DOTACJA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO NA ROK 2020
GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu znajduje się w czołówce instytucji, które otrzymały dofinansowanie na realizację projektów edukacyjnych. Powstało sześć znakomitych projektów i wszystkie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę prawie 120 tysięcy złotych. Jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID19, zmuszeni byliśmy zrezygnować z kilku projektów. W związku z tym będziemy realizować tylko niektóre działania w poniższych projektach:
1. “Żywioły. Literacki makerspace w Bibliotece”. Bazując na chińskim podziale żywiołów i przestrzeni jaką dysponuje Galeria Książki zaprosimy osoby dorosłe do udziału w cyklu nowatorskich i inspirujących działań rękodzielniczych i literackich. Miłośnicy rękodzielnictwa wykonają ceramiczne misy, kwiatowe kompozycje, czy eleganckie witraże. Towarzyszyć nam będą woda, ogień, drewno, metal i ziemia.
2. „Świat Koziołka” to hasło przewodnie towarzyszące już 27. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nadrzędnym celem projektu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2019 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników, lekcjach bibliotecznych opartych na książkach nagrodzonych, konkursach dla szkół i bibliotek na akcje promującą czytelnictwo, webinariach, promocji Nagrody w księgarniach w całej Polsce oraz przygotowania finału nagrody wraz ze spotkaniami autorskimi i sesją naukową poświęconą jednej z laureatek Nagrody – Barbarze Gawryluk.
3. „Po(CZUWAJ) się w bibliotece” - projekt skierowany do bibliotekarzy umożliwiający poszerzanie kompetencji i umiejętności w pracy z czytelnikiem. Galeria Książki, pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zrealizuje projekt dla 9 bibliotek powiatu oświęcimskiego, zatrudniających 75 bibliotekarzy.
Projekty realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Działania projektowe planowane przed pojawieniem się koronawirusa.
Najmłodsi wsiądą w lokomotywę działań w “Akademii Rodzinnej”. Projekt ten zakłada stworzenie przyjaznej przestrzeni do działań animujących czytelnictwo i spotkań rodzinnych. Bazując na tuwimowskiej twórczości zabierzemy dzieci z rodzicami w literacką podróż koleją. Lokomotywa Akademii Rodzinnej zatrzyma się na kilku stacjach, a na każdej z nich będzie czekała niespodzianka. Będą warsztaty sensoplastyki, muzykoterapii, bajkoterapii, tyflopedagogiki i dietetyki, a wszystko w towarzystwie literatury. Będziemy czytać, eksperymentować, smakować, dotykać, zachęcać do obserwacji, dzięki czemu poprzez nowe doświadczenia dzieci będą mogły lepiej rozumieć świat. Wyprawę zakończymy literackim piknikiem rodzinnym w zajezdni kolejowej.>
„Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie” to cytat wielkiego pisarza J. Conrada, który stał się impulsem do stworzenia projektu aktywizującego czytelniczo i integrującego osoby z dysfunkcją wzroku poprzez arteterapię, czyli warsztaty w oparciu o sztukę i terapię. Obejmą one działania od rysunku, poprzez teatr, literaturę, muzykę i film. Uczestnicy spotkań literackich poznają twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Przybosia, dzieci wezmą udział w tworzeniu książek dotykowych ilustrujących wiersze Kamieńskiej. Jan Paweł II - fascynator teatru będzie towarzyszył w przygotowaniach wieczoru literackiego, a dzięki filmom z audiodeskrypcją uczestnicy poznają produkcje kinowe.
W projekcie „Po(CZUWAJ) się w bibliotece” zachęcimy bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego do zdobywania rozmaitych sprawności, będących krokiem na drodze doskonalenia się, poszerzania kompetencji i bycia odpowiedzialnym za swój rozwój. Cel jest taki, by bibliotekarze zyskali konkretną wiedzę i umiejętności, rozwinęli swoje zdolności i odkryli nowe zainteresowania, co znacząco przełoży się na ich jeszcze lepszą pracę z Użytkownikami Bibliotek. Galeria Książki, pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zrealizuje projekt dla 9 bibliotek powiatu oświęcimskiego, zatrudniających 75 bibliotekarzy.
"Słowa kadrem opisane" to projekt, który łączy w sobie atrakcyjne formy edukacji z historią naszego miasta. Podczas warsztatów poruszymy temat posiadania indywidualnej pasji, rozwijania ekspresji jako procesu twórczego oraz dzięki warsztatom z historii małej ojczyzny, literatury i fotografii młodzież pozna inne, a dla nich nowe, oblicze swojego miasta i rozwinie pasję fotografowania. Zaprosimy młodzież na szereg ciekawych zajęć, dla których wspólnym mianownikiem będzie fotografia i literatura, celem stworzenie wspólnych dzieł – cykli fotograficznych lub fotoreportaży oraz działanie w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo mieszkańców Oświęcimia i okolic zaprosimy do wspólnego fotografowania naszego miasta w ramach Maratonu Fotograficznego. W finale projektu pokażemy wystawę prac fotograficznych mieszkańców Oświęcimia i uczestników projektu.
Bazując na chińskim podziale żywiołów i przestrzeni jaką dysponuje Galeria Książki zaprosimy osoby dorosłe do udziału w cyklu nowatorskich i inspirujących działań rękodzielniczych i literackich. W ramach projektu “Żywioły. Literacki makerspace w Bibliotece” uczestnicy wezmą udział w cyklu tworzenia, zarówno literatury jak i wytworów kultury. Czy bycia pisarzem można się nauczyć? O tym przekonają się uczestnicy warsztatów w cyklu tworzenia literatury. Z kolei miłośnicy rękodzielnictwa wykonają ceramiczne misy, kwiatowe kompozycje, czy eleganckie witraże. Towarzyszyć nam będą woda, ogień, drewno, metal i ziemia.
„Świat Koziołka” to hasło przewodnie towarzyszące już 27. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nadrzędnym celem projektu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2019 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników, lekcjach bibliotecznych opartych na książkach nagrodzonych, konkursach dla szkół i bibliotek na akcje promującą czytelnictwo, webinariach, promocji Nagrody w księgarniach w całej Polsce oraz przygotowania finału nagrody wraz ze spotkaniami autorskimi i sesją naukową poświęconą jednej z laureatek Nagrody – Barbarze Gawryluk.