Odliczamy dni do spotkania z Mariuszem Szczygłem, 8 listopada g. 17:00

Już 8 listopada o godz. 17:00 w auli naszej Biblioteki odbędzie się spotkanie
z Mariuszem Szczygłem „Kultura czeska, moja laska nebeska”.

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?; dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?; dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?; jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?; dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?; jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?; dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?; czy laska zawsze musi być nebeska?

"Laska nebeska" to prezentacja dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk
w kulturze czeskiej. Mariusz Szczygieł - autor kilku książek o Czechach w tym "Gottlandu", który wyszedł w 16 krajach (17 wydanie przygotowywane w 2016 r.
w Chinach), a w 2009 r. został Europejską Książką Roku - przedstawia czeskie pomniki, okładki czasopism, plakaty filmowe, domy, przedmioty, fotografie obyczajowe. Słowem - wszystko to, co składa się na kulturę wyższą i popularną
w Czechach. Przybliża widzom źródła tej kultury, a szczególnie jej celebrację śmiechu. Całość, ozdobiona anegdotami, opowieściami o reporterskich przygodach autora w Czechach.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Aleja Pisarzy.

Wstęp na spotkanie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!