15.10 g. 17:00 Grzebałkowska i Szejnert odsłoniły swoje tablice w Alei Pisarzy

Grzebałkowska i Szejnert odsłoniły swoje tablice w Alei Pisarzy w Oświęcimiu


Matka i córka polskiego reportażu odsłoniły swoje płyty w oświęcimskiej Alei Pisarzy. Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska dołączyły 15 października do grona pisarzy uhonorowanych płytą z cytatem i autografem w Alei Pisarzy. Cytat Magdaleny Grzebałkowskiej pochodzi z jej najnowszej książki "Wojenka". Brzmi: "Nasza historia zmienia się za każdym razem, gdy ją opowiadamy". Słowa Małgorzaty Szejnert zaczerpnięte zostały z jej wykładu: "Szczegół jest rusztowaniem dla pamięci. Wsparta o szczegół mniej kłamie". Po odsłonięciu tablic miało miejsce spotkanie autorskie z pisarkami, w formie żywej dyskusji prowadzonej przez uhonorowane Panie.

Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu upamiętniani są pisarze. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają m. in. krytycy literatury i pracownicy naukowi. Na tablicy odlanej z brązu umieszczany jest cytat z twórczości honorowanego artysty oraz jego autograf.

Aleja Pisarzy powstaje od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed Miejską Biblioteką Publiczną zwaną GALERIĄ KSIĄŻKI tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

Małgorzata Szejnert jest dziennikarką i pisarką. Ukończyła wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką „Borowiki przy ternpajku”. W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła po dwóch latach. Była jedną z założycielek w 1989 r. Gazety Wyborczej. Prowadziła w niej dział reportażu. Za „Czarny ogród” wydany w 2007 r. została laureatką Nagrody Mediów Publicznych. Była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest m. in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.


Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>