23. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Realizacja projektu 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, składać się będzie z konkursu na najlepszą książkę oraz szeregu działań wokół czytania, do których zaprosimy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i każdego, kto będzie chciał włączyć się do zabawy. W tym roku chcemy to robić pod hasłem “Wielka zabawa z książkami!” odwołując się do klasycznej pozycji z zakresu krytyki literatury i kultury dziecięcej, czyli “Wielkiej zabawy” Jerzego Cieślikowskiego oraz do proponowanej przez tego badacza wizji, w której działania z tekstem literackim są częścią szerzej pojmowanej alfabetyzacji kultury. Chcemy włączyć czytanie w proces nabywania umiejętności swobodnego poruszania się w obrębie znaków, które nas otaczają ich rozumienia i wytwarzania. Nad merytoryczną stroną realizacji projektu, czuwać będzie Rada Programowa Centrum Literatury Dziecięcej. Wydawnictwa będą mogły zgłaszać tytuły do konkursu początkiem marca (po ogłoszeniu regulaminu Nagrody), natomiast z działaniami czytelniczymi ruszamy od kwietnia. Zachęcamy do śledzenia strony i profilu Biblioteki na Facebooku, a także bloga Centrum Literatury Dziecięcej - tam będziemy o wszystkim informować. Szczegóły w zakładce Informacje.

REGULAMIN KONKURSU 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej

3 listopada, o godzinie 18:00, serdecznie zapraszamy na webinarium pt.: „Zabawy parateatralne, czyli teatralizacja literatury”, które będzie prowadzone przez Jerzego Kumiegę. To webinarium będzie prezentacją doświadczeń praktycznych. Prowadzący w oparciu o własne działania wprowadzi w świat teatralnych działań, jakie można podejmować w bibliotekach, szkołach, w domu. Przeanalizuje, czy można stworzyć teatr w pół godziny, czy trzeba znać tworzywo teatru, by tworzyć teatr, a także jakie korzyści wynikają z teatralnych zabaw opartych na literaturze dla dzieci. Jerzy Kumiega jest bibliotekarzem, kierownikiem Działu Pracy z Dziećmi w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, trenerem I stopnia, organizatorem szkoleń i doskonalenia zawodowego bibliotekarzy, twórcą warsztatów „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży przez twórczą aktywizację”. Sekretarzem Zarządu Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Autorem wielu publikacji z zakresu bibliotekarstwa i czytelnictwa dzieci. Jest koordynatorem projektu „Z książką na walizkach”, pomysłodawcą projektu edukacyjnego „Biblioteka - Światoteka”, członkiem jury konkursu Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.

Aby wziąć udział w spotkaniu nie trzeba mieć kamery internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki. Wystarczy kliknąć tutaj oraz podać swoje imię i adres mailowy, następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.

Rejestracji najlepiej dokonać 10 minut przed spotkaniem i czekać na jego rozpoczęcie. W trakcie spotkania osoba moderująca, będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności. Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

Zapraszamy także do zapoznanie się z informacjami zawartymi tutaj

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Promocja czytelnictwa. Możliwość przeprowadzenia webinarium dzięki wsparciu i pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


W wyniku obrad jury 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, podjęto następujące decyzje:

Dwudziestą trzecią Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego postanowiono przyznać Zuzannie Orlińskiej za utwór Stary Noe opublikowany przez Wydawnictwo Literatura. Jury jednogłośnie uznało, że jest to publikacja najwybitniejsza i najoryginalniejsza z tegorocznego zestawu książek, odznaczająca się szlachetną powściągliwością języka oraz plastyczną narracją. Poprzez autorską interpretację biblijnego motywu autorka zadaje pytania dotyczące roli jednostki w świecie. Autorka niezwykle ciekawie ukazała dylematy zachowań w ekstremalnie trudnych sytuacjach, kiedy, dodatkowo, podjąć trzeba niełatwe decyzje. W trakcie jej czytania należy samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie leży granica posłuszeństwa, jak powinny kształtować się relacje między człowiekiem a Bogiem. Współczesność ukazana w szacie graficznej sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi.

Ponadto wyróżnione zostały następujące pozycje:

Agnieszka Suchowierska, Mat i świat, Wydawnictwo Krytyka Polityczna. To opowieść utrzymana w stylu klasycznej historii wędrującej zabawki. Losy Mata – małego pluszowego misia – odkrywają przed oczami małych czytelników problematykę współczesnej globalizacji oraz losy różnych warstw społecznych. Mimo zauważalnej schematyczności i zastosowanych przez autorkę uproszczeń, publikacja ta jest odpowiednia dla małych czytelników. Może i powinna stać się puntem wyjścia do dyskusji o empatii i tolerancji.

Grażyna Bąkiewicz, Ale historia... Mieszko, ty wikingu! Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Książka ta to udane połączenie tekstu i komiksowych ilustracji. Żywa akcja przenosi uczniów z przyszłości w przeszłość (a dokładnie w średniowieczne czasy Mieszka I). Mimo uproszczeń i poprawek rzeczywistości historycznej, skrząca się humorem i wciągająca w wartką akcję publikacja warta jest polecenia jako niebanalny sposób na lekcję historii.

Po raz pierwszy wręczona została Nagroda Czytelników. Decyzją młodych, nagrodę otrzymał Marcin Prokop za książkę "Longin. Tu byłem" wydaną przez Wydawnictwo Znak Emotikon.


Decyzją jury 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej w składzie: Małgorzata Chrobak, Anna Maria Krajewska, Jerzy Kumiega, Grażyna Lewandowicz-Nosal, Stanisława Niedziela, Aneta Satława, Ewa Świerżewska, spośród 90 nadesłanych i kwalifikujących się do oceny książek, nominowane zostały:

1. Grażyna Bąkiewicz Ale historia... Mieszko, ty wikingu! - Wydawnictwo Nasza Księgarnia
2. Agnieszka Budzicz-Marchlewska Dwie siostry i wiedźma - Wydawnictwo Skrzat
3. Zenon Gierała Tajemnica starej cerkwi - Wydawnictwo Jedność
4. Irena Landau Ostatnie piętro - Wydawnictwo Literatura
5. Zuzanna Orlińska Stary Noe - Wydawnictwo Literatura
6. Renata Piątkowska Która to Malala? - Wydawnictwo Literatura
7. Marcin Prokop Longin. Tu byłem – Znak
8. Rafał Skarżycki Hej, Jędrek, przepraszam czy tu borują - Wydawnictwo Nasza Księgarnia
9. Agnieszka Suchowierska Mat i świat - Wydawnictwo Krytyka Polityczna
10. Andrzej Żak Kapelusz kapitana Drake’a - Wydawnictwo Akapit Press

Wszystkim nominowanym gratulujemy. Dodajmy, że na konkurs zostało zgłoszonych 90 książek - lista zgłoszeń TUTAJ. Zapraszamy na galę wręczenia statuetki dla najlepszej spośród nominowanych książek - 13 października, o godz. 11:00 w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI.

22 września, o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne webinarium w ramach działań związanych z nagrodą Literacką. Tematem spotkania będzie "Nauka o zabawce, czyli o edukacyjnej funkcji literatury dla dzieci i jej realizacjach w XXI w.". Spotkanie prowadzi ekspert prof. dr hab. Krystyna Zabawa z Akademii Ignatianum w Krakowie. Moderuje Oliwia Brzeźniak z Centrum Literatury Dziecięcej.

Szczegóły podamy wkrótce.
Trzecie webinarium "Literacka noosfera, czyli o opiekuńczej funkcji opowieści" do obejrzenia tutaj

Drugie webinarium w ramach 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej za nami. Jeśli nie mieliście możliwości uczestniczyć - zachęcamy do obejrzenia - link poniżej:

To, co między słowem a obrazem. Dziecięca książka obrazkowa. WEBINARIUM


W poniedziałek 6 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na drugie w tym roku webinarium pt. „To, co pomiędzy słowem a obrazem. Dziecięca książka obrazkowa, które poprowadzi mgr Marta Woszczak.

Podczas webinarium skupimy się na czytaniu obrazów oraz wyjaśnimy znaczenie terminu „przełom okulocentryczny”. W centrum rozważań znajdą zagadnienia kultury wizualnej, istoty patrzenia oraz rozważymy kwestie dominacji obrazów nad słowem. Będziemy również rozmawiać o tym, że patrzenie, wygląd książki, jej walory estetyczne są niezmiernie ważne.

Marta Woszczak magister filologii polskiej (specjalność edytorstwo), doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel pod tytułem „To, co pomiędzy słowem a obrazem. Współczesna dziecięca książka obrazkowa i ilustrowana w Polsce”. Jej zainteresowania badawcze obejmują: książkę i literaturę dziecięcą, sztukę ilustracji, picturebooki, edytorstwo, typografię oraz grafikę książki dziecięcej, preferencje estetyczne i czytelnicze dzieci i dorosłych, problematykę percepcji wzrokowej, jak również alfabetyzacji wizualnej, a także wtórnej oralności nowych mediów. Korektor, redaktor, grafik i operator DTP. Stale współpracuje z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i wydawnictwem Przygotowalnia.

Marta Woszczak przetłumaczyła i wydała po raz pierwszy w Polsce niekwestionowany klasyk niemieckiej literatury dziecięcej, książkę, która doczekała się ponad 80 wydań w Niemczech, a także kilkunastu w Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji, czyli „Dzieci korzeni” Sybille von Olfers.

Aby wziąć udział w webinarium wystarczy kliknąć TUTAJ oraz podać swoje imię i adres mailowy, (można również włączyć opcję sprawdzania swojego sprzętu), następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.

Rejestracji najlepiej dokonać to 15 minut przed spotkaniem i czekać na jego rozpoczęcie.

W trackie spotkania osoba je moderująca, będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności.

Aby wziąć udział w spotkaniu nie trzeba mieć kamerki internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

Przed udziałem w spotkaniu prosimy także o zapoznanie się z informacjami zawartymi TUTAJ.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Promocja czytelnictwa.

Możliwość przeprowadzenia webinarium dzięki wsparciu i pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Pierwsze webinarium w ramach 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej za nami. Jeśli nie mieliście możliwości uczestniczyć - zachęcamy do obejrzenia - Alfabetyzacja. Webinarium. Oglądaj


We wtorek 10 maja o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze w tym roku webinarium pt. „Alfabetyzacja, czyli podstawy nauki lektury dla dzieci”, które poprowadzi prof. dr hab. Alicja Baluch (przy współudziale Oliwii Brzeźniak).

Mottem tegorocznej 23. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej jest cytat z wywiadu z prof. dr hab. Alicją Baluch (członkinią Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej):

„Alfabetyzacja kultury, którą jako program zapowiedział Jerzy Cieślikowski, jest stale jeszcze projektem niewykonanym, ale wskazuje dobry kierunek – od form prostych do arcydzieła. W ramach tego programu warto też pamiętać o tym, że małe dziecko wkracza w sam środek świata przedstawionego i czuje się jego uczestnikiem. A potem wraz ze wzrostem doświadczenia literackiego buduje dystans, aby stać się obserwatorem (ten układ wykoncypował E. Balcerzan). Najpierw dziecko wierzy w ‘krasnoludki’, potem wraz z upływem czasu – w ramach nauki lektury – czuje, że wszystko jest ‘na niby’. I ten wzrost doświadczenia też może być obecny w książkach obrazkowych.”

Podczas pierwszego w tym roku webinarium wyjaśniony zostanie tajemniczy termin „alfabetyzacja” i proces „od from prostych do arcydzieła”. Porozmawiamy o tym, na czym polega wyjątkowość literatury dla dzieci i młodzieży, kim jest pośrednik lektury oraz jakie teksty budują wspólnotę. Gościem specjalnym webinarium będzie Władzio - pięcioletni prawnuk pani profesor, który opowie o swoich ulubionych książkach.

Prof. zw. dr hab. Alicja Baluch jest literaturoznawcą, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie była kierownikiem Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży a także kierownikiem Literatury XX wieku. Jej dorobek naukowy koncentruje się wokół teorii literatury, pogranicza sztuk (literatury i malarstwa) oraz na zastosowaniu kontekstów mitograficznych do interpretacji polskiej i światowej klasyki literatury dziecięcej. Opublikowała wiele książek naukowych związanych z interesującą ją tematyką, m. in. Archetypy literatury dziecięcej (1987), Ceremonie literackie, a więc obrazy, zabawy i wzorce w utworach dla dzieci (1996) – wyróżnione przez IBBY Nagrodą Roku, Uważne czytanie. W kręgu liryki XX wieku (2000), Książka jest światem. O literaturze dla dzieci małych oraz dla dzieci starszych i nastolatków (2005) Od form prostych do arcydzieła. Wykłady, prezentacje, notatki, przemyślenia o literaturze dla dzieci i młodzieży (2008). W Serii I Biblioteki Narodowej ukazał się w jej opracowaniu tom „Tytus Czyżewski. Poezje i próby dramatyczne” (1992). Alicja Baluch jest członkiem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej. Wydała trzy tomiki poezji i kilka książek dla dzieci i młodzieży, wierszem i prozą.

Aby wziąć udział w webinarium wystarczy kliknąć w link:

https://frsi.clickwebinar.com/alfabetyzacja-czyli-podstawowy-program-nauki-lektury-dla-dzieci oraz podać swoje imię i adres mailowy, (można również włączyć opcję sprawdzania swojego sprzętu), następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.

Rejestracji najlepiej dokonać to 15 minut przed spotkaniem i czekać na jego rozpoczęcie. W trackie spotkania osoba je moderująca, będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności. Aby wziąć udział w spotkaniu nie trzeba mieć kamerki internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki. Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Promocja czytelnictwa. Możliwość przeprowadzenia webinarium dzięki wsparciu i pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Z wielką radością Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu ogłasza, że właśnie rusza 23. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Wszystkich zainteresowanych (wydawnictwa, pisarzy, biblioteki oraz miłośników literatury dziecięcej) zachęcamy do zgłaszania publikacji literackich, napisanych przez polskich autorów, wydanych po raz pierwszy w 2015 roku i zawierających optymistyczną wizję rzeczywistości oraz relacji międzyludzkich – taką, jaką kreował w swoich powieściach Patron Nagrody.

Szczegółowy regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wszelkie dane kontaktowe znajdują się w załączonym pliku -REGULAMIN KONKURSU 23. ONL

O wszelkich kolejnych działaniach z wiązanych z 23. edycją Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszej strony na Facebooku TUTAJ i bloga Centrum Literatury Dziecięcej TUTAJ. Zapraszamy do wspólnego promowania literatury dziecięcej!
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>