniosły nas w nadmorski klimat.

18 października w Bibliotece gościć mogliśmy prawie 200 gości. Tego dnia był wraz z nami Prezydent Miasta Oświęcimia pan Janusz Chwierut, autorzy wyróżnionych książek Justyna Bednarek oraz Adam Wajrak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – pani Anna Wiśniewska, członkowie jury Nagrody oraz Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej (działu Biblioteki koordynującego działania w ramach Nagrody): prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb – przewodnicząca jury, prof. Jolanta Ługowska, prof. Krystyna Zabawa, prof. Ryszard Waksumnd, dr Małgorzata Chrobak, dr Grażyna Lewandowic-Nosal, Maria Kulik oraz Stanisława Niedziela. Na galę tłumnie przybyli również uczniowie szkół podstawowych z Oświęcimia oraz delegacje szkół im. Kornela Makuszyńskiego ze Strzegomia, z Pacanowa, z Łojek, z Tychów, z Lublina, ze Stąporkowa, Czarkowa oraz przedstawiciele szkoły w Goczałkowicach-Zdroju, które brały udział w głosowaniu w ramach Nagrody Czytelników. Galę rozpoczął występ dzieci z przedszkola „Bajka” w Oświęcimiu a muzykę na żywo wykonywał zespół pod przewodnictwem p. Janusza Majcherka.

Laureaci

Tradycyjnie jury złożone z badaczy, znawców i krytyków literatury tradycyjnie wyłoniło dwie książki wyróżnione oraz wskazało, która książka, ze 104 nadesłanych zasłużyła na nagrodę główną.

Za wyjątkową umiejętne połączenia bajki dydaktycznej i moralizatorskiej z elementami groteski w opowieść pełną zabaw lingwistycznych, zagadek, żartów językowych oraz sytuacyjnych, opowieści, która wzrusza jak baśń literacka i może być czytana przez odbiorców w każdym wieku wyróżnienie otrzymała Marta Guśniowska za książkę „A niech to gęś kopnie” (wyd. Tashka). Drugie wyróżnienie za ukazanie młodym czytelnikom psychologicznego portretu zwierzęcia, które stara się ocalić siebie w bezdusznym i kłamliwym świecie ludzi oraz obraz miłości, która może pokonać nawet największe bariery otrzymał Adam Wajrak za książkę „Lolek” (wyd. Agora). Nagrodę główną 25. Jubileuszowej Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za wyjątkową pochwałę ludzkiego umysłu oraz zręczne połączenie wątku detektywistycznego, spirytystycznego, przygodowego z fantastyką i… kurami otrzymała Justyna Bednarek za książkę „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” (wyd. Bajka).

Galę zamknęło wspólne odśpiewanie piosenki o morskich przygodach Koziołka Matołka oraz słodka niespodzianka w postaci babeczkowego tortu.

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>