29. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

72 tytuły zgłoszone przez 25 wydawnictw!


Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń w ramach 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Przed jury nie lada wyzwanie! Do konkursu zgłoszone zostały 72 książki dla dzieci wydane w 2021 roku. Tytuł najlepszej ogłosimy w październiku podczas uroczystej gali. Laureat otrzyma statuetkę Koziołka Matołka.

Lista zgłoszonych do 29. ONL książek

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Osoba do kontaktu: Monika Sobota 33 8479816.


CZYTAMY Z KOZIOŁKIEM - AKCJA CZYTELNICZA DLA SZKÓŁ

„W Koziej Wólce przez rok siedział,
Pilnie chodząc tam do szkoły,
Pisał i książeczki czytał,
bardzo grzeczny i wesoły.”
(K. Makuszyński, M. Walentynowicz, „Przygody Koziołka Matołka”, Oficyna Wydawnicza GP , Poznań, s. 71).

Z wielką przyjemnością Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI zaprasza do udziału w akcji promującej książki nagradzane w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Działanie skierowane jest do uczniów klas 2-4.

Podczas losowania zgłoszone klasy zostaną połączone w pary. Zadnie polegało będzie na przygotowaniu tradycyjnej pracy plastycznej (np. plakat, infografika, lapbook) lub pracy w wersji elektronicznej (np. plakat w programie graficznym, wirtualna tablica czy infografika, komiks itp.), która będzie polecała/rekomendowała wybraną przez uczniów książkę spośród nagrodzonych w poprzednich edycjach Nagrody (lista w załączniku).

Praca następnie zostanie wysłana mailowo (zdjęcie w przypadku tradycyjnej formy lub wersja elektroniczna) do klasy/szkoły, z którą jest się w parze. Celem działania jest włączenie uczniów w proces promocji książek. Ważne, aby uczniowie polecali sobie nawzajem książki, które rzeczywiście przeczytali, nie zaś wybrane przez nauczycieli/opiekunów. Załącznikiem do pracy będzie list od uczniów dla uczniów z krótką informacją przedstawiającą klasę i wybraną książkę (wzór listu do pobrania na stronie Biblioteki).

Do współpracy przy tym projekcie zapraszamy szkoły podstawowe (klasy wraz z nauczycielami/opiekunami) z Oświęcimia i całej Polski.

Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia.

Czas realizacji działania maj-wrzesień 2022 r. W tym terminie klasy/szkoły będą przesyłać swoje prace do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Biblioteka będzie przesyłać prace do szkół.

Wszystkie przesyłane prace wezmą udział w głosowaniu internautów na facebooku Biblioteki w październiku 2022 r.– praca z największą ilością głosów otrzyma nagrodę rzeczową w postaci zestawu książek do szkolnej Biblioteki.

Osoba do kontaktu: Monika Sobota 33 8479816.

REGULAMIN
LISTA KSIĄŻEK
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
RODO-ZGODY

Koziołek czas start!

Informujemy, że od 25.01.2022 do 11.03.2022 przyjmowane są zgłoszenia publikacji do 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeń.

Regulamin i formularz zgłoszeń_29.ONL_2021_pdf

Regulamin i formularz zgłoszeń_29.ONL_2021_doc

W razie pytania i wątpliwości można pisać: cld@mbp-oswiecim.pl lub dzwonić 33 847 98 16 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.


Przygody z książką to hasło towarzyszące 29. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która będzie zaproszeniem w podróż do literackiego świata Koziołka Matołka, zarówno tego z ksiąg Makuszyńskiego, ale i tego który nagradza najlepsze polskie współczesne książki dla dzieci, spełniające kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości patrona. Najlepszą książkę za 2021 rok wybierze jury i Czytelnicy.

Pomysłem na realizację projektu jest działanie w makerspace, gdzie korzystając z różnych środków ekspresji pozwolimy młodym przedstawiać ich czytelnicze wyobrażenia: przygotują karty do butai w kamishibai, wybiorą się w podróż śladami Matołka, z Krukiem poznają technikę ebru a Porszak i Turet zabiorą ich na Rodos, tam stworzą kokedmę. Działania mają także „przyciągnąć” dzieci nieczytające i sprawić, że z czasem sięgną po książkę. Ponadto zorganizujemy konferencję o twórczości Chotomskiej. A zatem przygodę czas zacząć!
Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja "Guliwera".

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

"Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy - pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych "disnejek" (Joanna Papuzińska).


dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb profesor nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego, literaturoznawca, badacz literatury dla dzieci (w kontekście pedagogiki, psychologii, antropologii kultury, obcowania dziecka ze sztuką), poetka i autorka książek dla dzieci.

dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, profesor UŚ. W latach 2000−2017 nauczyciel języka polskiego i opiekun koła teatralnego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie. Autorka książek: "(Prze)Trwać w okolicach mitu. Funkcje mityzacji w poezji Tadeusza Nowaka" (2007) oraz "W(y)czytać Zagładę. Praktyki postpamięci w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży" (2016).

dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, krytyk literacki, specjalista z zakresu bibliotekarstwa dziecięcego, autorka opracowań metodycznych dotyczących funkcjonowania bibliotek dziecięcych w Polsce. Biblioteka Narodowa.

mgr Ewa Świerżewska, właścicielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl dziecko i kultura; tłumaczka, recenzentka, współpracuje z czasopismem RYMS i Twoje Dziecko, autorka książek dla dzieci.

mgr Jerzy Kumiega, bibliotekarz, kierownik Działu Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Organizator szkoleń i doskonalenia zawodowego bibliotekarzy, twórca warsztatów. Sekretarz Zarządu Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Autor wielu publikacji z zakresu bibliotekarstwa i czytelnictwa dzieci.

dr Anna Maria Krajewska, krytyk literacki, autorka opracowań z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej. Biblioteka Narodowa.

mgr Mariola Talewicz, zastępca Dyrektora Biblioteki w Oświęcimiu. Odpowiada za stronę merytoryczną działalności instytucji, kreowanie i realizację projektów kulturalnych i edukacyjnych. Autorka i współautorka projektów edukacyjnych realizowanych w Bibliotece, min: Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego, Aleja Pisarzy, projekt pilotażowy FRSI Strefy Innowacji, „O prawach i wolności człowieka”. Współtwórca programu użytkowego i koncepcji funkcjonowania oraz wdrażania i realizacji projektu budowy Biblioteki w Oświęcimiu.


2021Jan Bliźniak „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, Wydawnictwo ADAMADA

Wyróżnienie Joanna Jagiełło "Urodziny", Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieKrzysztof Kochański "Selfie ze stolemem", Wydawnictwo Literatura2020Marcin Przewoźniak „Puk, puk! Zastałem króla?”, Wydawnictwo Zielona Sowa

Wyróżnienie Beata Ostrowicka "Szczygły", Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieRoksana Jędrzejewska - Wróbel "Pracownia Aurory", Wydawnictwo Bajka2019Antonina Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, Wydawnictwo BIS

Wyróżnienie Ariadna Piepiórka, "O księżycu z komina domu na wzgórzu", Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieKatarzyna Wasilkowska "Kobra", Wydawnictwo Literatura2018Justyna Bednarek „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”, Wydawnictwo Bajka

WyróżnienieMarta Guśniowska "A niech to gęś kopnie", Wydawnictwo Tashka

WyróżnienieAdam Wajrak "Lolek", Wydawnictwo Agora2017Kasia Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, Wydawnictwo Ezop

WyróżnienieMarcin Szczygielski "Teatr niewidzialnych dzieci", Wydawnictwo Latarnik

WyróżnienieAndrzej Marek Grabowski "Dziewczynka ze srebrnym zębem", Wydawnictwo Media Rodzina2016Zuzanna Orlińska „Stary Noe”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieGrażyna Bąkiewicz „Ale historia... Mieszko, ty wikingu!”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieAgnieszka Suchowierska „Mat i świat”, Wydawnictwo Krytyka Polityczna2015Rafał Witek „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieDorota Combrzyńska-Nogala „Syberyjskie przygody Chmurki”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieTina Oziewicz „Dzicy lokatorzy”, Wydawnictwo Czerwony Konik2014Katarzyna Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieAnna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”, Wydaw. Debit oraz Oficyna Wydaw. Atut

WyróżnienieBarbara Kosmowska „Sezon na zielone kasztany”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia2013Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”, Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieAnna Janko „Maciupek i Maleńtas czyli niezwykłe przygody w brzuchu mamy”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Pisklak”, Wydawnictwo Akapit Press

Nagroda Specjalna SUPERKOZIOŁEKWanda Chotomska za całokształt twórczości2012Renata Piątkowska „Wieloryb”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieOlga Masiuk „Lenka, Fryderyk i podróże”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieEmilia Kiereś „Brat”, Wydawnictwo Akapit Press2011Paweł Beręsewicz „Tajemnica człowieka z blizną”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Matka Polka”, Wydawnictwo Akapit Press2010Barbara Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieLiliana Bardijewska „Każdy może zostać czarodziejem”, Papilon, Publicat2009Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wszystko zaczyna się od marzeń”, Wydawnictwo Literatura2008Paweł Beręsewicz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”, Wydawnictwo Skrzat

Nagroda Specjalna – SUPERKOZIOŁEK Joanna Papuzińska za całokształt twórczości2007Katarzyna Majgier "Amelka", Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieRoksana Jędrzejewska - Wróbel „Kamienica”, Wydawnictwo Bajka

Wyróżnienie Zygmunt Miłoszewski „Góry Żmijowe”, Wydawnictwo W.A.B.

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wakacje w wielkim mieście”, Wydawnictwo Skrzat2006 Beata Wróblewska "Małgosia z Leśnej Podkowy", Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieEwa Maria Letki „Królewna w koronie”, EZOP Agencja Edytorska

WyróżnieniePaweł Beręsewicz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, Wydawnictwo Skrzat2005Agnieszka Tyszka "Róże w garażu", Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMariusz Niemycki „Ptak, Cyna i pies sąsiadów”, Wydawnictwo Skrzat2004Małgorzata Strękowska-Zaremba "Abecelki i duch Bursztynowego Domu", Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza


2003Małgorzata Strzałkowska "Wiersze, że aż strach!", Wydawnictwo Media Rodzina


2002Grzegorz Kasdepke "Kacperiada", Wydawnictwo Literatura


2001Marta Tomaszewska "Tego lata w Burbelkowie", Wydawnictwo Nasza Księgarnia


2000Anna Lewkowska "Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona", Wydawnictwo Prószyński i S-ka


1999Dorota Gellner "Dorota Gellner dzieciom", Wydawnictwo KAMA


1998Tomasz Trojanowski "Kocie historie", Wydawnictwo Philip Wilson


1997Anna Onichimowska "Dobry potwór nie jest zły", Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka


1996Jerzy Niemczuk "Przygody Zuzanki", Wydawnictwo Papirus


1995Joanna Olech "Dynastia Miziołków", Wydawnictwo Egmont


1994Piotr Wojciechowski "Bajki żółtego psa", Wydawnictwo Stentor


72 tytuły zgłoszone przez 25 wydawnictw!


Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń w ramach 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Przed jury nie lada wyzwanie! Do konkursu zgłoszone zostały 72 książki dla dzieci wydane w 2021 roku. Tytuł najlepszej ogłosimy w październiku podczas uroczystej gali. Laureat otrzyma statuetkę Koziołka Matołka.

Lista zgłoszonych do 29. ONL książek

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Osoba do kontaktu: Monika Sobota 33 8479816.


CZYTAMY Z KOZIOŁKIEM - AKCJA CZYTELNICZA DLA SZKÓŁ

„W Koziej Wólce przez rok siedział,
Pilnie chodząc tam do szkoły,
Pisał i książeczki czytał,
bardzo grzeczny i wesoły.”
(K. Makuszyński, M. Walentynowicz, „Przygody Koziołka Matołka”, Oficyna Wydawnicza GP , Poznań, s. 71).

Z wielką przyjemnością Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI zaprasza do udziału w akcji promującej książki nagradzane w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Działanie skierowane jest do uczniów klas 2-4.

Podczas losowania zgłoszone klasy zostaną połączone w pary. Zadnie polegało będzie na przygotowaniu tradycyjnej pracy plastycznej (np. plakat, infografika, lapbook) lub pracy w wersji elektronicznej (np. plakat w programie graficznym, wirtualna tablica czy infografika, komiks itp.), która będzie polecała/rekomendowała wybraną przez uczniów książkę spośród nagrodzonych w poprzednich edycjach Nagrody (lista w załączniku).

Praca następnie zostanie wysłana mailowo (zdjęcie w przypadku tradycyjnej formy lub wersja elektroniczna) do klasy/szkoły, z którą jest się w parze. Celem działania jest włączenie uczniów w proces promocji książek. Ważne, aby uczniowie polecali sobie nawzajem książki, które rzeczywiście przeczytali, nie zaś wybrane przez nauczycieli/opiekunów. Załącznikiem do pracy będzie list od uczniów dla uczniów z krótką informacją przedstawiającą klasę i wybraną książkę (wzór listu do pobrania na stronie Biblioteki).

Do współpracy przy tym projekcie zapraszamy szkoły podstawowe (klasy wraz z nauczycielami/opiekunami) z Oświęcimia i całej Polski.

Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia.

Czas realizacji działania maj-wrzesień 2022 r. W tym terminie klasy/szkoły będą przesyłać swoje prace do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Biblioteka będzie przesyłać prace do szkół.

Wszystkie przesyłane prace wezmą udział w głosowaniu internautów na facebooku Biblioteki w październiku 2022 r.– praca z największą ilością głosów otrzyma nagrodę rzeczową w postaci zestawu książek do szkolnej Biblioteki.

Osoba do kontaktu: Monika Sobota 33 8479816.

REGULAMIN
LISTA KSIĄŻEK
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
RODO-ZGODY

Koziołek czas start!

Informujemy, że od 25.01.2022 do 11.03.2022 przyjmowane są zgłoszenia publikacji do 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeń.

Regulamin i formularz zgłoszeń_29.ONL_2021_pdf

Regulamin i formularz zgłoszeń_29.ONL_2021_doc

Pytania i wątpliwości można przesyłać na: cld@mbp-oswiecim.pl


Przygody z książką to hasło towarzyszące 29. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która będzie zaproszeniem w podróż do literackiego świata Koziołka Matołka, zarówno tego z ksiąg Makuszyńskiego, ale i tego który nagradza najlepsze polskie współczesne książki dla dzieci, spełniające kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości patrona. Najlepszą książkę za 2021 rok wybierze jury i Czytelnicy.

Pomysłem na realizację projektu jest działanie w makerspace, gdzie korzystając z różnych środków ekspresji pozwolimy młodym przedstawiać ich czytelnicze wyobrażenia: przygotują karty do butai w kamishibai, wybiorą się w podróż śladami Matołka, z Krukiem poznają technikę ebru a Porszak i Turet zabiorą ich na Rodos, tam stworzą kokedmę. Działania mają także „przyciągnąć” dzieci nieczytające i sprawić, że z czasem sięgną po książkę. Ponadto zorganizujemy konferencję o twórczości Chotomskiej. A zatem przygodę czas zacząć!


Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony