W ramach obchodów Roku Kobiet w Oświęcimiu, zwracamy uwagę na twórczość niezwykłych kobiet, które swoją literacką pasją i talentem zmieniły oblicze literatury. Aleja Pisarzy to przestrzeń, w której z dumą prezentujemy autorki, których dzieła wykraczają poza opowiadanie historii – zmieniają sposób postrzegania świata.
Od marca do grudnia będziemy w szczególny sposób wyróżniać pisarki, które zostały uhonorowane tablicą w Alei Pisarzy przy naszej Bibliotece. Każda z tych kobiet wniosła coś niepowtarzalnego do literatury, a ich książki, pełne emocji, refleksji i wnikliwości, pozostają w naszej pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony.
Przygotowaliśmy specjalny regał w Wypożyczalni, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór książek autorek oraz szczegółowe informacje o ich życiu i twórczości.
W marcu przybliżyliśmy Państwu twórczość Ewy Lipskiej
tutaj, natomiast
w kwietniu zachęcamy do poznania twórczości Zofii Posmysz, która jako druga
z kobiet odsłoniła płytę w Alei Pisarzy 4 września 2014 r.
Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Do niemieckiego obozu KL Auschwitz trafiła 30 maja 1942 r. w jednym z pierwszych kobiecych transportów. W styczniu 1945 r. razem z tysiącem więźniów wyruszyła w tzw. marszu śmierci do Wodzisławia Śląskiego. Następnie przetransportowano ją do obozu KL Ravensbrück. Wyzwolenia doczekała w KL Neustadt-Glewe. Po wojnie podjęła studia polonistyczne, po których rozpoczęła pracę m.in. w „Głosie Ludu”
i Polskim Radiu. Współtworzyła powieść radiową „W Jezioranach”. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko „Pasażerka z kabiny 45”, na podstawie którego powstał film Andrzeja Munka „Pasażerka”. Zofia Posmysz została uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego (2020), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Wielkim Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN, nagrodą Totus 2013, Nagrodą Dialogu (Dialog-Preis). Jest autorką czterech książek poświęconych tematyce obozowej: „Pasażerka”, „Wakacje nad Adriatykiem”, „Ten sam doktor M.” oraz „Do wolności, do śmierci, do życia”.
Zofia Posmysz związana była z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży
w Oświęcimiu. W 2013 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim. 4 września 2014 r. Zofia Posmysz odsłoniła dedykowaną Jej tablicę
z cytatem w Alei Pisarzy przy Bibliotece w Oświęcimiu. Zmarła 8 sierpnia 2022
w Oświęcimiu.
/źródło: krakow.ipn.gov.pl/
Więcej o Alei Pisarzy przeczytasz
tutaj