Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu to samorządowa instytucja kultury, powstała w 1948 roku. Od 1952 roku pełni funkcję biblioteki powiatowej. Zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych oraz działalnością kulturalną na rzecz mieszkańców miasta i gminy Oświęcim. Od 1999 roku patronem Biblioteki jest Łukasz Górnicki, pisarz polityczny, poeta i tłumacz, który urodził się w 1527 roku w Oświęcimiu.

Nowa siedziba
W 2009 r. złożono wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby biblioteki. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A – Rozwój infrastruktury kulturalnej. Wartość inwestycji 16,2 mln zł. W tym samym roku wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto budowę, która trwała do 2011 roku. 4 lipca 2011 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Nojego 2B, a nowy gmach biblioteki połączył zbiory wszystkich filii w jednym miejscu. W sierpniu 2011 r. – Uchwałą Nr XI/183/11, nastąpiła zmiana nazwy na: Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI / fot. Sebastian Smelkowski


Dyrektorzy Biblioteki
Bronisław Modła 1955 – 1990
Adam Stokłosa 1990 – 1991
Leszek Palus 1992 – obecnie

Zbiory
W 1994 r. rozpoczął się w Bibliotece proces automatyzacji i komputeryzacji. Od 2008 roku biblioteka wypożycza zbiory za pomocą systemu bibliotecznego MAK, a w 2013 roku wdrożono system webmak. Stan zbiorów Biblioteki w Oświęcimiu na koniec 2021 roku kształtował się następująco:
110 872 woluminów z różnych dziedzin wiedzy
11 834 pozycji zbiorów audiowizualnych (audiobooków i filmów)
30 tytułów czasopism bieżących.

Struktura budynku
Parter:
• Kawiarnia prasowa – oprócz kawy, oferuje dostęp do kilkunastu tytułów bieżącej prasy codziennej.

• Galeria Przechodnia – parter obiektu przecina Galeria Przechodnia, która stanowi szlak komunikacyjny i miejsce, gdzie można co miesiąc obejrzeć wystawę.

• Aula św. Wawrzyńca – sala konferencyjna na 140 miejsc, która może być w zależności od potrzeb dzielona na dwie części. Aula wyposażona jest w sprzęt audiowizualny oraz zaplecze do np. tłumaczeń symultanicznych.

• Klasopracownia – wraz z wyposażeniem w zestawy robotów mBot, Lofi, Dash&Dot, Ozobot, Lego Mindstorms, ScottieGo, zestawy Makey Makey, drukarkę 3d, tablicę multimedialną, wykorzystywane do lekcji i wykładów bibliotecznych, zajęć zespołowych, warsztatów edukacyjnych.

• Mikroświat Zabawy – miejsce dla rodziców i opiekunów z małymi dziećmi, wyposażone w konstrukcję z przeszkodami i basenem z piłeczkami, domki wielkoformatowe, klocki wielkoformatowe, teatrzyk, zabawki sensoryczne, tablice manipulacyjne.

• Multimedia – dział z dwoma salkami kinowymi, udostępnia programy i gry edukacyjne, filmy i muzykę na różnych nośnikach – płyty DVD, płyty CD, płyty analogowe, zbiory specjalne, w tym filmy z audiodeskrypcją, stanowiska z playstation, 3 i 4, x-box, podłoga interaktywna, rower treningowy, dotykowy stół multimedialny, piłkarzyki i cymbergaj. Z wszystkich tych urządzeń korzysta się bezpłatne, za okazaniem karty bibliotecznej.

• Biblioteczna księgarenka, z książkami w bardzo atrakcyjnych cenach, zarówno nowymi, jak i używanymi, ale w idealnym stanie. Przy okazji różnych świąt naliczane są dodatkowe rabaty. W ofercie znajdują się książki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, poradniki, a czasem nawet książki z autografami. Księgarenka znajduje się na parterze Biblioteki, naprzeciwko działu Multimedi@, przy wejściu od strony Alei Pisarzy. Zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Biblioteki:
poniedziałek - piątek
8:00-11:00 samoobsługa z dyżurem bibliotekarskim
11:00-19:00 pełna obsługa
sobota
10:00-14:00 samoobsługa z dyżurem bibliotekarskim.
Pieniądze ze sprzedaży książek w bibliotecznej księgarence przeznaczamy na zakup nowości do Wypożyczalni.

• Oświęcimski Instytut Praw Człowieka – prowadzący działania edukacyjne na rzecz poszanowania praw człowieka, kształtowania postaw społecznych oraz wspierania dialogu między różnymi środowiskami i narodami. Punktem wyjścia jest historia Auschwitz jako symbolu Holokaustu i innych zbrodni. Do najważniejszych działań Instytutu należy organizacja i współorganizacja corocznych konferencji i seminariów, a min.: Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, ogólnopolskie konferencje dla nauczycieli i edukatorów, ogólnopolskie konferencje dla uczniów i studentów, realizowanie projektów edukacyjnych, np. projektu „Małopolska Pamięta”, prowadzenie warsztatów i wykładów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz seminariów dla studentów, edukatorów i nauczycieli, przygotowanie publikacji, wystaw tematycznych.

I piętro:
• Czytelnia ze strefą coworkingową – gromadzi literaturę popularno-naukową z różnych dziedzin wiedzy, oferuje dostęp do czasopism bieżących, jest możliwość wypożyczenia numerów archiwalnych, pomoc w wyszukiwaniu i doborze artykułów prasowych oraz prowadzi elektroniczną kolekcję fotografii i dokumentów z historii miasta Oświęcim, gromadzi czasopisma regionalne i miesięczniki, tworzy bibliografię regionalną i digitalizuje prasę regionalną. Istnieje tu również możliwość skorzystania z usługi wypożyczeń międzybibliotecznych oraz wykonania wydruku, skanu lub ksera materiałów. W strefie coworkingowej można skorzystać bezpłatnie z takich udogodnień jak: - ksero, drukarka, skaner, ładowarki indukcyjne, słuchawki, tablety, stanowiska z dostępem do Internetu, wi-fi, barek kawowy, stół konferencyjny na 10 osób, flipchart, kącik kanapowy, wygodne fotele z podnóżkami.

• Studio Robota – to makerspace, miejsce gdzie można skorzystać z maszyny do szycia, młotka, wiertarki, czy wyrzynarki. Z urządzeń można korzystać indywidualnie na miejscu i zrobić coś dla siebie, podczas zorganizowanych zajęć, a także część można wypożyczyć do domu. Tutaj odbywają się także różnego rodzaju kreatywne warsztaty DIY, działania w obszarze programowania, robotyki, kodowania, elektroniki.

• Biblioteka Młodych – udostępnia bajki, lektury oraz książki popularno-naukowe i audiobooki dla dzieci i młodzieży w wieku do 15 lat. Organizuje różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy i zabawy. Do dyspozycji jest kącik malucha ze sklepem i kolorowymi bajkami, prawdziwy fiat 126p, w którym urządzono mini czytelnię. Do dyspozycji jest również: bookbox do samodzielnego wypożyczania i zwrotu książek, stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, zbiór prawie 200 gier planszowych i karcianych, stół do lego z zestawami klocków do budowania, strefa zabaw dla najmłodszych z domkiem wielkoformatowymi, zjeżdżalnią, kawiarenką i sklepikiem.

• Centrum Literatury Dziecięcej – ośrodek naukowo-badawczy, zajmujący się promocją czytelnictwa wśród najmłodszych oraz najlepszych książek dla dzieci, gromadzi księgozbiór traktujący o książkach dla dzieci. Koordynuje Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

II piętro
Wypożyczalnia dla dorosłych z wydzielonym działem książki obcojęzycznej. Księgozbiór całej biblioteki liczy prawie 130 000 pozycji. W zbiorach Wypożyczalni znajdują się literatura piękna (polska i obca), lektury szkolne, serie wydawnicze, literatura grozy i fantastyczna, kryminały, literatura popularno-naukowa (biografie, poradniki, podróże, sport i rekreacja, przewodniki, publicystyka etc.), literatura obcojęzyczna (m.in. w jęz.: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim). Oferta jest na bieżąco aktualizowana. W wypożyczalni znajduje się również bookbox do samodzielnego wypożyczania i zwrotu książek, udostępniane są kody do bazy IBUK Libra, czytniki, czytaki, tablety z kodami legimi i audiobooki dla dorosłych.

Biblioteka wyposażona jest w dwie windy i spełnia wszystkie kryteria dostępności dla osób niepełnosprawnych. Obiekt biblioteki, do którego można wejść z dwóch stron przecina przestrzeń komunikacyjna z zielenią, ławkami, miejscami do wypoczynku. Zarówno przy głównym wejściu, jak i przy wejściu od strony Alei Pisarzy znajdują się parkingi dla użytkowników Biblioteki.

Widok od ulicy Tysiąclecia / fot. Sebastian Smelkowski


Zbiory biblioteczne można wypożyczać osobiście lub zamawiać telefonicznie 33 847 98 10 lub mailowo: infobroker@mbp-oswiecim.pl Zachęcamy naszych Czytelników do korzystania z samoobsługowych urządzeń do wypożyczania i zwrotu książek - bookbox, zwracania książek do wrzutni całodobowej i zamawiania książek telefonicznie, mailowo lub przez konto Użytkownika i odbierania ich w książkomacie.

Bookboxy są dwa i znajdują się zarówno w Wypożyczalni, jak i w Bibliotece Młodych.

Książkomat stanowi bezkontaktową alternatywę wypożyczeń, umożliwiającą odbiór zamówionych książek 24/dobę. Znajduje się przy wejściu do Biblioteki od strony targowiska (tam gdzie jest wrzutnia). Zamówione u nas książki można odebrać o dogodnej dla siebie porze, po otrzymaniu z Biblioteki smsa z numerem skrzynki i czterocyfrowym kodem odbioru.

Wrzutnia całodobowa znajduje się przy wejściu do Biblioteki od strony targowiska, uruchamia się po zeskanowaniu kodu z książki.

Znajdź książkę – nawigacja po zbiorach – to nowe ułatwienie dla Czytelników, teraz jeszcze łatwiej można odnaleźć się w bibliotecznych półkach i już z poziomu katalogu można sprawdzić, na którym regale w bibliotece znajduje się poszukiwana książka. Na czym to polega: - w katalogu Biblioteki wyszukujemy interesujący nas tytuł książki, - kursorem myszki najeżdżamy na DOSTĘPNOŚĆ danej książki, - wyświetla się nam numer regału, na którym ona stoi (gdzie W - oznacza regał w Wypożyczalni, D - oznacza regał w Bibliotece Młodych), np. W22f oznacza, że książka znajduje się w Wypożyczalni na regale 22f. Teraz już wiadomo gdzie po nią iść! Zapraszamy do korzystania z tego udogodnienia i do odwiedzania oświęcimskiej Biblioteki.

Oferta
Biblioteka tworzy przestrzeń dla wszystkich użytkowników, z odpowiednio dostosowaną do ich potrzeb ofertą.
• dla dzieci młodszych i starszych;
• dla młodzieży szkolnej;
• dla studentów, chcących wzmacniać swoje szanse na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy, a jednocześnie chcących atrakcyjnie i twórczo spędzać czas wolny;
• kompleksową ofertę dla wielopokoleniowych rodzin;
• dla osób wychowujących dzieci, jednak nie rezygnujących z rozwoju osobistego i zawodowego;
• dla osób zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży – rodziców, nauczycieli, opiekunów;
• dla osób starszych;
• dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Działalność kulturalno - oświatowa
Biblioteka jako instytucja kulturalna prowadzi działalność popularyzatorską, celem której jest zapoznanie użytkowników ze zbiorami oraz różnorodnością usług bibliotecznych. W bibliotece prowadzone są:
• lekcje biblioteczne,
• spotkania autorskie z pisarzami, znanymi osobistościami dla dzieci i dorosłych,
• konkursy literackie, tematyczne, plastyczne,
• wystawy okolicznościowe, hobbystyczne, promujące książkę, czy lokalnych artystów,
• akcje promujące czytelnictwo,
• szkolenia komputerowe dla dzieci i seniorów,
• zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży,
• warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych,
• imprezy okolicznościowe.

Nowa Biblioteka jest wizytówką i elementem promocji miasta. Naszym atutem jest niewątpliwie jej lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich usług i zbiorów. Odpowiada na zidentyfikowane potrzeby wszystkich grup odbiorców. Odpowiednie pomieszczenia zapewnią prawidłowe gromadzenie, udostępnianie i ekspozycję zbiorów, dają możliwość organizowania różnego rodzaju przedsięwzięć (lokalnych, krajowych, międzynarodowych). Ponadto nowy budynek MBP stanowi centrotwórczą, komfortową i reprezentacyjną jednostkę kultury Miasta Oświęcim pozytywnie wpływając na wizerunek obszaru Miasta, jak i Małopolski Zachodniej, znanej jako znaczący region oświatowo – kulturowy.

Firmy uczestniczące w realizacji obiektu:
biuro projektowe: Susuł & Strama Architekci s.c.;
generalny wykonawca - DOMBUD S.A.;
inwestor - Urząd Miasta Oświęcim;
termin oddania do użytku - czerwiec 2011;
powierzchnia użytkowa - 5205 m2;
kubatura: 25558 m3.

Biblioteka - widok od ulicy Dąbrowskiego


1948 r. - rok założenia biblioteki miejskiej

1952 r. - utworzenie Biblioteki Powiatowej

1974 r. - założenie miejskiej filii nr 2 na nowo powstałym osiedlu "Błonie"

1979 r. - założenie miejskiej filii nr 3 – na Kolonii Lenina

1980 r. - przejęcie bibliotekę zakładową ZCHO - powstała filia nr 4

1985 r. - powstała filia nr 5 na osiedlu Zasole

1989 r. - MBP otrzymała w darze od Zarządu Wojewódzkiego PZN w Bielsku-Białej zbiór 1638 kaset, dzięki czemu można było przekształcić dotychczasowy punkt "książki mówionej" w filię biblioteczną nr 6 , przeznaczoną dla osób z dysfunkcją wzroku.

1991 r. - połączenie filii nr 5 i filii nr 3. Nowej placówce przy ulicy Obozowej 20 nadano miano filii nr 3

1993 r. - utworzenie filii specjalistycznej nr 5 dla dzieci i młodzieży

W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie użytkowników biblioteki na szybką, aktualną i wyczerpującą informację, w 1994 roku utworzono dział informacyjno-bibliograficzny, a w 1996 roku otworzono czytelnię prasy

1994 r. - rozpoczęcie procesu automatyzacji i komputeryzacji MBP

1999 r. - nadanie bibliotece imienia, oświęcimianina Łukasza Górnickiego. Od tego roku również, biblioteka pełni funkcję biblioteki powiatowej

2004 r. - Biblioteka przejmuje organizacje Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

2009 r. - wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby MBP został oceniony najwyżej spośród wszystkich, 38 projektów zgłoszonych do Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A - Rozwój infrastruktury kulturalnej. Wartość inwestycji 16,2 mln zł

2009 r. - rozpoczęcie budowy nowej siedziby biblioteki

4 lipca 2011 r. - uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Nojego 2B

sierpień 2011 r. - Uchwała Nr XI/183/11 - zmiana nazwy na: Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

czerwiec 2012 r. - Uchwała nr XXII/441/12 Rady Miasta z dn. 27 czerwca 2012 w sprawie nadania nazwy Aleja Pisarzy dla ciągu pieszego położonego pomiędzy ulicą Dąbrowskiego a Miejską Biblioteką Publiczną im. Łukasza Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu

2012 r. - Uroczyste otwarcie Alei Pisarzy

maj 2013 r. - Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

grudzień 2013 r. - 65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

grudzień 2014 r. - I Ogólnopolska Konferencja "O wolności i prawach człowieka"

sierpień 2015 r. - Wizyta Premier RP Ewy Kopacz

15 grudnia 2018 r. - 70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

1 grudnia 2023 r. - 75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Patronem Biblioteki w Oświęcimiu jest Łukasz Górnicki - pisarz polityczny, poeta i tłumacz, który urodził się w 1527 roku w Oświęcimiu, jako syn ubogich mieszczan z Bochni, Marcina Góry i Anny z Gąsiorków. Opiekował się nim wuj Stanisław Gąsiorek zwany Kleryką, który w 1538 roku sprowadził siostrzeńca do Krakowa. To on dbał o jego wykształcenie i torował drogę w karierze dworskiej. Około roku 1545 Górnicki został pisarzem kancelaryjnym na renesansowym dworze biskupa krakowskiego S. Maciejowskiego. Z poselstwem F. Padniewskiego wyjechał do Siedmiogrodu, a potem na studia do Włoch. W 1552 roku wstąpił do kancelarii królewskiej. Przyjąwszy niższe święcenia, otrzymał probostwo w Wieliczce, a potem w Kętach.

Patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu


W 1557 roku wyjechał na studia do Padwy. Po powrocie do kraju został sekretarzem, a potem dozgonnie bibliotekarzem królewskim. Przyjaźnił się z J. Kochanowskim i A. Nideckim. W 1565 roku został nobilitowany, a w 1565 roku, wraz z biblioteką królewską przeniósł się z Wilna do Tykocina, gdzie został starostą. W 1566 roku wydał swe główne dzieło "Dworzanina Polskiego". Za Stefana Batorego, choć należał do szczerych zwolenników jego polityki, sporadycznie uczestniczył w życiu publicznym. Zajęty był bowiem rozwijającą się gospodarką oraz coraz to nowymi procesami i zatargami majątkowymi. Ból po zgonie żony Barbary (w 1587 r.) wypowiedział w sugestywnym trenie, rozpoczynającym powrót do zaniechanej po Dworzaninie pracy literackiej. Przełożył tragedię Seneki "Troas" oraz jego wykład filozoficzny "Rzecz o dobrodziejstwach". Pod koniec życia napisał dwa dzieła polityczne nie wydane za życia: „Rozmowa Polaka z Włochem” oraz traktat "Droga do wolności", przedstawiający projekty reform w zakresie form władzy, organizacji sądów i skarbu. Był również autorem pamiętnika anegdotycznego "Dzieje w Koronie Polskiej".

 

Wraz z J. Kochanowskim i J. Januszewskim był współautorem rozprawki o zasadach pisowni polskiej "Nowy karakter polski". Miłośnik języka polskiego, posługiwał się nim precyzyjnie, bez latynizmów, zyskując sławę jednego z najświetniejszych stylistów i twórców polskiej prozy renesansowej. Zmarł 22 lipca 1603 roku w Lipnikach pod Tykocinem. Rok 2003 obchodzono w Oświęcimiu jako Rok Łukasza Górnickiego.


1997 r. – Nagroda "Biblioteka Roku 1997" w województwie bielskim


1997 r. – Bibliotekarz Roku 1997 w województwie bielskim dla kierownika Filii Nr 5 Stanisławy Niedzieli.

1997 r. - Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności przyznany przez Kapitułę Laurów (Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach).

1998 r. - Medal Miasta Oświęcimia przyznany przez Zarząd Miasta Oświęcim.

2002 r. - Honorowa Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989 –1999. (Dar od Fundacji).

2002 r. - Nagroda Główna w ogólnopolskim konkursie „Z ekonomią na ty”, zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski i Bibliotekę Narodową.


2002 r. Statuetka Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom – dla Koordynatora Regionalnego Stanisławy Niedziela i Filii Nr 5 dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu. Za wzorowo realizowaną całoroczną kampanię czytania dzieciom oraz I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

2003 r. - Nominacja do Nagrody Prezydenta RP „Sztuka Młodym” dla Filii Nr 5


2003 r. - Medal dla Filii Nr 5 za organizację „II Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom" i aktywny udział w kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom


2009 r. - Wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby MBP został oceniony najwyżej spośród wszystkich, 38 projektów zgłoszonych do Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A - Rozwój infrastruktury kulturalnej. Wartość inwestycji 16,2 mln zł.

2010 r. - Wyróżnienie Specjalne w Konkursie organizowanym przez Fundację ABC XXI na najlepiej przeprowadzoną Kampanię Społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2008/2009.

2011 r. - Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu Leszka Palusa.

marzec 2012 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI została włączona do europejskiej bazy wzorcowych bibliotek z całego świata


maj 2012 r. - Platynowe Wiertło 2011" w kategorii budownictwo użyteczności publicznej firmie DOMBUD za budowę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Wyróżnienie dla pracowni architektoniczno-budowlanej Susuł & Strama Architekci za projekt budynku.

wrzesień 2012 r. - I miejsce w konkursie Tydzień Bibliotek 2012

grudzień 2012 r. - III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie FunEnglish

20130121_0000

27 grudnia 2012 r. - Wyróżnienie w konkursie MRPO EUROLIDER Małopolski

IMG_4278

styczeń 2013 r. - I Nagroda za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom"

20130206_0000

wrzesień 2013 r. - certyfikat "Nowoczesna Biblioteka"

Certyfikat Nowoczesna Biblioteka

luty 2014 r. - certyfikat "Miejsce przyjazne czytaniu"

1517393_604556619624853_1930557904_n

październik 2014 r. - certyfikat "Miejsce przyjazne maluchom"

10313731_735693383177842_2437180705098468533_n

październik 2014 r. - Statuetka dla Miasta Oświęcim "Samorząd Równych Szans" za działania Biblioteki na rzecz osób niepełnosprawnych

dyp

październik 2014 r. - Miasto Oświęcim za projekt „Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu” – laureat w kategorii „Przestrzeń do życia”

luty 2016 r. - Projekt Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI "Interpretuj i eksperymentuj" realizowany w ramach 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej został wyróżniony w międzynarodowym konkursie MEDEA Awards 2016

ScanImage001

październik 2016 r. - Portal culture.pl uznał Bibliotekę GALERIA KSIĄŻKI za jedną spośród 10 niezwykłych bibliotek w Polsce - czytaj tutaj

28 listopada 2016 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w kategorii miast powyżej 15 tys. bez prawa powiatu w rankingu Rzeczpospolitej 2016

zdj

listopad 2018 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w Małopolsce i III miejsce wśród najlepszych Bibliotek w Polce wg rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki 2018 r.

ranking2
ranking


listopad 2019 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w Małopolsce wg rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki 2019 r.


zdj

JUBILATKA z okazji 75-lecia Biblioteki

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony