Budowa nowej siedziby dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu - projekt dofinansowany w ramach:

Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury Schemat A - Rozwój infrastruktury kulturalnej

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI / fot. Sebastian Smelkowski


Od 4 lipca 2011 roku Biblioteka w Oświęcimiu mieści się w nowym budynku przy ulicy Nojego 2B. Miasto otrzymało dotację unijną na budowę nowej siedziby dla Oświęcimskiej Książnicy. Całkowity koszt zaplanowano na ponad 16 mln zł, przy czym dotacja z UE to także ponad 12 mln zł. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 2009 r. Nowa siedziba Biblioteki jest nie tylko nowoczesną i funkcjonalną placówką o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych, ale także miejscem międzykulturowych i międzypokoleniowych działań, realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne.

Biblioteka - widok od ulicy Dąbrowskiego


Nowoczesna bryła budynku GALERII KSIĄŻKI stanowi miejsce spotkań mieszkańców miasta i powiatu. Wnętrze biblioteki, to otwarta przestrzeń komunikacyjna, bez barier architektonicznych zaplanowana tak, by każdy odwiedzający, mógł się tu poruszać nieskrępowanie, łatwo zapoznawać się z ofertą kulturalną, szybko oddawać i wypożyczać zbiory, przy okazji obejrzeć wystawę, umówić się ze znajomymi na film, zrobić prasówkę w sprzyjającej atmosferze, czy skorzystać z internetu, a w działach dla najmłodszych zapewnić swoim pociechom miłe i pożyteczne spędzenie czasu.

Dział obcojęzyczny - II piętro


Oświęcimska Biblioteka wyglądem przypomina galerię. Na najniższej kondygnacji znajduje się garaż podziemny, rowerownia oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze bryłę obiektu przecina wzdłuż „Galeria przechodnia”, która stanowi jednocześnie szlak komunikacyjny i miejsce, gdzie można obejrzeć wystawę. Po jednej stronie holu znajduje się aula - sala konferencyjna na 140 miejsc, wyposażona w sprzęt audiowizualny oraz zaplecze do np. tłumaczeń symultanicznych. Obok mieści się klasopracownia wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, kilka rodzajów robotów, drukarkę 3D, przystosowana do prowadzenia do lekcji i wykładów bibliotecznych, zajęć zespołowych, warsztatów edukacyjnych.

Obok Auli znajduje się Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, zajmujący się edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie poszanowania praw człowieka, organizuje seminaria, projekty edukacyjne, wydaje publikacje na ten temat. Obok znajduje się Dział Multimedi@, gdzie zarówno młodzi, jak i dorośli Użytkownicy mają możliwość zrelaksowania się i aktywnego spędzenia czasu. Mogą tutaj skorzystać z: konsoli Playstation 3 i 4 z bogatym zbiorem gier, multimedialnego stołu dotykowego, roweru treningowego, podłogi interaktywnej wraz ze zbiorem gier, X-Box'a, piłkarzyków, cymbergaja, stanowiska odsłuchowego marki Denon do odsłuchu płyt CD wraz ze zbiorem muzycznym lub gramofonu ze zbiorem płyt winylowych, a także obejrzeć film w jednej z dwóch salek kinowych lub w okresie letnim poleżakować na tarasie.

Widok od ulicy Tysiąclecia / fot. Sebastian Smelkowski


Dla rodziców i opiekunów z małymi dziećmi oddajemy Mikroświat zabawy – bawialnię, bezpieczną, utrzymaną w słonecznych i ciepłych kolorach przestrzeń, w której każdy maluch świetnie się czuje. Oprócz tzw. małpiego gaju z przeszkodami i basenem z kolorowymi piłeczkami można tutaj skorzystać także z: domku wielkoformatowego, klocków wielkoformatowych, teatrzyku, zabawek sensorycznych, tablic manipulacyjnych.
Obok Mikroświata Zabawy, naprzeciwko działu Multimedi@, przy wejściu od strony Alei Pisarzy, znajduje się biblioteczna Księgarnia, gdzie odwiedzający mogą znaleźć książki w bardzo atrakcyjnych cenach, zarówno nowe, jak i używane, ale w idealnym stanie. Przy okazji różnych świąt naliczane są dodatkowe rabaty. W ofercie znajdują się książki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, poradniki, a czasem nawet książki z autografami.
Od strony Informatorium do użytku dostępna jest również Kawiarnia Prasowa z tytułami prasy codziennej i kawą lub herbatą do gazety gratis.

Na pierwszym piętrze ulokowana jest po jednej stronie Czytelnia ze strefą Coworkingową i Studio Robota ze strefą do makerspace'u, a po drugiej stronie Biblioteka Młodych z Kącikiem Malucha i Centrum Literatury Dziecięcej. W strefie coworkingowej można bezpłatnie, w spokoju i komfortowych warunkach pracować przy swoim biurku, zaplanować spotkanie na kanapach lub przy stole konferencyjnym. W Kąciku Malucha dostępne są: domki wielkoformatowe, zjeżdżalnia, kawiarenka i sklepik. W Bibliotece Młodych oprócz zbiorów książkowych, można skorzystać z: stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, audiobooków dla dzieci, gier planszowych i karcianych, stołu do lego z zestawami klocków do budowania i tak, wnieśliśmy tam fiata 126p, w którym urządziliśmy mini czytelnię. To trzeba zobaczyć.

Ostatnia kondygnacja naszej biblioteki to wypożyczalnia dla dorosłych oraz dział książki obcojęzycznej.

Dach biblioteki zwieńczony jest świetlikiem, dostarczającym naturalne światło do jej wnętrza, a zastosowanie przez architektów przy zewnętrznej elewacji okładzin ceramicznych będących jednocześnie łamaczami światła, daje tęczowe refleksy świetlne. We wszystkich wnętrzach dominują jasne kolory, beton architektoniczny i szkło, które stanowią doskonałe tło dla zbiorów. Biblioteka wyposażona jest w dwie windy i spełnia wszystkie kryteria dostępności dla osób niepełnosprawnych. Obiekt biblioteki, do którego można wejść z dwóch stron przedłuża przemyślana przestrzeń komunikacyjna z zielenią, ławkami, miejscami do wypoczynku, parkingiem i ciągami pieszymi.

Nowa Biblioteka jest wizytówką i elementem promocji miasta. Naszym atutem jest niewątpliwie jej lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich usług i zbiorów. Odpowiada na zidentyfikowane potrzeby wszystkich grup odbiorców. Odpowiednie pomieszczenia zapewnią prawidłowe gromadzenie, udostępnianie i ekspozycję zbiorów, dają możliwość organizowania różnego rodzaju przedsięwzięć (lokalnych, krajowych, międzynarodowych). Ponadto nowy budynek MBP stanowi centrotwórczą, komfortową i reprezentacyjną jednostkę kultury Miasta Oświęcim pozytywnie wpływając na wizerunek obszaru Miasta, jak i Małopolski Zachodniej, znanej jako znaczący region oświatowo – kulturowy.

Termin oddania do użytku czerwiec 2011 ; powierzchnia użytkowa: 5205 m2 ; Kubatura: 25558 m3

Firmy uczestniczące w realizacji obiektu: Biuro projektowe: Susuł & Strama Architekci s.c. ; generalny wykonawca - DOMBUD S.A. ; inwestor - Urząd Miasta Oświęcim

1948 r. - rok założenia biblioteki miejskiej

1952 r. - utworzenie Biblioteki Powiatowej

1974 r. - założenie miejskiej filii nr 2 na nowo powstałym osiedlu "Błonie"

1979 r. - założenie miejskiej filii nr 3 – na Kolonii Lenina

1980 r. - przejęcie bibliotekę zakładową ZCHO - powstała filia nr 4

1985 r. - powstała filia nr 5 na osiedlu Zasole

1989 r. - MBP otrzymała w darze od Zarządu Wojewódzkiego PZN w Bielsku-Białej zbiór 1638 kaset, dzięki czemu można było przekształcić dotychczasowy punkt "książki mówionej" w filię biblioteczną nr 6 , przeznaczoną dla osób z dysfunkcją wzroku.

1991 r. - połączenie filii nr 5 i filii nr 3. Nowej placówce przy ulicy Obozowej 20 nadano miano filii nr 3

1993 r. - utworzenie filii specjalistycznej nr 5 dla dzieci i młodzieży

W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie użytkowników biblioteki na szybką, aktualną i wyczerpującą informację, w 1994 roku utworzono dział informacyjno-bibliograficzny, a w 1996 roku otworzono czytelnię prasy

1994 r. - rozpoczęcie procesu automatyzacji i komputeryzacji MBP

1999 r. - nadanie bibliotece imienia, oświęcimianina Łukasza Górnickiego. Od tego roku również, biblioteka pełni funkcję biblioteki powiatowej

2004 r. - Biblioteka przejmuje organizacje Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

2009 r. - wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby MBP został oceniony najwyżej spośród wszystkich, 38 projektów zgłoszonych do Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A - Rozwój infrastruktury kulturalnej. Wartość inwestycji 16,2 mln zł

2009 r. - rozpoczęcie budowy nowej siedziby biblioteki

4 lipca 2011 r. - uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Nojego 2B

sierpień 2011 r. - Uchwała Nr XI/183/11 - zmiana nazwy na: Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

czerwiec 2012 r. - Uchwała nr XXII/441/12 Rady Miasta z dn. 27 czerwca 2012 w sprawie nadania nazwy Aleja Pisarzy dla ciągu pieszego położonego pomiędzy ulicą Dąbrowskiego a Miejską Biblioteką Publiczną im. Łukasza Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu

2012 r. - Uroczyste otwarcie Alei Pisarzy

maj 2013 r. - Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

grudzień 2013 r. - 65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

grudzień 2014 r. - I Ogólnopolska Konferencja "O wolności i prawach człowieka"

sierpień 2015 r. - Wizyta Premier RP Ewy Kopacz

15 grudnia 2018 r. - 70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Patronem Biblioteki w Oświęcimiu jest Łukasz Górnicki - pisarz polityczny, poeta i tłumacz, który urodził się w 1527 roku w Oświęcimiu, jako syn ubogich mieszczan z Bochni, Marcina Góry i Anny z Gąsiorków. Opiekował się nim wuj Stanisław Gąsiorek zwany Kleryką, który w 1538 roku sprowadził siostrzeńca do Krakowa. To on dbał o jego wykształcenie i torował drogę w karierze dworskiej. Około roku 1545 Górnicki został pisarzem kancelaryjnym na renesansowym dworze biskupa krakowskiego S. Maciejowskiego. Z poselstwem F. Padniewskiego wyjechał do Siedmiogrodu, a potem na studia do Włoch. W 1552 roku wstąpił do kancelarii królewskiej. Przyjąwszy niższe święcenia, otrzymał probostwo w Wieliczce, a potem w Kętach.

Patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu


W 1557 roku wyjechał na studia do Padwy. Po powrocie do kraju został sekretarzem, a potem dozgonnie bibliotekarzem królewskim. Przyjaźnił się z J. Kochanowskim i A. Nideckim. W 1565 roku został nobilitowany, a w 1565 roku, wraz z biblioteką królewską przeniósł się z Wilna do Tykocina, gdzie został starostą. W 1566 roku wydał swe główne dzieło "Dworzanina Polskiego". Za Stefana Batorego, choć należał do szczerych zwolenników jego polityki, sporadycznie uczestniczył w życiu publicznym. Zajęty był bowiem rozwijającą się gospodarką oraz coraz to nowymi procesami i zatargami majątkowymi. Ból po zgonie żony Barbary (w 1587 r.) wypowiedział w sugestywnym trenie, rozpoczynającym powrót do zaniechanej po Dworzaninie pracy literackiej. Przełożył tragedię Seneki "Troas" oraz jego wykład filozoficzny "Rzecz o dobrodziejstwach". Pod koniec życia napisał dwa dzieła polityczne nie wydane za życia: „Rozmowa Polaka z Włochem” oraz traktat "Droga do wolności", przedstawiający projekty reform w zakresie form władzy, organizacji sądów i skarbu. Był również autorem pamiętnika anegdotycznego "Dzieje w Koronie Polskiej".

 

Wraz z J. Kochanowskim i J. Januszewskim był współautorem rozprawki o zasadach pisowni polskiej "Nowy karakter polski". Miłośnik języka polskiego, posługiwał się nim precyzyjnie, bez latynizmów, zyskując sławę jednego z najświetniejszych stylistów i twórców polskiej prozy renesansowej. Zmarł 22 lipca 1603 roku w Lipnikach pod Tykocinem. Rok 2003 obchodzono w Oświęcimiu jako Rok Łukasza Górnickiego.


1997 r. – Nagroda "Biblioteka Roku 1997" w województwie bielskim


1997 r. – Bibliotekarz Roku 1997 w województwie bielskim dla kierownika Filii Nr 5 Stanisławy Niedzieli.

1997 r. - Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności przyznany przez Kapitułę Laurów (Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach).

1998 r. - Medal Miasta Oświęcimia przyznany przez Zarząd Miasta Oświęcim.

2002 r. - Honorowa Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989 –1999. (Dar od Fundacji).

2002 r. - Nagroda Główna w ogólnopolskim konkursie „Z ekonomią na ty”, zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski i Bibliotekę Narodową.


2002 r. - Nominacja do Nagrody Prezydenta RP „Sztuka Młodym” dla Filii Nr 5


2002 r. Statuetka Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom – dla Koordynatora Regionalnego Stanisławy Niedziela i Filii Nr 5 dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu. Za wzorowo realizowaną całoroczną kampanię czytania dzieciom oraz I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

2003 r. - Medal dla Filii Nr 5 za organizację „II Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom" i aktywny udział w kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom


2009 r. - Wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby MBP został oceniony najwyżej spośród wszystkich, 38 projektów zgłoszonych do Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego Priorytet 3. Turystyka i przemysł kulturowy, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A - Rozwój infrastruktury kulturalnej. Wartość inwestycji 16,2 mln zł.

2010 r. - Wyróżnienie Specjalne w Konkursie organizowanym przez Fundację ABC XXI na najlepiej przeprowadzoną Kampanię Społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2008/2009.

2011 r. - Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu Leszka Palusa.

marzec 2012 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI została włączona do europejskiej bazy wzorcowych bibliotek z całego świata


maj 2012 r. - Platynowe Wiertło 2011" w kategorii budownictwo użyteczności publicznej firmie DOMBUD za budowę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Wyróżnienie dla pracowni architektoniczno-budowlanej Susuł & Strama Architekci za projekt budynku.

wrzesień 2012 r. - I miejsce w konkursie Tydzień Bibliotek 2012

grudzień 2012 r. - III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie FunEnglish

20130121_0000

27 grudnia 2012 r. - Wyróżnienie w konkursie MRPO EUROLIDER Małopolski

IMG_4278

styczeń 2013 r. - I Nagroda za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom"

20130206_0000

wrzesień 2013 r. - certyfikat "Nowoczesna Biblioteka"

Certyfikat Nowoczesna Biblioteka

luty 2014 r. - certyfikat "Miejsce przyjazne czytaniu"

1517393_604556619624853_1930557904_n

październik 2014 r. - certyfikat "Miejsce przyjazne maluchom"

10313731_735693383177842_2437180705098468533_n

październik 2014 r. - Statuetka dla Miasta Oświęcim "Samorząd Równych Szans" za działania Biblioteki na rzecz osób niepełnosprawnych

dyp

październik 2014 r. - Miasto Oświęcim za projekt „Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu” – laureat w kategorii „Przestrzeń do życia”

luty 2016 r. - Projekt Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI "Interpretuj i eksperymentuj" realizowany w ramach 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej został wyróżniony w międzynarodowym konkursie MEDEA Awards 2016

ScanImage001

październik 2016 r. - Portal culture.pl uznał Bibliotekę GALERIA KSIĄŻKI za jedną spośród 10 niezwykłych bibliotek w Polsce - czytaj tutaj

28 listopada 2016 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w kategorii miast powyżej 15 tys. bez prawa powiatu w rankingu Rzeczpospolitej 2016

zdj

listopad 2018 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w Małopolsce i III miejsce wśród najlepszych Bibliotek w Polce wg rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki 2018 r.

ranking2
ranking


listopad 2019 r. - Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI otrzymała tytuł najlepszej Biblioteki w Małopolsce wg rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki 2019 r.


zdj

JUBILATKA z okazji 65-lecia Biblioteki

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony