Relacja z Święta Książki Dziecięcej 2-4 października

Za nami finał 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Oświęcim 2024. Radość czytania, w ramach której od 2 do 4 października odbyło się Święto Książki Dziecięcej.

W tych dniach przygotowaliśmy ciekawe wydarzenia dla uczniów szkół podstawowych oraz dla nauczycieli i bibliotekarzy.

W środę 2 października odbyły się warsztaty dla klas 4-5, KSIĄŻKA w akcji! Zabawy formą.
1. „Miotła i ptak” - warsztaty animacji poklatkowej – w oparciu o książkę Wandy Chotomskiej
2. Na tropie tygrysa – tworzymy lapbook - warsztaty w oparciu o książkę „Anna na tropie tygrysa” Bartłomieja Świderskiego
3. Tośka, Kuba i szkolne śledztwo - komiks – cyfrowe opowiadanie historii
w oparciu o książkę „Maciejka Gwizd” Joanny M. Chmielewskiej
4. „Bo słońce za karę przemieni cię w skałę” - Kamishibai - w oparciu o książkę „Selfie ze stolemem” Krzysztofa Kochańskiego

W czwartek 3 października - KSIĄŻKA na scenie - odbył się Spektakl teatralny Teatr TAK „KOZIOŁEK MATOŁEK WYRUSZA W ŚWIAT” .

KSIĄŻKA na ekranie - odbyły się projekcje filmów na podstawie książek Kornela Makuszyńskiego.
Awantura o Basię [film] Kornel Makuszyński
Koziołek Matołek [film] na podstawie opowiadań Kornela Makuszyńskiego „Przygody Koziołka Matołka”

Bibliotekarzy, polonistów i edukatorów zaprosiliśmy do udziału w konferencji PISARZ ZE „SŁOŃCEM W HERBIE”. Konferencja poświęcona była twórczości Patrona Nagrody Kornela Makuszyńskiego oraz dobrym praktykom w promocji czytelnictwa.

W piątek 4 października odbyła się UROCZYSTA GALA wręczenia statuetki Koziołka, którą otrzymała Arleta Remiszewska za książkę „Kruche życie pancernika” wydaną przez Wydawnictwo Skrzat. Jury pod przewodnictwem dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb prof. UR, wyróżniło książkę „Gniazdo wampirów” Justyny Drzewickiej wydaną przez Wydawnictwo Dwukropek oraz „Trzy krowy
w niebieskich kajakach” Andrzeja Marka Grabowskiego, wydaną przez Wydawnictwo Adamada. Nagrodę Czytelników otrzymała Małgorzata Starosta za książkę „Godzina czarów" wydaną przez Wydawnictwo Dwukropek.

Po uroczystaej gali odbyło się spotkanie autorskie z Laureatami, na które zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych.
Świętu Książki Dziecięcej towarzyszy kiermasz książek nagrodzonych Koziołkiem oraz nominowanych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Aktualność z dnia
7 października 2024 r.