Prasa codzienna wraca do Biblioteki w wersji online

Prasa codzienna wraca do Biblioteki w wersji online.


Od dzisiaj, w czytelni internetowej na I piętrze Biblioteki można przeglądać prasę codzienną w wersji online (nie papierowa, co wynika z sytuacji epidemiologicznej w kraju). Do dyspozycji oddajemy Państwu: Dziennik Polski, Gazetę Krakowską, Gazetę Wyborczą, Gość Niedzielny i Sport.

Stanowiska wyposażone są w silikonowe klawiatury, dezynfekowane po każdym użyciu. Osoby korzystające ze stanowisk powinny mieć osłonięte usta i nos oraz rękawiczki, w przypadku ich braku, zostaną wydane przez pracownika. Do dyspozycji jest również płyn do dezynfekcji.

Ze stanowisk można korzystać od godz. 11.00 do 19:00. Dostęp włączają pracownicy z Biblioteki Młodych.



Podajemy instrukcję obsługi, ale wszelkie informacje zostaną udzielone również przez pracownika na miejscu w czytelni.

1. Stanowiska do czytania gazet w wersji online znajdują się w czytelni internetowej na I piętrze (stanowisko 13 oraz 14)

2. Aby rozpocząć korzystanie z serwisu, należy kliknąć w ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu (eGazetyReader).

3. Uruchomi się programowy czytnik gazet, gdzie na starcie widzimy czystą stronę z przyciskami menu (górny pasek programu), oraz pole na informacje dotyczące spisu treści (pionowa lewa strona).

4. Każdy przycisk menu zawiera podpowiedź do czego służy (wystarczy na niego najechać, i nie klikając poczekać chwilę).

5. Klikamy w pierwszą ikonę na pasku (pierwsza od lewej, symbol monitora ze strzałką w dół). Wyświetla się lista gazet, które subskrybujemy.

6. Z wyświetlonej listy znajdujemy pożądaną pozycję i dwukrotnie klikamy. Program rozpoczyna pobieranie danego numeru gazety. Podczas pobierania wyświetla się pasek stanu pobierania. Gdy dojdzie do 100% w tle otwiera się pierwsza strona gazety. W tym momencie listę można zamknąć, lub zwinąć do paska.

7. Jeśli będziemy chcieli zmienić gazetę na inną, powtarzamy punkt 5 i 6, wybierając tym razem inny tytuł.

8. Poruszanie się po gazecie jest dość intuicyjne, i można to robić korzystając z menu znajdującego się na górze (Strzałki w lewo i prawo analogicznie odpowiadają zmianom strony). Najlepiej chyba jednak otworzyć tryb pełnoekranowy (druga ikona od prawej, symbolizująca cztery strzałki), i poruszać się po gazecie strzałkami na klawiaturze (strzałki w górę i dół odpowiadając pionowemu przewijaniu strony, a w lewo i prawo – przejściu na kolejną lub poprzednią stronę). Aby wyjść z trybu pełnoekranowego należy nacisnąć klawisz ESC na klawiaturze.

9. Jeśli ktoś chciałby mocno powiększać dany fragment strony, w menu u góry znajduje się też ikony z lupą.

10. Przeskoku z danej strony na inną odległą dokonujemy poprzez kliknięcie w numer strony w spisie treści po lewej stronie ekranu.

11. Program ma zachowane hasło na stałe, więc nie wpisujemy żadnego loginu czy hasła. Uruchamiamy program i wykonujemy powyższe kroki za każdym razem tak samo.

Zapraszamy i życzymy miłej lektury.
Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony