Znamy Laureata 30. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

KOZIOŁEK WRĘCZONY!

6 października br. poznaliśmy Laureata 30. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego - nagrody przyznawanej za najlepszą książkę dla dzieci. Tym razem Koziołek powędrował do Krzysztofa Zapotocznego za książkę
„Kot Marian i odwiedzacze” Wydawnictwa Dwukropek
.

Jury pod przewodnictwem dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb prof. UR, wyróżniło książki „Maciejka Gwizd" Joanny M. Chmielewskiej Wydawnictwa Dwukropek
oraz „Anna na tropie tygrysa” Bartłomieja Świderskiego Wydawnictwa EZOP.

Nagrodę Czytelników otrzymała Joanna M. Chmielewska za książkę „Maciejka Gwizd".

W tym roku do nagrody nominowani byli:
1. Anna na tropie tygrysa / Bartłomiej Świderski / EZOP.
2. Antosia w bezkresie / Marcin Szczygielski / Inst. Wyd. Latarnik.
3. Cynowy rycerzyk / Emilia Kiereś / Harperkids.
4. Drań, czyli moje życie z jamnikiem / Zofia Stanecka / Kropka.
5. Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem / Paweł Pawlak / Wilga.
6. Kaloszem przez czas / Przemysław Hytroś / Dwukropek.
7. Kot Marian i odwiedzacze / Krzysztof Zapotoczny / Dwukropek.
8. Maciejka Gwizd / Joanna M. Chmielewska / Dwukropek.
9. Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem) / Elżbieta Jodko-Kula / Skrzat.
10. Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach / Monika Kamińska / Mamania.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra. Jest przyznawana co rok żyjącemu, polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody.

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

30. ONL