Biblioteka jest otwarta, zapraszamy!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów i rekomendacjami Biblioteki Narodowej, Biblioteka w Oświęcimiu pozostaje otwarta dla swoich Czytelników z wolnym dostępem do zbiorów. Oczywiście nadal obowiązuje reżim sanitarny, czyli zasłonięty nos i usta, dezynfekcja rąk i ograniczenie ilości osób przebywających równocześnie w Bibliotece (1 osoba na 15 m2).
Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11:00 do 19:00.
Można korzystać z głównych wejść do Biblioteki, zarówno od strony wieżowców, jak i od strony targowiska.

PROSIMY O PRZESTRZEGANIE PONIŻSZYCH ZASAD:
1. Załóż maseczkę zasłaniającą usta i nos (nie dotyczy dzieci do 4 r.ż.).
2. Zdezynfekuj ręce płynem znajdującym się przy wejściach do Biblioteki.
3. Zachowaj bezpieczną odległość od innych czytelników i pracowników (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających).
4. W związku z rekomendacją Biblioteki Narodowej, w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI zostaje zniesiona kwarantanna zbiorów. Książki, audiobooki, czasopisma oddawaj w wypożyczalniach, czytelni, saloniku księgarskim lub bezobsługowo we wrzutni całodobowej.
5. Zdalnie zamawiane książki odbieraj w Saloniku-Księgarni na parterze, natomiast książki rezerwowane w Wypożyczalniach.
6. W strefie wolnego dostępu do zbiorów na I i II piętrze Biblioteki należy mieć własne rękawiczki, w przypadku ich braku można je pobrać w Bibliotece.
7. W strefie wolnego dostępu do zbiorów na I i II piętrze Biblioteki może przebywać maksymalnie 30 osób.
8. Przy ladze bibliotecznej na I i II piętrze mogą znajdować się maks. 2 osoby.
9. Audiobooki dla dorosłych zostały przeniesione do Wypożyczalni dla dorosłych na II p.
10. Audiobooki dla dzieci zostały przeniesione do Biblioteki Młodych na I p.
11. W holu Biblioteki udostępniane są dzienniki w wersji papierowej: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, Sport, Przegląd Sportowy, Rzeczpospolita, Angora, Polityka, Newsweek, National Geographic, Twój Styl, Motor.
12. W Czytelni obowiązuje limit 10 osób lub bez limitu w przypadku osób wspólnie zamieszkujących.
13. Mikroświat Zabawy jest ponownie otwarty. By skorzystać z Mikroświata Zabawy należy pobrać kartę dostępu w Saloniku Księgarskim. W Mikroświecie Zabawy obowiązuje limit 4 osoby nieznajome lub bez limitu w przypadku osób wspólnie zamieszkujących. Jeżeli limit miejsc w tym dziale zostanie wyczerpany, zapraszamy do Biblioteki Młodych i do Kącika Malucha na I p. Biblioteki.
14. Dział Multimedia jest ponownie otwarty. By skorzystać z Działu Multimedi@ należy pobrać kartę dostępu w Saloniku Księgarskim. W Dziale Multimedi@ obowiązuje limit 7 osób nieznajomych lub bez limitu w przypadku osób wspólnie zamieszkujących. W salkach kinowych połowa publiczności, czyli po 3 i 8 osób. Na tarasie nie ma ograniczeń co do liczby przebywających tam osób. Jeżeli limit miejsc w tym dziale zostanie wyczerpany, zapraszamy do Czytelni na I p. Biblioteki.
15. Od 1 lipca ponownie będzie naliczana kara za książki wypożyczone od 1 czerwca 2021 i niezwrócone w terminie.
Przypominamy, że książki są wypożyczane na miesiąc, ale jeżeli dana książka jest potrzebna dłużej, to zawsze można bezpłatnie, osobiście lub telefonicznie prolongować termin jej zwrotu, oczywiście o ile inny Czytelnik nie czeka na nią w kolejce. Kary są naliczane zgodnie z cennikiem i regulaminem Biblioteki.
16. Komunikaty dotyczące funkcjonowania Biblioteki w okresie covidowym są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.mbp-oswiecim.pl oraz w naszych mediach społecznościowych.


Książki można wypożyczać osobiście w wypożyczalniach, poprzez książkomat lub skorzystać z usługi Książka na wynos - jak to działa?

Książkomat działa na podobnej zasadzie jak paczkomat. Znajduje się on przy wejściu do Biblioteki od strony targowiska, przy wrzutni całodobowej. Usługa jest bezpłatna i polega na tym, że zamawiacie książki do wypożyczenia telefonicznie, mailowo lub przez konto użytkownika i po otrzymaniu sms'a z kodem odbioru i numerem skrzynki, odbieracie książki kiedy Wam pasuje, bo książkomat działa 24/7. Książki czekają na odbiór 48 godzin.

Książka na wynos działa tak. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 33 847 98 10 lub 33 843 01 65 lub mailowym infobroker@mbp-oswiecim.pl jak również za pomocą konta użytkownika, przygotujemy dla Was dostępne pozycje i umówimy się na ich odbiór na konkretną godzinę w Bibliotece.
Odbiór jest możliwy, po okazaniu karty czytelnika, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00. Zamówione książki można odbierać w Wypożyczalni, w Bibliotece Młodych, Czytelni lub Saloniku-księgarni. Podczas odbioru książek należy mieć zasłonięty nos i usta, zachować dystans, a Czytelnicy są obsługiwani pojedynczo.

KSIĄŻKA NA WYNOS – tak to działa na trzy sposoby:
zamów książki przez Konto Czytelnika:
1. Zaloguj się na swoje konto czytelnicze mbp-oswiecim.pl › katalog › wejście › zaloguj.
2. Wyszukaj interesujące - dostępne Cię tytuły.
3. Zrób wykaz zamawianych dostępnych egzemplarzy w zakładce Kontakt › Nowe zgłoszenie.
4. Kliknij opcję Zgłoś.
5. Informację o realizacji zamówienia otrzymasz na swoje konto czytelnicze.
lub zadzwoń 33 847 98 10 i zamów interesujące Cię tytuły
albo napisz na maila: infobroker@mbp-oswiecim.pl i zamów książki, których potrzebujesz.

Zamawiać można tylko dostępne w bazie książki, ponownie można dokonywać rezerwacji książek wypożyczonych.
Jeżeli nie ma czegoś w naszej bazie, a piszesz pracę naukową, referat itp. możemy to dla Ciebie sprowadzić z innych Bibliotek w Polsce na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych (usługa jest płatna w wysokości kosztów wysyłki PP).
Zwrotów książek można dokonywać w wypożyczalniach Biblioteki, a także poprzez wrzutnię całodobową znajdującą się przy wejściu do biblioteki od strony targowiska lub w punkcie zwrotów na kwarantannę w Informatorium.


BY JESZCZE BEZPIECZNIEJ MÓC CIESZYĆ SIĘ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKI, WPROWADZONE ZOSTAŁY DODATKOWE UDOGODNIENIA

Książka elektroniczna – ebook dostęp do LEGIMI i IBUK Libra
W Bibliotece można otrzymać również kody do bazy ebooków Legimi na każdy miesiąc i bazy ebooków IBUK Libra z dostępem na cały rok. Zainteresowanych odbiorem kodu Czytelników prosimy o kontakt osobiście lub pod numerem telefonu: 33 847 98 10 lub 33 843 01 65 lub mailowo: infobroker@mbp-oswiecim.pl w godzinach pracy od 11:00-19:00, od poniedziałku do piątku. Kody udostępniane są bezpłatnie, zapisanym Czytelnikom Biblioteki.

Bookbox
To stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwrotów książek. Bookboxy są dwa i znajdują się zarówno w Wypożyczalni, jak i w Bibliotece Młodych.

Książkomat
Również od 15 marca ruszyliśmy z nową, bezkontaktową formą wypożyczeń umożliwiającą odbiór zamówionych książek 24/dobę. Przy wejściu do Biblioteki od strony Alei Pisarzy (tam gdzie jest wrzutnia) znajduje się książkomat. Zamówione u nas książki można odebrać o dogodnej dla siebie porze, po otrzymaniu z biblioteki smsa z numerem skrzynki i czterocyfrowym kodem odbioru. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, chcemy ułatwić dostęp naszym Czytelnikom do zbiorów Biblioteki, a ta usługa poszerza komfort i możliwość wyboru, który mamy nadzieję, zachęci jeszcze bardziej do wypożyczania i czytania książek.Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony