Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami Biblioteki w czasie pandemii?
W związku z zagrożeniem epidemicznym, Biblioteka w Oświęcimiu, podobnie jak i inne instytucje kultury, pozostaje zamknięta do odwołania. Terminy zwrotów książek są automatycznie przedłużane, aż do momentu ponownego otwarcia biblioteki i nie ma naliczanych kar za przetrzymanie książek
w tym okresie.
Niestety mimo różnych propozycji o wymianie przeczytanych książek na nowe, nie udostępniamy zbiorów na zewnątrz, ani nie przyjmujemy zwrotów. Bezpieczeństwo naszych czytelników jest dla nas najwyższym dobrem, a obecnie nie dysponujemy wiarygodnymi danymi, dotyczącymi braku możliwości przenoszenia się koronawirusa na zbiorach bibliotecznych. Nie chcemy również zachęcać czytelników do wychodzenia z domów bez ważnego powodu, a z pewnością chętnych do wymiany książek byłoby bardzo dużo, co stwarzałoby niepotrzebne ryzyko zakażenia. Mamy nadzieję, że jeszcze trochę i wszystko wróci do normy. Pragniemy tego równie mocno jak nasi czytelnicy.
Mimo zamkniętych drzwi pracujemy i jesteśmy dla swoich czytelników w pełnej gotowości. Przeszliśmy na zdalny tryb pracy i wszelkich informacji udzielamy drogą telefoniczną, mailową, poprzez Moją Firmę Googla oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Ponieważ nie wypożyczamy książek na zewnątrz, podpowiadamy czytelnikom, gdzie można korzystać legalnie i w miarę możliwości bezpłatnie z ebooków, czy audiobooków w internecie i jak pobierać je na swoje urządzenia. Poza tym, na początku każdego miesiąca rozdajemy bezpłatnie kody do bazy ebooków Legimi. Na facebooku biblioteki pojawia się wtedy wpis z informacją o dostępności kodów. Zainteresowani otrzymaniem kodu kontaktują się z nami przez messengera, a jedyny warunek by go otrzymać, jest taki, że trzeba być zapisanym czytelnikiem biblioteki.
Zbiory biblioteczne w czasie zamknięcia przechodzą gruntowne porządki, a książki otrzymują nowe etykiety i oznaczenia. Podobnie jest z kwiatami bibliotecznymi. Teraz jest wystarczająco dużo czasu by się nimi porządnie zająć. Otrzymują nowe, większe doniczki, świeżą ziemię i nawóz, by cieszyły oczy odwiedzających po ponownym otwarciu biblioteki.
Na stronie biblioteki przygotowaliśmy bazę Kultura online, gdzie na bieżąco aktualizujemy informacje o nowych, świetnych e-inicjatywach przygotowanych przez różne instytucje kultury z zakresu literatury, edukacji, rozrywki, sztuki, czy parentingu, dostępnych bezpłatnie w internecie. Można tutaj znaleźć informacje i linki do stron z bezpłatnymi ebookami, audiobookami, informacje o spotkaniach autorskich prowadzonych przez pisarzy online, lektury, propozycje gier i zabaw dla dzieci i dorosłych, warsztaty cyfrowe dla dzieci i dorosłych, propozycje lekcji i zajęć dla dzieci i młodzieży. Dla tęskniących za podróżowaniem – wirtualne muzea i wirtualne spacery po najpiękniejszych zakątkach świata. Filmy, muzykę, audycje radiowe, bajki, podcasty, spektakle teatralne i wiele, innych informacji, zbiorów i propozycji aktywności, z których można korzystać bez konieczności wychodzenia z domu. Również na naszym profilu facebookowym, wyszukujemy, a następnie polecamy i udostępniamy fajne inicjatywy i działania różnych instytucji przygotowane na czas kwarantanny, tak by jak najwięcej osób mogło się o nich dowiedzieć i z nich skorzystać pozostając w swoich domach.
Zapraszamy do przeglądania, korzystania i polecania innym. Zostańcie w domu i trzymajcie się zdrowo!