22 kwietnia, g. 17, Wręczenie Nagrody Nieobojętności

Wręczenie Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.

Zapraszamy 22 kwietnia br. (piątek) o godzinie 17:00, do auli Biblioteki.

Zapraszamy na uroczystość wręczenia Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka dla siostry Małgorzaty Chmielewskiej i doktor Lucyny Marciniak. Towarzyszyć jej będzie dyskusja z udziałem laureatek, pt.: Jak być nieobojętnym? Poprowadzi ją znakomita krakowska dziennikarka Katarzyna Kachel. Spotkanie jest otwarte - zapraszamy.

Małgorzata Chmielewska została nagrodzona w kategorii „Postać”. Prezeska Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” od wielu lat pomaga ludziom wykluczonym w powrocie do społeczności.. Stworzyła i prowadzi domy dla bezdomnych, dla chorych, dla samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Odważnym czynem i słowem staje zawsze po stronie słabszych, krzywdzonych, potrzebujących. Nie zawahała się tego zrobić także podczas ostatniego kryzysu uchodźczego na granicy Polski z Białorusią oraz dziś, kiedy trwa wojna w Ukrainie.

Lucyna Marciniak otrzymała wyróżnienie w kategorii „Inspiracja”. Kierowniczka Gminnego Ośrodka Zdrowia w Białowieży po ogłoszeniu stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym z Białorusią była tam jedynym lekarzem. Przy wsparciu nieobojętnych mieszkańców starała się wypełnić przymusową pustkę humanitarną powstałą w związku z niedopuszczeniem do specstrefy działaczy organizacji pomocowych. Wielokrotnie podkreślała, że „pomaga człowiekowi w potrzebie bez względu na to, kim jest" i jednoznacznie zachęcała do tego wszystkich rodaków.

Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia br. (piątek) o godzinie 17.00 w auli MBP Galeria Książki w Oświęcimiu, wstęp wolny.

Na plakacie pielgrzym na szlaku Camino de Santiago i informacje organizacyjne o spotkaniu