DOTACJE I GRANTY NA ROK 2022

Nazwa projektu: Ulica Niepodległości
Dotacja: 11 600

logo programu Niepodległa

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Ulica Niepodległości to projekt edukacyjny wzmacniający tożsamość regionalną, lokalną i narodową. Działania mają edukować dzieci w formie zabawy, w dorosłych, seniorach zaś pobudzać chęć do działań integrujących społeczność lokalną, a wszystko w oparciu o wątki biograficzne z życia patriotów - patronów oświęcimskich ulic. W dobie nowych mediów, nowoczesnych technologii, w działaniach pozalekcyjnych dzieci oczekują czegoś atrakcyjnego i niesztampowego. Korzystając z atrakcyjnych form przekazu zaprosimy dzieci do udziału w warsztatach, spektaklach, pokazach. W laboratorium Łukasiewicza i Pilata poznają patronów oświęcimskich ulic, polskich chemików i sprawdzą jak powstaje suchy lód, na deskach teatru Solskiego i Jaracza posmakują prawdziwej gry aktorskiej. W radosnej atmosferze uczestnicy przygotują się na Święto Niepodległości tworząc wianki, kotyliony i flagi. Będziemy tworzyć, eksperymentować, słuchać, ale przede wszystkim dobrze się bawić!

Projekt „Ulica Niepodległości” zakłada realizację cyklu warsztatów od lipca do listopada, dla dzieci w wieku szkolnym oraz międzypokoleniowych otwartych warsztatów na cześć Niepodległej "Vivat Polonia" na zwieńczenie projektu.

W cyklu warsztatów zaproponujemy następujące spotkania:
1. Pod piórem Struga i Korczaka - sierpień
2. W teatrze Solskiego i Jaracza – spektakle teatralne - wrzesień
3. W laboratorium Łukasiewicza i Pilata - warsztat chemiczny / pokaz chemiczny - październik
4. Pośród nut Orłowskiego i Paderewskiego – warsztat muzyczny - listopad
5. Otwarte warsztaty niepodległościowe - listopad


DOTACJE I GRANTY NA ROK 2021


Program Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”.


Dotacja: 63 000

Rzeźby z przyszłości to cykl rzeźb oraz tytuł wystawy jubileuszowej wybitnej rzeźbiarki Agaty Agatowskiej, która miała miejsce w 2016 roku w Oświęcimiu i objęła swym zasięgiem wszystkie najważniejsze instytucje kultury miasta. Istotą wystawy była prezentacja nowoczesnych dzieł w kontekście miasta naznaczonego historią II wojny światowej, sąsiedztwem byłego obozu Auschwitz oraz odwrócenie myśli od przeszłości i skierowanie ku przyszłości. W ramach wydarzenia m.in. cztery rzeźby zostały zaprezentowane na dwóch poziomach Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI. Cykl rzeźb w nazwie odwoływał się do przyszłości i miał stanowić przeciwwagę dla wojennej historii Oświęcimia. Rzeźby z przyszłości stworzyły nową pozytywną historię, pokazują drugie oblicze miasta, jako miejsca tętniącego życiem, nowoczesnego i atrakcyjnego, spełniającego swoją ważną misję propagowania pokoju i tolerancji na świecie.

Futurystyczne, figuratywne rzeźby Agaty Agatowskiej opowiadają o kondycji współczesnego człowieka, stawiają istnienie ludzkie w centrum zainteresowania wraz z jego prawami i niezaprzeczalną wartością.
Dzięki dotacji w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej -2021”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zakupiła dwie rzeźby Agaty Agatowskiej, które są prezentowane w holu głównym.
Pierwsza z nich David Bowie Fanka przedstawia dziewczynę w sukience z płaskorzeźbą Davida Bowie, idola młodzieży. Tytuł drugiej Miś Uszatek odwołuje się do wydarzenia, jakim była sprzedaż popularnej bajki dla dzieci do Japonii. Na kostiumie postaci znajduje się płaskorzeźba flagi japońskiej. Rzeźby te, wykonane w polerowanym betonie, stanowią unikatowe pierwowzory dla dzieł o tym samym tytule, wykonanych w mastiku i nagrodzonych Grand Prix na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5, organizowanym przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku w 2008 roku oraz nagrodą Darmstädter Sezession, Darmstadt w Niemczech również w 2008 roku. Typowe dla artystki przedstawienia futurystycznych postaci przybierają opływowe formy. Łączą w sobie elementy baśni i komiksu, popkultury i świata mody, a także teatru, z którym artystka miała kontakt jako aktorka pantomimy. Swoje wieloletnie doświadczenie z Teatrem Velvets z Wiesbaden w Niemczech przeniosła do rzeźby, integrując postać z kostiumem, który opowiada historię i transponuje sylwetkę postaci w nowoczesną formę. Poprzez zespolenie kostiumu z figurą ludzką Agatowska tworzy swój niepowtarzalny styl i wnosi znaczący wkład w rozwój nowej figuracji. Prezentowane rzeźby swoją formą oraz materiałem łączą się stylistycznie z jednym z najnowocześniejszych budynków bibliotecznych w Polsce. Szerokie dobrze oświetlone naturalnym światłem ciągi komunikacyjne pozwalają na obcowanie z betonowymi Rzeźbami z przyszłości – zapewniając kontakt ze sztuką współczesną na najwyższym poziomie. Rzeźby rozmieszczone na parterze obok siebie witają ludzi. Wizyta w Bibliotece tysięcy odwiedzających jest okazją do kontaktu ze sztuką w kontekście literatury pięknej. Stała prezentacja rzeźb w instytucji publicznej podnosi jej prestiż oraz jakość estetyczną miejsca.
Dzięki inicjatywie biblioteki oraz wsparciu finansowemu programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021“ udało się na stałe wprowadzić futurystyczne rzeźby w przestrzeń publiczną Oświęcimia i zrealizować ideę Agaty Agatowskiej - tworzenia nowej, pozytywnej historii miasta poprzez udostępnianie sztuki współczesnej już dziś. Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu potwierdza swój status miejsca łączącego rożne rodzaje sztuk oraz światopoglądów – status miejsca dialogu.

AGATA AGATOWSKA urodziła się w 1976 r. w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2001 r.). Edukację w zakresie rzeźby i scenografii kontynuowała w Kunstakademie Düsseldorf w Niemczech. W 2012 r. otrzymała dyplom niemieckiej uczelni, a następnie obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Tytuł habilitacji - Rzeźby z przyszłości. Od 2017 r. wykłada rzeźbę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na stanowisku adiunkta, od 2020 r. na stanowisku profesora UP. W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy. Za swoją twórczość rzeźbiarską otrzymała nagrody, m.in. nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech (2008) oraz Grand Prix na V Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2008). W 2013 r. została uhonorowana Wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury. W 2018 r. zdobyła tytuł Osobowość Roku w kategorii kultura w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”. Stypendystka miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H. J. Schneider Stiftung. W 2016 r. w ramach wystawy jubileuszowej jej prace prezentowano w Oświęcimiu. Jedna z rzeźb stanęła na oświęcimskim Rynku. Była to pierwsza tego typu realizacja od II wojny światowej. Rzeźby w przestrzeni publicznej: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.


DOTACJE I GRANTY NA ROK 2019


Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, oprócz dotacji z MKiDN, pozyskała w 2019 roku także pięć innych dotacji na działania związane z promocją czytelnictwa i działalnością kulturalną w Oświęcimiu, na łączną kwotę 38 300 zł.


Tradycja w garnku
Czy wiecie, że Marszałek Piłsudski nie lubił bigosu, chociaż była to potrawa pochodzącą z jego rodzinnych stron. O tym i wielu innych smacznych, ale przede wszystkim historycznych faktach dowiedzą się uczestnicy działania „Tradycja w garnku. O dziedzictwie kulinarnym”, na który Biblioteka Galeria Książki otrzymała dotację z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. „Tradycja w garnku” to projekt oparty na międzypokoleniowej współpracy seniorów i juniorów, którzy zasmakują w kuchni galicyjskiej, w pysznych gołąbkach i chrupiących obwarzankach, będą ze smakiem poznawać dzieje swojej małej Ojczyzny, a przy tym wzmocnią więzi rodzinne. Pokażemy jak tożsamości: polska, austriacka, żydowska spotykają się w garnku i przy kawiarnianym stole. W ramach projektu zaplanowane są warsztaty kaligrafii, makatkowe mądrości – czyli warsztat „Około kuchenny - Makatka w formie fartucha”, we współpracy z Uszytkowe Czary Mary, spotkanie z Ewą Wachowicz w kooperacji z Kołem Gospodyń Wiejskich z Włosienicy, spotkanie z Anną Kaszubą Dębską, współautorką książki „Kierpce, wianki, obwarzanki”, a efektem wspólnych działań w oświęcimskiej Bibliotece będzie „Przepiśnik regionalny”. Nasz garnek pełen tradycji pomieści spotkania, warsztaty międzypokoleniowe, a okraszony będzie przepisami z tradycyjnej, małopolskiej kuchni.

Aktywna 11
Aktywna 11 to projekt aktywizujący społeczność Oświęcimia, nawiązujący do 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, na który Biblioteka otrzymała dotację z Urzędu Miasta. W ramach tego działania zależało nam na aspekcie włączającym uczestników w przygotowanie kotylionów, kokard narodowych, flag, wianków, pocztówek i malowania toreb, które będą wykorzystane podczas obchodów 11 listopada, na pochodzie w mieście Oświęcim, po mszy patriotycznej oraz na Placu T. Kościuszki. Narodowe barwy biało- czerwone będą towarzyszyć przez całe warsztaty, a mieszkańcy w miłej atmosferze będą mogli nawiązać dobre relacje ze współuczestnikami, dodatkowo przypominając sobie jak ważne jest kultywowanie tradycji i pielęgnowanie kultury narodowej. Działania zaplanowane w projekcie Aktywna 11 mają uświadamiać potrzebę współuczestniczenia w ważnych dla naszego kraju rocznicach – poprzez udział mieszkańców Małej Ojczyzny, jaką jest nasz Oświęcim w społecznych działaniach - w tym przypadku w święcie 11 Listopada, podkreślanie i wzmacnianie wartości wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej, a jednocześnie wzmacnianie wizerunku miasta jako miejsca, w którym można aktywnie działać.

Jesień pod wąsem
To projekt dotowany z programu Koalicje dla Niepodległej, którego celem jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania mają wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka. W tematykę projektu zostały wplecione warsztaty technologiczne: tworzenie komiksu – Historia z wąsem w tle, druk 3D – W drukarni Piłsudskiego, programowanie muzyczne – Zaprogramowane Legiony, grafika komputerowa, programowanie robotów. A także warsztaty String art, warsztaty kucharskie – W kuchni Piłsudskiego, warsztaty tworzenia biżuterii - Z Puzderka Marysi, warsztaty rękodzielnicze - Tworzenie kotylionów I warsztaty tworzenia witrażu – Szklane obrazy.

Spotkania autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Program Dyskusyjne Kluby Książki jest realizowany w formie programu dotacyjnego dla wojewódzkich bibliotek publicznych. Strategicznymi celami programu są: promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie m.in. poprzez włączanie klubów w ogólnopolskie kampanie proczytelnicze, takie jak Narodowe Czytanie bądź obchody literackich jubileuszy.

Blokowisko
Dotacja celowa na realizację zajęć dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście w czasie wakacji pozyskana z Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na terenie miasta Oświęcim.
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>