Prof. Eugeniusz Cezary Król „Na początku była Mein Kampf”, 24 listopada g. 17:15

24 listopada zapraszamy na fascynujące spotkanie autorskie z wybitnym historykiem i badaczem, prof. Eugeniuszem Cezarym Królem.

Profesor Król przedstawi swoją najnowszą książkę "Na początku była Mein Kampf". Ten zbiór esejów ma za punkt wyjścia złowieszczy fenomen "Mein Kampf" − książkę z połowy lat dwudziestych XX wieku, która również przez wielkich tamtego świata nigdy nie została należycie przeczytana, a która przecież zawierała przeraźliwie czytelny scenariusz działań Führera Trzeciej Rzeszy, Adolfa Hitlera.

Na czytelnika czekają krótkie i zwięzłe rozprawy, które ukazują genezę narodowosocjalistycznego zła i popełnionych przezeń zbrodni, a także charakter
i skalę cierpień zadanych ludności zajętych ziem ze szczególnym uwzględnieniem okupowanej Polski. Na przeciwnym biegunie znalazły się prezentacje postaci, które − zamieszane w wir barbarzyńskiej wojny rozpętanej przez nazizm − umiały, tak jak kapitan Wehrmachtu Wilhelm Hosenfeld, zachować człowieczeństwo, starając się przyjść z pomocą prześladowanym, a nawet, tak jak niemiecki dyplomata Hans von Herwarth, starały się wpływać w sensie pozytywnym na bieg kluczowych wydarzeń historycznych.

Te eseje to dziesięć spojrzeń historyka i politologa na ważne, po części mało znane epizody z dziejów Niemiec i powiązań polsko-niemieckich, wpływające na współczesną i zapewne przyszłą egzystencję obu państw i narodów.


Spotkanie jest organizowane w ramach działań Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.


24 listopada
Godzina: 17:15
Miejsce: Aula
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony