Programy 2025

DOTACJE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO NA ROK 2025


Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu kolejny raz pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku realizujemy projekty: „Akademia Rodzinna – na morzach wyobraźni” oraz „A kiedy zamknę oczy - widzę! Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku" oba
w ramach programu Partnerstwo dla książki 2025. Łączna kwota dofinansowania projektów wynosi 42 000 złotych.


Akademia Rodzinna – na morzach wyobraźni - Ahoj przygodo! W ramach Akademii Rodzinnej, zaprosimy do wspólnej literackiej wyprawy na morza wyobraźni. Motyw literacki morza jako tła niesamowitych opowieści, uczynimy przestrzenią do realizacji działań animujących czytelnictwo, które pobudzą wyobraźnię, kluczową dla zrównoważonego rozwoju dziecka. W literaturze dla dzieci morze często staje się przestrzenią pełną tajemnic, przygód i możliwości, która wciąga czytelnika do świata fantazji. Młodych marynarzy zaprosimy do podwodnego świata wierszy Kulmowej, Kerna, Kim, Papuzińskiej. Posłuchamy morskich opowieści ulubionych autorów, Kapitan Ali zainspiruje do napisania listu, a z książką na fali poznamy najciekawsze historie morskiej wyobraźni. Połączenie opowieści marynistycznych z elementami zabawy, edukacji i twórczości, pozwoli na zanurzenie się w magiczny świat literatury przy jednoczesnym rozwijaniu w dzieciach wyobraźni, chęci odkrywania nieznanych światów, poszerzania wiedzy w kontekście przyrody, geografii i ochrony środowiska.

A kiedy zamknę oczy - widzę! Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku - zaprosimy osoby z dysfunkcją wzroku w przyrodniczą podróż do świata literatury poprzez arterapię, obejmującą szeroki wachlarz działań i form, od teatru przez literaturę, malarstwo, muzykę i film. Doświadczenie pracy z niewidomymi pozwala nam twierdzić, że wzrok nie ogranicza! Dzięki literaturze przemierzymy dzikie lasy i zbudowane z liter bezkresne puszcze w twórczości Żeromskiego, usłyszymy rytm korzeni w wierszach Urszuli Kozioł. W morskich utworach Słonimskiego doświadczymy uroku zachodów słońca, a w oranżerii Boznańskiej odnajdziemy ciszę i spokój. Dzieci odkryją Pustelnię Leśniczówka, a muzycznym światem zawładnie Prejzner. Dzięki filmom z audiodeskrypcją niewidomi obejrzą kinowe hity. Wykorzystamy nowe technologie umożliwiające czytanie. A kiedy zamknę oczy–widzę słowa, dźwięki, dzieła, emocje. Dla niewidomych to wyjść ze strefy komfortu, naprzeciw swoim ograniczeniom, uczyć się, komunikować się, bawić, tworzyć i czytać!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

DOTACJE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO NA ROK 2025


Biblioteka otrzymała dofinansowanie z programu Reymont. Interwencje finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie przeznaczone jest na wsparcie inicjatyw kulturalnych mających na celu upamiętnienie twórczości Władysława Reymonta w związku z przypadającą na rok 2024 setną rocznicą uhonorowania pisarza Nagrodą Nobla za powieść „Chłopi” oraz setną rocznicą jego śmierci, o której przypomniał Senat RP ustanawiając Władysława Reymonta patronem rozpoczynającego się właśnie 2025 roku.

Mieszkańców naszej lokalnej społeczności zaprosimy do „Literackiego magla po sąsiedzku” gdzie zaproponujemy spotkania literackie i czytelnicze, konkurs i warsztaty literackie, spotkanie autorskie i filmowe. Każda z form pozwoli w inny sposób zaciekawić i zachęcić do sięgnięcia po twórczość Reymonta. Spojrzymy na teksty Reymonta z nowych perspektyw, zainteresujemy słuchaczy możliwościami interpretacyjnymi wybranych utworów. Podczas warsztatów literacko – plastycznych stworzymy rękodzieło: gliniane misy, świece, lampiony czy kompozycje kwiatowe. Korzystając z nowych technologii, zaprosimy osoby niewidome do bibliotecznego kina, na ekranie pojawią się „Chłopi” w wersji z audiodeskrypcją. Docenimy działania międzypokoleniowe, wzmocnimy relacje społeczne, a wszystko w oparciu o twórczość literacką Władysława Reymonta. Oprócz znanych powieści, uczestnicy działań poznają reportaże, nowele i opowiadania polskiego Noblisty.

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>