22. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z ogromną dumą i przyjemnością prezentujemy animacje zachęcające do używania nowych technologii w pracy z książką - nie tylko w szkole i nie tylko w bibliotece. Działanie odbywa się w ramach projektu 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego.

Oprócz wyłonienia najlepszej polskiej książki dla dzieci napisanej w 2014 roku, obecna edycja “Koziołka” skupiona jest wokół hasła “Interpretacje i eksperymenty” w myśl którego chcemy pokazywać, że lektura, oprócz śledzenia czarnych znaczków na kartce papieru, to także ćwiczenie wyobraźni, podróż w głąb siebie, a przede wszystkim - dobra zabawa. Jednym z elementów projektu są właśnie kolorowe animowane historyjki z czytaniem i interpretowaniem w roli głównej, przygotowane dla nas przez Laboratorium EE. Poza tym, zapraszamy na webinaria, warsztaty, akcje literackie, konkurs na najlepszą cyfrową interpretację oraz oczywiście samą galę wręczenia Koziołka i podsumowania projektu, która odbędzie się 15 października 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego Galerii Książki w Oświęcimiu. Zachęcamy do śledzenia strony i profilu Biblioteki na Facebooku, a także bloga Centrum Literatury Dziecięcej - tam będziemy o wszystkim informować. Szczegóły w zakładce Informacje.

Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” na miarę Koziołków
22. Ogólnopolska Nagroda Literacka
Opowieści z dawnych lat - co nam dają dzisiaj?
Bańka z poezją - Webinarium
Polubić innych - Webinarium
Afrykańskie spotkania - Webinarium
O rozwijaniu wyobraźni raz jeszcze - Webinarium
Mapowanie - Webinarium
Interpretuj i eksperymentuj. Komiks
Interpretuj i eksperymentuj. Infografika
Interpretuj i eksperymentuj. Animacja poklatkowa
Interpretuj i eksperymentuj. FunFiction
Interpretuj i eksperymentuj. Programowanie
Interpretuj i eksperymentuj. Mashup

W ramach podsumowania projektu 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, wydaliśmy broszurę z opisem wszystkich nagrodzonych i nominowanych w tym roku książek. Tekst mini recenzji przygotowała dla nas Pani Stanisława Niedziela. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej i drukowanej. Zapraszamy po osobisty odbiór bezpłatnych egzemplarzy do biblioteki lub do pobrania poniżej.

Broszura - 21. ONL

Już w najbliższy poniedziałek (26.10.2015), jak zwykle o godzinie 18:00 spotykamy się z dr Grażyną Lewandowicz-Nosal - adiunktem w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, badaczką czytelnictwa dzieci i młodzieży, autorką wielu publikacji i poradników. Razem z Panią Doktor, będziemy odkrywać możliwości tkwiące w tomach wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej i Doroty Gellner - oczywiście nagrodzonych Koziołkiem. Szczegóły na blogu CLD. Żeby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy kliknąć w link

12118909_740220812748867_284336480222755648_n
Ogłosiliśmy koziołkowy konkurs Interpretuj i Eksperymentuj. Szczegóły znajdziecie tutaj. Zachęcamy do udziału.
zgloszenia_grafika

Zgodnie z regulaminem – zamknęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej, publikujemy zatem pełną listę książek, które będą brane pod uwagę w pracach Jury. Ogromnie cieszy nas, że z roku na rok Nagroda cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W bieżącej edycji aż 68 tytułów ma prawo ubiegać się o tytuł najlepszej książki dziecięcej 2014 roku. Nominacje będą znane w drugiej połowie września, natomiast uroczyste wręczenie statuetki Koziołka odbędzie się 15 października o godzinie 17:00 – jak zwykle w Bibliotece Galerii Książki – już dziś serdecznie zapraszamy.

Lista zgłoszonych książek ONL2015


webinarium_czerwiec_fb_maly Na ostatnie przed wakacjami, czerwcowe webinarium zapraszamy 24 czerwca (środa) - jak zwykle na godzinę 18:00. Tym razem, będziemy proponować mapowanie, jako ciekawą metodę pracy z książką (i nie tylko). Tekstem, na którym proponujemy oprzeć takie zajęcia jest "Małgosia z Leśnej Podkowy" Beaty Wróblewskiej. Pokażemy jednak szerokie możliwości zastosowania myślenia o mapie, nie tylko takiej, jaką znamy z lekcji geografii. Oprócz wyjaśnienia metody mapowania i propozycji zajęć, na spotkaniu nie zabraknie prezentacji cyfrowych narzędzi, które mogą się okazać pomoce w pracy z mapowaniem - obrazowym, dźwiękowym, tekstowym. Chcesz urozmaicić wakacyjne zajęcia w bibliotece, świetlicy lub w innym miejscu? Myślisz o projekcie dotyczącym lokalności? Chcesz zobaczyć miejsce w którym mieszkasz/pracujesz oczami jego mieszkańców? Koniecznie dołącz do webinarium! Wystarczy kliknąć: https://galeriaksiazki-frsi.clickwebinar.com/koziolek2015
Zapraszamy!
Więcej szczegółów: https://cldgk.wordpress.com/
GDZIE: Internet
KIEDY: 24.06.2015 18:00 – 19:00
webinarium_maj_maleSerdecznie zapraszamy na drugie z cyklu webinariów w ramach 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Odbędzie się ono wyjątkowo w poniedziałek 25 maja, o godzinie 18:00. Tym razem osobą odpowiedzialną za treść spotkania będzie Pani Maria Kulik – wieloletnia prezes Polskiej Sekcji IBBY, niezwykle aktywnie działająca, zarówno w kraju jak i za granicą, na rzecz czytelnictwa dzieci i młodzieży. Szczegóły na blogu CLD

Z ogromną dumą i przyjemnością prezentujemy pierwszą z sześciu animacji zachęcających do używania nowych technologii w pracy z książką - nie tylko w szkole i nie tylko w bibliotece. Działanie odbywa się w ramach projektu 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Tym razem zachęcamy - zrób swój własny komiks!

Oprócz wyłonienia najlepszej polskiej książki dla dzieci napisanej w 2014 roku, obecna edycja “Koziołka” skupiona jest wokół hasła “Interpretacje i eksperymenty” w myśl którego chcemy pokazywać, że lektura, oprócz śledzenia czarnych znaczków na kartce papieru, to także ćwiczenie wyobraźni, podróż w głąb siebie, a przede wszystkim - dobra zabawa.

Jednym z elementów projektu są właśnie kolorowe animowane historyjki z czytaniem i interpretowaniem w roli głównej, przygotowane dla nas przez Laboratorium EE.

Poza tym, zapraszamy na webinaria, warsztaty, akcje literackie, konkurs na najlepszą cyfrową interpretację oraz oczywiście samą galę wręczenia Koziołka i podsumowania projektu, która odbędzie się 15 października 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego Galerii Książki w Oświęcimiu. Zachęcamy do śledzenia strony i profilu Biblioteki na Facebooku, a także bloga Centrum Literatury Dziecięcej - tam będziemy o wszystkim informować.

Dlaczego komiks? Nie tylko dlatego, że komiks tworzył patron naszej nagrody - Kornel Makuszyński. Komiks jest naturalnym połączeniem tekstu i obrazu, jest lubianą przez dzieci (i nie tylko!) formą narracyjną, a przede wszystkim - dziś jego tworzenie nie wymaga wprawnej ręki rysownika. Potrzebny jest tylko pomysł i my podpowiadamy gdzie go szukać - oczywiście w książkach. Dzięki stronom, na których można tworzyć własne komiksy, bez instalowania czegokolwiek, na każdym systemie operacyjnym i w każdej przeglądarce internetowej, czeka na nas ogrom możliwości. Stworzenie dalszego ciągu przygód naszego ulubionego bohatera? Zamiana nudnego planu zdarzeń lektury na kilka okienek z rysunkami i podpisami? Pochwalenie się swoją własną wersją popularnej baśni? Teraz to wszystko możecie zrobić za pomocą kilku kliknięć! Bazę narzędzi oraz dostępnych po polsku przewodników i poradników prezentujemy poniżej. Zachęcamy do czytania, tworzenia i dzielenia się swoimi dziełami w sieci. Koniecznie z tagiem #Koziołek2015 oraz na naszej wirtualnej tablicy! Wystarczy kliknąć w nią dwukrotnie, dodać tytuł i link.

Przydatne linki - pobierz


Miejska Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu z ogromną radością ogłasza 22. edycję Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Tak, jak w latach poprzednich organizatorzy zachęcają wydawnictwa, pisarzy, biblioteki oraz wszystkich zainteresowanych do zgłaszania książek polskich autorów, które zostały wydane w roku poprzedzającym bieżącą edycję (tj. 2014 r.), przekazujących optymistyczną wizję rzeczywistości i relacji międzyludzkich – podobną do tej, kreowanej w powieściach Patrona Nagrody. Szczegółowy regulamin Nagrody, dane kontaktowe oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w poniżej w pliku pdf. Zachęcamy do promowania dobrej polskiej literatury dziecięcej.

REGULAMIN Nagrody2015

zglos_ksiazke22ONL

W dniu 8 września w siedzibie Biblioteki Narodowej odbyło się posiedzenie, na którym grono jurorskie wyłoniło laureatów 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego.

Bardzo wysoki poziom nadesłanych w tym roku pozycji zaowocował aż dziesięcioma nominacjami. Otrzymały je następujące tytuły:
Beręsewicz Paweł "Noskawery" (Literatura)
Czerwińska-Rydel Anna "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim" (Debit/Atut)
Hanak Sławomir "Dziewczyny i chłopaki, niepotrzebne skreślić" (Skrzat)
Kiereś Emilia "Kwadrans" (Akapit Press)
Kosmowska Barbara "Sezon na zielone kasztany" (Nasza Księgarnia)
Papuzińska Joanna "Jak się koty urodziły" (Literatura)
Piątkowska Renata "Wszystkie moje mamy" (Literatura)
Ryrych Katarzyna "O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych" (Literatura)
Stanecka Zofia "Księga Ludensona" (Wilga)
Witek Rafał "Klub latających ciotek" (Literatura)

Spośród nich, Jury wyłoniło dwa wyróżnienia, które otrzymali: Czerwińska-Rydel Anna "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim" (Debit/Atut) i Kosmowska Barbara Sezon na zielone kasztany (Nasza Księgarnia).

Dwudziesta pierwsza statuetka Koziołka powędruje natomiast do Katarzyny Ryrych za książkę "O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych" wydaną przez Literaturę.

W uzasadnieniu jurorów możemy przeczytać: „Z czytelniczego punktu widzenia książka może mieć wielu odbiorców. Zarówno u młodego czytelnika, jak i u dorosłego wyzwoli ona inne refleksje. Młody będzie śledził z zainteresowaniem sytuacje, które zdarzają się młodemu bohaterowi, dorosły odnajdzie znakomicie nakreślony, nietuzinkowy portret psychologiczny chłopca z jego wyimaginowanymi lękami (czarna dziura, myszy podpodłogowe) i dziwieniem się światu.” Na obradach pojawiły się również głosy, że książka Katarzyny Ryrych cechuje się świeżym spojrzeniem na (mniej lub bardziej) dziecięce problemy, takie jak niepełnosprawność, przemoc, eurosieroctwo czy rozbita rodzina, a przy tym może pomóc niejednemu młodemu czytelnikowi, odnaleźć swoje własne „ja”.

W tym roku w pracach jury nie brała udziału prof. Joanna Papuzińska - w jej miejsce rolę przewodniczącej objęła dr Grażyna Lewandowicz-Nosal. Uroczyste wręczenie statuetki Koziołka odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego Galerii Książki 9 października o godzinie 11:00

Jeszcze przez miesiąc czekamy na zgłoszenia do 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego! Regulamin nagrody oraz potrzebne informacje znajdują się w pliku poniżej. Zachęcamy do promowania dobrej polskiej literatury dla dzieci!

Nagroda Literacka regulamin zgłoszeń

Poniżej zamieszczamy ostateczną listę zgłoszeń do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Zgłoszenia 2014 POBIERZ

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony