Programy 2023


DOTACJE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO NA ROK 2023


Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu kolejny raz pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku realizujemy trzy projekty: „Akademia Rodzinna – sztuka czytania” w ramach programu Partnerstwo dla Książki, „30. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Oświęcim 2023.” i "Widzieć więcej. Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku" oba w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Łączna kwota dofinansowania projektów wynosi blisko 75 tysięcy złotych.


„Akademia Rodzinna – sztuka czytania”, w projekcie tym, łącząc książkę i teatr będziemy promować czytelnictwo, a przez wspólne aktywności czytelniczo-teatralne umacniać relacje rodzinne. Rok Fredry i 125. rocznica urodzin Brzechwy są idealnym tłem do realizacji tego projektu pod Ich patronatem i przy wykorzystaniu Ich dzieł. Działania projektowe kierujemy do dzieci, rodziców, opiekunów, którzy będą w przyjaznej przestrzeni Biblioteki wspólnie uczestniczyć w literackich warsztatach rękodzielniczych, doświadczalnych, rozwijających umiejętności rodzicielskie, bajkoterapeutycznych, teatralnych, spektaklu i rodzinnej grze miejskiej. Działania skupione są wokół edukacji rodzicielskiej, zacieśniania relacji rodzinnych, wspierania rozwoju psychospołecznego dzieci, kształtowania zachowań czytelniczych w oparciu o literaturę fachową i obcowanie z literaturą piękną i teatrem, utworami Fredry i Brzechwy, gwarantuje to realizację zaplanowanych działań i przyniesie zakładane efekty.

30. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Oświecim 2023 z okazji tej rocznicy, zaprosimy młodych czytelników do udziału w szeregu kreatywnych działań, które rozbudzą w nich zamiłowanie do czytania. Sięgniemy po lapbook, model czytania wrażeniowego, pedagogikę Klanzy, metodę ruchu twórczego Orffa. Na warsztatach twórczych stworzymy małe rękodzieła a podczas warsztatów literackich poznamy Przyjaciół Koziołka: Śrubka, Florkę i Pana Kardana. Wszystko w oparciu o nowości wydawnicze, głównie te „sprawdzone”, nagrodzone Koziołkiem. Najlepszą książkę za 2022 wybierze Jury i Czytelnicy. Zorganizujemy konferencję o twórczości „Mamy Czarodziejki” Joanny Papuzińskiej. Będziemy aktywizować, towarzyszyć z książką, tworzyć, ale przede wszystkim czerpać radość z czytania i dobrze się bawić. Sprawimy, że zajęcia z książką będą zaskakujące i nowoczesne, ale także zapadające w pamięć i inspirujące do dalszego kontaktu z literaturą.

Widzieć więcej. Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku - w myśl przysłowia Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej zaprosimy osoby z dysfunkcją wzroku w podróż do świata literatury poprzez arterapię, warsztaty w oparciu o sztukę, obejmującą szeroki wachlarz działań i form, od teatru poprzez literaturę, muzykę i film. Doświadczenie w pracy z niewidomymi pozwala nam twierdzić, że wzrok nie ogranicza! Nawiązując do urodzin Fredry i Brzechwy, zaprosimy do udziału w biblioterapii i bajkoterapii, uczestnicy spotkań literackich „Pieprz i wanilia”, pod patronatem Roku Strzeleckiego poznają literaturę podróżniczą, dzieci wezmą udział w tworzeniu książek dotykowych a Fredro będzie towarzyszył podczas wieczoru literackiego. Dzięki filmom z audiodeskrypcją niewidomi poznają nowe produkcje kinowe, wykorzystamy nowości wydawnicze i multimedia. Widzieć więcej - to w przypadku osób z dysfunkcją wzroku wyjść ze strefy komfortu, naprzeciw swoim ograniczeniom, uczyć się nowych rzeczy, eksperymentować, komunikować się z innymi, tworzyć i bawić.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>