Zapraszamy do korzystania ze zbiorów i usług w działach

Parter

MULTIMEDI@

Dzięki karcie bibliotecznej można bezpłatnie skorzystać z bogatej oferty muzycznej, filmowej oraz gier, a całości dopełniają dekoracje, tapety i wyposażenie. W okresie letnim, od wiosny do jesieni, można skorzystać z tarasu wyposażonego w leżaki, meble ogrodowe i regały z prasą i książkami. Z działu mogą korzystać zarówno dzieci, jak młodzież i dorośli.

Dział wyposażony jest w:
- dwie salki audiowizualne, w których można obejrzeć film pochodzący ze zbiorów bibliotecznych. Do dyspozycji są także filmy z audiodeskrypcją, które za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów umożliwiają odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Istnieje możliwość rezerwacji salek projekcyjnych (telefonicznie lub osobiście),
- konsole Playstation 3 oraz Playstation 4 wraz ze zbiorem gier,
- @TABLE - multimedialny stół dotykowy,
- rower treningowy,
- ładowarka telefonu,
- podłogę interaktywną wraz ze zbiorem gier,
- X-Box wraz ze zbiorem gier,
- piłkarzyki,
- stół do ping-ponga,
- cymbergaj,
- stanowisko odsłuchowe marki Denon do odsłuchu płyt CD wraz ze zbiorem muzycznym,
- gramofon ze zbiorem płyt winylowych.

Informacja dotycząca rezerwacji stanowisk dostępna bezpośrednio na miejscu, telefonicznie lub mailowo.
tel. +48 33 847 98 05
e-mail: multimedia@mbp-oswiecim.pl

Z działu można korzystać bezpłatnie posługując się kartą biblioteczną. Dodatkowo należy pobrać KARTĘ DOSTĘPU do Działu Multimedi@, z Saloniku Księgarskiego.

KAWIARNIA PRASOWA

Prasa codzienna, tygodniki i miesięczniki udostępniane są na miejscu w Informatorium, tuż obok Kawiarni. Czasopisma regionalne dostępne są w Czytelni na I piętrze.

W Informatorium obok prasy dostępne są również do użytku Czytelników:
- pianino,
- ksero,
- kiermasz książki używanej,
- szachy.

Biblioteka w swoich zbiorach posiada także egzemplarze archiwalne czasopism. Oferta obejmuje czasopisma o różnorodnej tematyce dotyczącej niemal każdej dziedziny nauki i wiedzy. Są to zarówno periodyki (tygodniki, miesięczniki, kwartalniki) o tematyce ogólnej i społeczno - kulturalnej, jak i naukowe czasopisma z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych (np. literatura, historia, pedagogika, psychologia, prawo, historia).

W Kawiarni Prasowej znajdziecie Państwo prasę codzienną oraz tygodniki takie jak: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Przegląd Sportowy, Sport, Gazeta Warszawska, Angora.

Czasopisma - prasa dostępne tytuły

Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć na zewnątrz, na tydzień, do 5 czasopism. Z wyłączeniem bieżącego numeru.

Czytelnik może również zamówić artykuły z innych bibliotek w Polsce na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych, pokrywając ewentualne koszty wysyłki.

W okresie letnim zapraszamy do Czytelni Letniej, która znajduje się obok działu Multimedia.



Informacji dotyczącej prenumeraty i udostępniania czasopism udziela Czytelnia Naukowa
tel. +48 33 847 98 10
e-mail: czytelnia@mbp-oswiecim.pl

OŚWIĘCIMSKI INSTYTUT PRAW CZŁOWIEKA

Dział prowadzi działania edukacyjne na rzecz poszanowania praw człowieka, kształtowania otwartych na innych postaw społecznych oraz wspierania dialogu między różnymi środowiskami i narodami. Punktem wyjścia jest historia Auschwitz jako symbolu Holokaustu i innych zbrodni.

Do najważniejszych działań Instytutu należą:

- organizacja i współorganizacja konferencji, m. in.: „Oświęcimskiego Forum: Europa wobec wyzwań XXI wieku”, ogólnopolskiej konferencji dla nauczycieli i edukatorów „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”, ogólnopolskiej konferencji dla uczniów i studentów: „O wolności i prawach człowieka”
- realizacja projektów edukacyjnych, np. projektu „Małopolska Pamięta”
- prowadzenie warsztatów i wykładów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz seminariów dla studentów, edukatorów i nauczycieli
- przygotowanie publikacji, wystaw

Informacja dostępna bezpośrednio w dziale, telefonicznie lub mailowo:
tel. +48 33 847 98 04
e-mail: oipc@oipc.pl

Strona OIPC tutaj

MIKROŚWIAT ZABAWY

Witamy w Mikroświecie Zabawy, miejscu przeznaczonym dla naszych najmłodszych gości. Dobra zabawa, twórcza praca lub odpoczynek w bezpiecznej, utrzymanej w słonecznych i ciepłych kolorach przestrzeni sprawiają, że każdy maluch świetnie się tu czuje. Dodatkowo bogata oferta edukacyjna Mikroświata Zabawy powoduje, że dziecko ma możliwość wszechstronnego rozwoju, a rodzic podnosi swoje kompetencje wychowawcze.

Informacja dotycząca oferty
tel. +48 33 847 98 13
e-mail: mikroswiat@mbp-oswiecim.pl

Z działu można korzystać bezpłatnie posługując się kartą biblioteczną. Dodatkowo należy pobrać KARTĘ DOSTĘPU do Mikroświata Zabawy, z Saloniku Księgarskiego.

WYSTAWY

Wystawy czasowe prezentowane są w GALERII PRZECHODNIA (hol główny Biblioteki). Prezentujemy najczęściej fotografie podróżnicze lub artystyczne, reprodukcje obrazów i grafik oraz sztukę mieszkańców naszego miasta. Zachęcamy do prezentowania swojej twórczości. Ekspozycja prac jest bezpłatna.

Informacja dotycząca organizacji wystaw bezpośrednio w Dziale Promocji Biblioteki lub telefonicznie.
tel: +48 33 847 98 16
e-mail: marketing@mbp-oswiecim.pl

KIERMASZ

Zapraszamy po książki nowe i używane w bardzo atrakcyjnych cenach.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i na prezent, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

1. Celem kiermaszu jest promocja czytelnictwa i sprzedaż książek nowych i używanych
2. Na kiermaszu sprzedawane są:
- książki nowe, które biblioteka otrzymała w darze od wydawnictw lub czytelników*
- książki używane, otrzymane w darze od czytelników*
- książki wycofane ze zbiorów biblioteki, w ramach selekcji księgozbioru, i przeznaczone do sprzedaży indywidualnej, a w dalszej kolejności do likwidacji (w takich książkach usunięta zostaje strona z oznaczeniami bibliotecznymi).
2. Ustala się minimalną cenę książki na 2 zł. Książki wycenia się indywidualnie lub zbiorczo – tworząc komplety do sprzedania.
3. Za sprzedaż odpowiada wyłącznie bibliotekarz, który posiada kwitariusz i wypisuje kwit za sprzedaną książkę lub książki.
4. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na zakup nowości wydawniczych oraz książek uzupełniających księgozbiór (np. brakujące części serii) niezależnie od nośnika (książka, audiobook).

*Książki otrzymane w darze poddawane są selekcji. W pierwszej kolejności uzupełnia się braki w księgozbiorze, pozostałe egzemplarze przekazywane są na kiermasz lub na makulaturę, jeśli nie nadają się do sprzedaży Zapraszamy

WRZUTNIA CAŁODOBOWA

zdj 018Dla Państwa wygody w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI wprowadzony został samoobsługowy system zwrotu wypożyczonych książek.

Całodobowa wrzutnia zewnętrzna, znajdująca się przy wejściu do Biblioteki od strony Alei Pisarzy, służy do samoobsługowego zwrotu książek przez czytelników. Zwrot książek odbywa się pojedynczo. Książkę należy otworzyć na kodzie bibliotecznym następnie czytnikiem sczytać kod, nastąpi wówczas otwarcie wrzutni. Książkę należy umieścić w otwartym oknie. Czytelnik nie ma możliwości zabrania książki po zarejestrowaniu jej zwrotu w systemie bibliotecznym. W ciągu 12 godzin książka zostanie usunięta z indywidualnego konta czytelnika. Wrzutnia znajduje się przy wejściu do Biblioteki od strony północnej (Aleja Pisarzy).

Zwrot książek możliwy w ciągu całego tygodnia nie wyłączając weekendów i dni wolnych od pracy, bez ograniczeń czasowych.


KSIĄŻKOMAT

Już wkrótce do Państwa dyspozycji będzie oddany książkomat, działający na zasadzie paczkomatu, gdzie przez całą dobę będzie można odbierać zamówione książki na otrzymany smsem z Biblioteki kod. Książkomat będzie stał naprzeciw wrzutni przy wejściu od strony targowiska.

I piętro

BIBLIOTEKA MŁODYCH

Oferuje różnorodny i stale aktualizowany księgozbiór dostosowany do potrzeb i zainteresowań odwiedzających. Prowadzone zajęcia edukacyjne, stacjonarnie czy online, pozwalają na rozwój intelektualny, emocjonalny, artystyczny młodego czytelnika.

Zajęcia w Uniwersytecie Bibliotecznych Żaków, udział w spotkaniach autorskich, warsztatach edukacyjnych przy wykorzystaniu nowych technologii i nowoczesnych narzędzi sprzyjają rozwojowi wiedzy i miłemu spędzaniu wolnego czasu w gronie rówieśników. Biblioteka Młodych w swojej ofercie posiada książki, komiksy, audiobooki, gry planszowe oraz zabawki.

Dział organizuje:
- poranki z przedszkolakami (zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym),
- lekcje biblioteczne.

Dział wyposażony jest w:
- dwa stanowiska komputerowe,
- Kącik Malucha z domkami i zjeżdżalniami,
- piłkarzyki stołowe (w okresie ferii i wakacji) i wiele innych atrakcji.

Informacja dostępna bezpośrednio w dziale lub telefonicznie
tel. +48 33 847 98 01
e-mail: bibliotekamlodych@mbp-oswiecim.pl

CENTRUM LITERATURY DZIECIĘCEJ (CLD)

„Aby służyć tym, którzy służą dzieciom...”

CLD bada, dokumentuje i gromadzi szeroko pojętą literaturę w całości poświęconą tematyce dziecięcej. Posiada bogaty zbiór literatury polskiej i zagranicznej stąd w Centrum gromadzona jest literatura z zakresu historii, teorii, krytyki i czytelnictwa książki dziecięcej i młodzieżowej, jak i obcojęzyczne kolekcje literatury dziecięcej oraz książki dla dzieci i młodzieży wyróżnione nagrodami literackimi.

Swoją ofertę kieruje do wszystkich tych, którzy:
- pragną polecić dziecku dobrą lekturę i rozbudzić w nim lub utrwalić nawyk czytania,
- chcą uczestniczyć w warsztatach literackich i bibliotecznych,
- interesują się działalnością społeczną, naukową, krytyczną i literacką,
- poszukują informacji na temat działalności pedagogicznej, społecznej i literackiej Janusza Korczaka,
- śledzą losy dzieci na tle konfliktów zbrojnych lub poznają historie dotyczące "trudnego dzieciństwa",
- pasjonują się ilustracją w książkach dla młodych i chcą poznać najnowsze trendy w tej dziedzinie,
- interesują się książkami zgłaszanymi do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego,
- poszukują scenariuszy i konspektów oraz prezentacji multimedialnych związanych z literaturą dziecięcą i jej upowszechnianiem.

Centrum Literatury Dziecięcej działa pod patronatem Polskiej Sekcji International Board on Books for Young People (IBBY - międzynarodowej organizacji zajmującej się literaturą dziecięcą), oraz w porozumieniu z bibliotekarzami i naukowcami z całej Polski, tworzącymi tzw. Radą Programową CLD.

IDEA I RADA PROGRAMOWA

Idea CLD pojawiła się na początku lat 90-tych. Zrodziła się ona z kontaktów z prof. Joanną Papuzińską i innymi badaczami, krytykami i osobami zrzeszonymi w Polskiej Sekcji IBBY. W początkowych zamierzeniach miał to być ośrodek o charakterze naukowo – badawczym i dokumentacyjnym. Ważną rolę odegrały: współpraca z uczelniami w dziedzinie promocji książki dziecięcej i młodzieżowej; międzynarodowe i ogólnopolskie sesje i konferencje organizowane w latach 1994-2001; posiadanie kolekcji różnojęzycznych i realizacja programu „Prezentacja kultur innych krajów” i organizacja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Projekt CLD konkretyzował się dopiero od roku 2007, kiedy to uwzględniono go w strukturze MBP (od tej pory CLD działało w ramach Filii nr 5 – Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży „Pod Słoneczkiem”), ustalono zakres działania Centrum, opracowano projekt, który uzyskał wsparcie finansowe MKiDN oraz otrzymano pierwsze dary książkowe od prof. Joanny Papuzińskiej. Przystąpiono także do prac technicznych związanych z opracowaniem zbiorów, a w chwili rozpoczęcia budowy nowego gmachu oświęcimskiej biblioteki powołano Radę Programową, która we wrześniu 2012 roku ukonstytuowana została oficjalnym rozporządzeniem Dyrektora Biblioteki.

Kontynuując dotychczasowe działania CLD, a także poszerzając zakres jego działania w oparciu o zapotrzebowanie użytkowników, na spotkaniu Rady Programowej z 17 października 2012 roku ustalono, iż do najważniejszych zadań CLD należy:
- dalsze pozyskiwanie zbiorów do kolekcji obcojęzycznych oraz ich udostępnianie i wykorzystywanie do różnorodnych zajęć,
- działanie na rzecz popularyzacji dobrych książek, poprzez listy pozycji polecanych i recenzje umieszczane na stronie biblioteki oraz na blogu Biblioteki Młodych,
- służba informacyjna i edukacyjna dotycząca literatury dziecięcej oraz opracowań naukowych z tegoż zakresu.

„Wychodząc naprzeciw współczesnym wyzwaniom, ale również zagrożeniom, pragniemy w dalszym ciągu opierać funkcjonowanie CLD na solidnych podstawach akademickiej teorii oraz bibliotekarskiej praktyki najwyższych lotów. (…) Wierzymy, że wytyczone w przeszłości cele będą miały swoją kontynuację obecnie, kiedy CLD funkcjonuje już w nowym budynku Biblioteki GALERII KSIĄŻKI, a jego usytuowanie pozwala w zakresie bieżących działań, pełnić funkcję zarówno sprofilowanej na książkę dziecięcą czytelni naukowej, jak i działu, który, również z pomocą Rady Programowej, może służyć Bibliotece Młodych, jako organ doradczy. Ponadto, bazując na współpracy z Członkami Rady, pragniemy w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję na mapie ośrodków zajmujących się literaturą dla dzieci oraz służyć bibliotekarzom, rodzicom, nauczycielom i studentom.”
Fragment uzasadnienia zarządzenia powołującego Radę Programową.

Rada Programowa Centrum Literatury Dziecięcej

Prof. Joanna Papuzińska, poetka, pracownik naukowy Uniwersytety Warszawskiego, inicjatorka Nagrody Literackiej oraz powstania Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu
Prof. Alicja Baluch, Akademia Pedagogiczna, Instytut Filologii Polskiej, Katedra Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Dr Grażyna Lewandowicz – Nosal, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Czytelnictwa, specjalista w zakresie bibliotek, czytelnictwa i literatury dziecięcej BN w Warszawie
Dr Anna Maria Krajewska, Biblioteka Narodowa, Zakład Rękopisów, krytyk literacki z Instytutu Książki i Czytelnictwa BN w Warszawie
Prof. Grzegorz Leszczyński, pracownik naukowy Uniwersytet Warszawski
Dr Małgorzata Chrobak, Akademia Pedagogiczna, Instytut Filologii Polskiej, pracownik naukowy Katedry Literatury dla Dzieci i Młodzieży AP w Krakowie
Prof. Jolanta Ługowska, pracownik naukowy Uniwersytet Wrocławski – Instytut Filologii Polskiej
Prof. Ryszard Waksmund, pracownik naukowy Uniwersytet Wrocławski – Instytut Filologii Polskiej
Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, pracownik naukowy Uniwersytet Śląski – Wydział Bibliotekoznawstwa
Prof. Alicja Ungeheuer - Gołąb, pracownik naukowy Uniwersytet Rzeszowski
Dr Michał Rogoż, pracownik naukowy Uniwersytet Pedagogiczny – Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej
Prof. Jan Malicki, Dyrektor Biblioteki Śląskiej
Mgr Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Mgr Maria Kulik, Prezes Polskiej Sekcji IBBY do roku 2015
Mgr Jerzy Kumiega, Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Mgr Aneta Satława, Biblioteka Śląska
Mgr Stanisława Niedziela, animator kultury, autorka książek o lit. dziecięcej
Ewa Świerżewska, portal Qulturka

BLOG Centrum Literatury Dziecięcej

Informacja dostępna bezpośrednio w dziale lub telefonicznie
tel. +48 33 847 98 08
mail: cld@mbp-oswiecim.pl

CZYTELNIA / COWORKING / INFOBROKER

Dział udostępnia: - zbiory naukowe i popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, - leksykony, słowniki, encyklopedie.

Pomieszczenie wyposażone jest w: - osiem stanowisk komputerowych z dostępem do : sieci internetowej, dwóch skanerów

Czytelnia Naukowa zapewnia użytkownikowi komfortowe warunki do nauki, odrabiania lekcji i pisania prac dyplomowych. Prowadzone są kursy językowe na platformach e-learningowych. Z Czytelni Naukowej wypożyczamy książki i czasopisma na zewnątrz na okres jednego tygodnia. O szczegółach informuje bibliotekarz.

Dział prowadzi również działalność informacyjno–bibliograficzną:
- udziela informacji bibliograficznej, katalogowej i faktograficznej bezpośrednio na miejscu, telefonicznie, pisemnie lub za pomocą poczty elektronicznej,
- opracowuje bibliografię regionalną powiatu oświęcimskiego,
- gromadzi i udostępnia księgozbiór o charakterze regionalnym dotyczący głównie Ziemi Oświęcimskiej uzupełniony o dokumenty życia społecznego regionu (ulotki, foldery, pocztówki) oraz kartotekę regionalną, czyli zdigitalizowany zbiór wycinków prasowych obejmujących Oświęcim i okolice (folderki danej miejscowości pogrupowane tematycznie: np. Historia, Gospodarka, Zabytki, Rozwój regionalny, Znani ludzie w powiecie itp.)
- sporządza zestawienia bibliograficzne /uporządkowany spis książek czy czasopism/ dot. danego tematu, np. „Pożarnictwo” czy „Szkolnictwo i oświata” w oparciu o własne zbiory dotyczące regionu, bazy Biblioteki Narodowej, internetowe bazy: BazTech, BazEkon, BazHum, PubMed i inne,
- prowadzi wypożyczenia międzybiblioteczne we współpracy z bibliotekami publicznymi i naukowymi w kraju.



Dział obsługuje również osoby niewidzące i niedowidzące. Tutaj do dyspozycji są:
- stanowisko przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku (możliwość odsłuchu dokumentów tekstowych za pomocą programu udźwiękawiającego Jaws),
- czytelnikom z dysfunkcją wzroku udostępniamy czytaki oraz książki w odpowiednim formacie do słuchania na czytaku
- stanowisko dla osób z dysfunkcją wzroku wraz z urządzeniem do odczytu drukowanych lub cyfrowych dokumentów tekstowych (Multilektor SARA).

Dział współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”.



Informacja dostępna bezpośrednio w dziale lub mailowo:
tel: +48 33 847 98 10
e-mail: czytelnia@mbp-oswiecim.pl ; boi@mbp-oswiecim.pl




COWORKING W BIBLIOTECE


Zapraszamy do naszej czytelni w nowej odsłonie coworkingowej, gdzie można bezpłatnie, w spokoju i komfortowych warunkach pracować przy swoim biurku, zaplanować spotkanie na kanapach lub przy stole konferencyjnym.

Zapraszamy do naszej przestrzeni coworkingowej od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Biblioteki, 11:00-19:00. Przyjdź i zajmij dowolne miejsce, możesz wybrać pracę w otwartej przestrzeni biurowej lub w części wypoczynkowej.

Do dyspozycji są:
-ksero,
-drukarka,
-skanery,
-ładowarki indukcyjne,
-słuchawki,
-tablety,
-stanowiska komputerowe z dostępem do internetu,
-wi-fi,
-stół konferencyjny na 10 osób,
-stacje dokująco-ładujące,
-kącik kanapowy,
-wygodne fotele z podnóżkami. Strefa coworkingowa dostępna jest bezpłatnie w Bibliotece na I piętrze. Zapraszamy do korzystania.

II piętro

WYPOŻYCZALNIA

W zbiorach Wypożyczalni znajdują się:
- literatura piękna (polska i zagraniczna),
- literatura naukowa (encyklopedie, słowniki, podręczniki etc.),
- literatura popularno-naukowa (biografie, poradniki, podróże, sport i rekreacja, przewodniki, publicystyka etc.),
- literatura obcojęzyczna (m.in. w jęz.: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim),
- audiobooki dla dorosłych.

Oferta jest stale aktualizowana. Nowości wydawnicze dostępne w Bibliotece znajdą Państwo TUTAJ

Informacja dostępna bezpośrednio w dziale lub telefonicznie.
tel: +48 33 847 98 02
e-mail: wypozyczalnia@mbp-oswiecim.pl

Kolekcja dokumentów o wolności i prawach człowieka na świecie

Wystawa stała porusza ogólny temat wolności i praw człowieka. Zgromadzony w bibliotece zbiór zawiera treści takich dokumentów jak:
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka,
Konstytucja 3 Maja,
Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych,
Konstytucja Francuska,
21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 r.,
Konwencja o Prawach Dziecka.

W miarę możliwości kolekcja jest na bieżąco uzupełniana o nowe materiały.

Informacji dotyczących wystawy udziela Dział Promocji Biblioteki bezpośrednio w dziale lub telefonicznie.
tel: +48 33 847 98 14
e-mail: promocja@mbp-oswiecim.pl


Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony