Święto Książki Dziecięcej odbędzie się w ramach jubileuszowej, 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.Od 17 do 19 października zapraszamy na wielkie wydarzenie czytelnicze. Wśród zaproszonych pisarzy pojawią się Justyna Bednarek, Adam Wajrak, Renata Piątkowska, Marta Kurczewska, Justyna Bednarek, Daniel de Latour i Katarzyna Ryrych.

Święto Książki Dziecięcej – harmonogram

Środa, 17 października
godz. 8.30 – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – AULA
godz. 9.00 – Koziołkowa pocztówka – zajęcia dla przedszkolaków KLASOPRACOWNIA I PIĘTRO
godz. 10.00 – warsztaty z ilustratorem Martą Kurczewską – zajęcia dla przedszkolaków INFORMATRORIUM
godz. 10.00 – warsztaty komputerowe – Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy w e-komiksie – klasy IV-VI CZYTELNIA KOMPUTEROWA
godz. 11.00 – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – klasy IV-VI AULA
godz. 12.00 – warsztaty z ilustratorem Martą Kurczewską – zajęcia dla przedszkolaków INFORMATORIUM

Czwartek, 18 października
godz. 11.00 – gala wręczenia 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
godz. 12.30 – spotkania autorskie z Justyną Bednarek
godz. 12.30 – spotkania autorskie z Adamem Wajrakiem
godz. 16.00 – sesja: „Przeszłość – teraźniejszość -perspektywy Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego”.

Piątek, 19 października
godz. 9.00 – Koziołkowa pocztówka – zajęcia dla przedszkolaków – KLASOPRACOWNIA I PIĘTRO
godz. 9.00 – warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour – klasy I-III INFORMATORIUM
godz. 9.30 – spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – klasy IV-VI AULA
godz. 10.00 – warsztaty komputerowe – Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy w e-komiksie – klasy IV-VI. CZYTELNIA KOMPUTEROWA
godz. 11.00 – warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour – klasy I-III INFORMATORIUM
godz. 11.30 – spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – klasy IV-VI AULA


Renata Piątkowska
Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób i Hebanowe serce zostały nagrodzone w II i IV konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w marcu 2016 dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno. W 2018 roku została odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro. (informacja ze strony wydawnictwa Literatura).
Spotkanie poświęcone będzie książce: Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendler, która zdobyła pierwsze miejsca w konkursach: Przecinek i Kropka oraz Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, wpisana została także, na Złotą Listę. Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z postacią Ireny Sendler.ROK 2018 został ogłoszony ROKIEM IRENY SENDLER.
Koziołkowa pocztówka – zapraszamy do wspólne zabawy w pocztę. Zanikający, choć piękny zwyczaj przesyłania pocztówek skłonił nas do przygotowania zajęć podczas których dzieci będą mogły dowiedzieć się, co to jest kartka pocztowa, dlaczego i gdzie warto ją wysłać. Ozdobione przez nich pocztówki zostaną wysłane do szkół imienia Kornela Makuszyńskiego w całej Polsce.

Marta Kurczewska
Rysuje od bardzo dawna, a pierwszą wystawę jej prac zorganizował tata… dla mamy. I choć wernisaż był wielkim wydarzeniem w rodzinie, to już murale młodej artystki wywołały w najbliższych krewnych mieszane uczucia. Obecnie ilustratorka nie musi jednak malować po ścianach: jest dumną właścicielką ogromnego stołu do pracy, na którym można do woli mazać, bazgrać, chlapać, wydzierać i doklejać. Czasem na tym stole rezyduje jej wąsata muza – czarna kotka zwana pieszczotliwie Panią Prezes. Poza malowaniem Marta Kurczewska ogromnie lubi gotować (a zwłaszcza przyprawiać), jeździć na nartach, taplać się w morzu, najlepiej w Wielkich Falach, i w ogóle leniwie spędzać czas. A jeśli nie odpoczywa, to znaczy, że ciężko pracuje… Dla naszego wydawnictwa zilu¬strowała dotąd Moją pierwszą mitologię Katarzyny Marciniak (2013) oraz Co się zdarzyło w piórniku Izabeli Mikrut (2014). (informacja ze strony wydawnictwa Nasza Księgarnia).
Zajęcia oparte będą na przygodach Tappiego i Chichotka. Zadaniem dzieci będzie zabawa w tworzenie i “zasiedlanie” Szepczącego Lasu. W lesie mogą się znaleźć zarówno postacie z książek jak i wszystkie rośliny i zwierzęta i postacie wymyślone, które zdaniem dzieci w takim lesie powinny być. Każdy z uczestników będzie mógł odnaleźć swoją technikę tworzenia, w której poczuje się dobrze.
Warsztaty komputerowo-komiksowe – Adam – wnuk Adama Cisowskiego z książki Kornela Makuszyńskiego żyje w zupełnie innych czasach niż jego dziadek. Otaczają go korporacje i gry komputerowe. Pewnego dnia te dwa światy się przecinają i młody Adam musi stawić czoła przeciwnikom z wielkiego świata biznesu. To fabuła książki „Szatan i spółka. Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy”. Podczas zajęć opartych na fragmentach książki przygotowane zostaną komiksy. Do ich stworzenia wykorzystana zostanie bezpłatny program on-line „ToonDoo”. Aplikacja ta posiada bardzo bogatą kolekcję grafiki i funkcji. Tworzenie komiksu polega na wyborze układu, tła, postaci i dodaniu dymków z wypowiedzią. Z pojedynczych kart można przygotować książeczki, które są gotowe do publikacji na stronie www i portalach społecznościowych. Praca z ToonDoo daje dużo satysfakcji i zapewnia dobrą zabawę.

Justyna Bednarek
Romanistka, dziennikarka i redaktorka. Jako pisarka dla dzieci debiutowała powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która głosami czytelników wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą “Przecinek i Kropka” 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016. Jej kolejne książki również zostały dostrzeżone przez różne gremia jurorskie, a drugi tom przygód Skarpetek stał się bestsellerem. Autorka mieszka na warszawskich Bielanach, w małym domku, którego strzeże rozszczekany rudy kundelek o wdzięcznym imieniu Merda (od merdania). Ma męża fizyka (wspaniałego!) oraz troje dzieci, które niestety rosną za szybko. (informacja ze strony wydawnictwa Bajka).
Bohaterem książki „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”, jest wynalazca, który wymyśla rzeczy, jakie nikomu innemu nie przyszły jeszcze do głowy. Jednym z nich jest tytułowy „vetustas”, służący do wywoływania obrazów z przeszłości. To książka o marzeniach, dążeniu do celu orz przykładach pięknej miłości.

Daniel de Latour
Ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy. Współpracował m.in. z “Misiem”, “Świerszczykiem”, ilustrował felietony Joanny Sokolińskiej w “Wysokich Obcasach”, rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy, tygrysy, pociągi i inne rzeczy. “Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego z jego ilustracjami otrzymała nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2009, a “Atlas świata. Ameryka Południowa” nominowany był do nagrody “Przecinek i Kropka, najlepsza książka dziecięca”. Laureat drugiej nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre rzeczy przerysowuje od swoich dzieci. Uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów. W jego rodzinnym domu każdy zbłąkany pająk może liczyć na dobre słowo, ciepły kąt i miskę strawy. Pewnie dlatego większość zatrzymuje się tam na dłużej, a niektóre sprowadzają krewnych. (informacje ze strony wydawnictwa Nasza Księgarnia).
Dwa spotkania z Danielem de Latour poświęcone będą dwóch różnym książkom. Podczas zajęć opartych na książce Michała Rusinka „Księga potworów” prowadzący porozmawia z dziećmi o strachu, baśniach i mitach. W trakcie rozmowy prowadzący będzie rysował różne kształty, które następnie posłużą do przygotowania własnych potworów, ale takich zabawnych do bawienia się. Drugie spotkanie poświęcone będzie przygotowaniu małego, kieszonkowego pop-upu, czyli pokoiku świnek bohaterek książek „Kamienica” Roksany- Jędrzejewskiej-Wróbel.

Katarzyna Ryrych
Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu-– jak mówi o dzieciach. Dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Jej powieść O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities, Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku 2015, a powieść Jasne dni, ciemne dni wyróżniona w konkursie Książka Roku IBBY 2017. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo. (informacja ze strony Wydawnictwa Literatura).
Spotkanie poświęcone będzie najnowszej książce pt. „Apoteker” opowiadającej o Tadeuszu Pankiewiczu. Był krakowskim aptekarzem, który po utworzeniu getta w czasie II wojny światowej postanowił dobrowolnie zostać za jego murami.
Codziennie, godzinach 8-18 zapraszamy na kiermasz książek

REGULAMINY

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony
//]]>