22 września, godz. 17:00 Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI zaprasza na uroczyste odsłonięcie płyty w Alei Pisarzy, dedykowanej Jurijowi Andruchowyczowi, połączone ze spotkaniem autorskim. Moderował będzie prof. UJ Jarosław Fazan. Wieczór uświetni występ zespołu Karbido, z którym Jurij Andruchowycz wykona kilka utworów własnych.

Tegoroczny wybór kapituły Alei odbiega nieco od dotychczasowych: wyszedł poza ścisły zakres autorów i autorek polskich.
„Postanowiliśmy w roku 2023 w Alei Pisarzy uhonorować płytą ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Wybór podyktowały względy merytoryczne: mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej. Były także względy polityczne i historyczne, które dzieją się obecnie (...). Wielkiego znaczenia jest fakt, że pisarze, artyści, ludzie kultury ukraińskiej czynnie i niezwykle ofiarnie udzielają się w obronie swojej ojczyzny i Europy przed rosyjską agresją” / przewodniczący kapituły Alei prof. Krzysztof Zajas.

Jak podkreśla Kapituła „to wyróżnienie symbolicznie ma uhonorować wszystkich ludzi kultury Ukrainy”.

Będzie to już 21. płyta w Alei Pisarzy, która nawiązuje do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

Dotychczas tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski..