27. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

„Świat Koziołka” to hasło przewodnie towarzyszące już 27. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nadrzędnym celem projektu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron. W ramach Nagrody przygotujemy i przeprowadzimy działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2019 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników, lekcjach bibliotecznych opartych na książkach nagrodzonych, konkursach dla szkół i bibliotek na akcje promującą czytelnictwo, webinariach, promocji Nagrody w księgarniach w całej Polsce oraz przygotowania finału nagrody wraz ze spotkaniami autorskimi i sesją naukową poświęconą jednej z laureatek Nagrody – Barbarze Gawryluk.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego już na stałe wpisała się w krajobraz polskich wyróżnień poświęconych książkom dla dzieci. O jej wyjątkowości świadczą dwa fakty. Po pierwsze jest jedną z niewielu nagród, która tak długo utrzymuje się na polskim rynku książki dziecięcej – już prawie trzy dekady. Po drugie jest to wyjątkowe wyróżnienie skierowane tylko do książek polskich, tylko książek wydanych po raz pierwszy oraz tylko książek literackich. O sile i wyjątkowości Nagrody świadczy zatem fakt jej długiego trwania oraz nagradzanie książek wybieranych nie z całości publikacji, jakie ukazują się na rynku, ale jej wyjątkowej, ważnej dla naszej kultury części. Te dwa elementy podkreślające jej szczególną wartość tworzą jednocześnie specyficzny Świat Koziołka (jak potocznie nazywana jest Nagroda). Świat Koziołka jest budowany poprzez najlepszą literaturę oraz grono osób współtworzących nagrodę, jak i biorących udział w jej zadaniach.

Na Świat Koziołka składają się zatem książki nagrodzone, a tym samym wyróżnieni autorzy, oceniający i wybierający najlepsze publikacje dzieci, bibliotekarze, nauczyciele, czy edukatorzy oraz rodzice (lub opiekunowie dzieci), członkowie jury, czyli badacze I krytycy literatury dziecięcej. Ten cały świat co roku gromadzi się wokół jednej ważne sprawy: promocji czytelnictwa i wyboru najlepszej polskiej książki dla dzieci.

W tegorocznym projekcie chcielibyśmy przygotować działania, które skierowane będą do każdej grupy odbiorców, którzy wchodzą w skład „koziołkowego świata”, czyli do dzieci - młodych czytelników (lekcje bibliotece oparte na książkach nagrodzonych w poprzednich edycjach nagrody, konkurs dla szkół i bibliotek, nagroda czytelników), do autorów i wydawców książek dla dzieci (przyznanie 27. ONL, Nagroda Czytelników), do bibliotekarzy, nauczycieli, edukatorów, animatorów (Nagroda Czytelników, webinaria) I wreszcie do znawców i badaczy literatury (wybór laureatów 27. ONL, webinaria, sesja poświęcona pisarstwu Barbary Gawryluk).

Świat można tworzyć, zwiedzać, podbijać, można czerpać z niego inspiracje lub go kreować. Świat może być realny (namacalny) lub zupełnie wirtualny, funkcjonujący w internetowych przestworzach. Świat może być też nam znany, bliski i oswojony, ale może tez być nowy, czekający na odkrycie. W ramach projektu pod hasłem „Świat Koziołka” odnosząc się do wszystkich znaczeń jakie mogą wiązać się ze słowem "świat" będziemy czerpać wieści ze świata – czyli wyłonimy najlepszą polską książkę dla dziecka, a głosy ze świata zamienimy na Nagrodę Czytelników (do głosowania w nagrodzie zaprosimy szkoły podstawowe noszące imię Kornela Makuszyńskiego – szczególnie te z małych miejscowości). Przygotujemy oświęcimski świat Koziołka, czyli trzydniowe święto ze spotkaniami autorskimi z warsztatami z ilustratorami oraz warsztatami literackimi, a także galą wręczenia 27. ONL. W ciągu całego roku zaprosimy do zabawy i czytania książek nagrodzonych w poprzednich edycjach Nagrody w czasie specjalnie przygotowanych lekcji bibliotecznych. Wyślemy Koziołka w świat, czyli zaprosimy do wspólnej promocji czytelnictwa księgarnie z całej Polski. Zbadamy również świat po Koziołku, czyli przeprowadzimy wywiady z autorami nagrodzonymi w poprzednich edycjach. Będą one ciekawą dokumentacją, która pokaże jak Nagroda wpłynęła na życie i twórczość danej pisarki/danego pisarza oraz uzupełni archiwum Nagrody. Zaprosimy ponadto do współpracy szkoły i biblioteki z całej Polski, które będą mogły stworzyć swój koziołkowy świat, czyli przygotować akcje promujące czytelnictwo na bazie "koziołkowych", czyli nagrodzonych do tej pory książek. Aby objąć swym zasięgiem jak najszerszą grupę odbiorców przygotujemy dwa webinaria poświęcone twórczości pisarzy nagrodzonych oraz przygotujemy mini konferencję, podczas której pochylimy się nad twórczością Barbary Gawryluk.

Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja "Guliwera".

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

"Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy - pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych "disnejek" (Joanna Papuzińska).

dr hab. prof. nadz. Uniwersytetu Rzeszowskiego Alicja Ungeheuer-Gołąb – literaturoznawca, badacz literatury dla dzieci (w kontekście pedagogiki, psychologii, antropologii kultury, obcowania dziecka ze sztuką) poetka i autorka książek dla dzieci.

dr Grażyna Lewandowicz-Nosal – pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, krytyk literacki, specjalista z zakresu bibliotekarstwa dziecięcego.

dr Anna Maria Krajewska – krytyk literacki, autorka opracowań z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej. Biblioteka Narodowa.

mgr Ewa Świerżewska – właścicielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl – dziecko i kultura.

mgr Jerzy Kumiega – bibliotekarz, kierownik Działu Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

mgr Stanisława Niedziela – specjalista ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży, autorka opracowań o działalności i formach pracy z najmłodszymi, programów edukacyjnych dla rodziców.

dr Oliwia Brzeźniak – absolwentka filologii polskiej, ukończone studnia doktoranckie, specjalista ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

1994Piotr Wojciechowski "Bajki żółtego psa" – Wydawnictwo Stentor

1995Joanna Olech "Dynastia Miziołków" – Wydawnictwo Egmont

1996Jerzy Niemczuk "Przygody Zuzanki" – Wydawnictwo Papirus

1997Anna Onichimowska "Dobry potwór nie jest zły" – Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka

1998Tomasz Trojanowski "Kocie historie" – Wydawnictwo Philip Wilson

1999Dorota Gellner "Dorota Gellner dzieciom" – Wydawnictwo KAMA

2000Anna Lewkowska "Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona" – Wydawnictwo Prószyński i S-ka

2001Marta Tomaszewska "Tego lata w Burbelkowie" – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2002Grzegorz Kasdepke "Kacperiada" – Wydawnictwo Literatura

2003Małgorzata Strzałkowska "Wiersze, że aż strach!" – Wydawnictwo Media Rodzina

2004Małgorzata Strękowska-Zaremba "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" – Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza

2005Agnieszka Tyszka "Róże w garażu" – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMariusz Niemycki „Ptak, Cyna i pies sąsiadów” – Wydawnictwo Skrzat

2006 Beata Wróblewska "Małgosia z Leśnej Podkowy" – Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieEwa Maria Letki „Królewna w koronie” – EZOP Agencja Edytorska

WyróżnieniePaweł Beręsewicz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” – Wydawnictwo Skrzat

2007Katarzyna Majgier "Amelka" – Wydawnictwo Egmont

WyróżnienieRoksana Jędrzejewska - Wróbel „Kamienica” – Wydawnictwo Bajka

Wyróżnienie Zygmunt Miłoszewski „Góry Żmijowe” – Wydawnictwo W.A.B.

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wakacje w wielkim mieście” – Wydawnictwo Skrzat

2008Paweł Beręsewicz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” – Wydawnictwo Skrzat

Nagroda Specjalna – SUPERKOZIOŁEK Joanna Papuzińska za całokształt twórczości

2009Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Florka. Z pamiętnika ryjówki” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieMarcin Pałasz „Wszystko zaczyna się od marzeń” – Wydawnictwo Literatura

2010Barbara Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieLiliana Bardijewska „Każdy może zostać czarodziejem” – Papilon, Publicat

2011Paweł Beręsewicz „Tajemnica człowieka z blizną” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Matka Polka” – Wydawnictwo Akapit Press

2012Renata Piątkowska „Wieloryb” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieOlga Masiuk „Lenka, Fryderyk i podróże” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieEmilia Kiereś „Brat” – Wydawnictwo Akapit Press

2013Marcin Pałasz „Sposób na Elfa” – Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieAnna Janko „Maciupek i Maleńtas czyli niezwykłe przygody w brzuchu mamy” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieZuzanna Orlińska „Pisklak” – Wydawnictwo Akapit Press

Nagroda Specjalna SUPERKOZIOŁEKWanda Chotomska za całokształt twórczości

2014Katarzyna Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieAnna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – Wydaw. Debit oraz Oficyna Wydaw. Atut

WyróżnienieBarbara Kosmowska „Sezon na zielone kasztany” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2015Rafał Witek „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieDorota Combrzyńska-Nogala „Syberyjskie przygody Chmurki” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieTina Oziewicz „Dzicy lokatorzy” – Wydawnictwo Czerwony Konik

2016Zuzanna Orlińska „Stary Noe” – Wydawnictwo Literatura

WyróżnienieGrażyna Bąkiewicz „Ale historia... Mieszko, ty wikingu!” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

WyróżnienieAgnieszka Suchowierska „Mat i świat” – Wydawnictwo Krytyka Polityczna

2017Kasia Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, - Wydawnictwo Ezop

WyróżnienieMarcin Szczygielski "Teatr niewidzialnych dzieci", - Wydawnictwo Latarnik

WyróżnienieAndrzej Marek Grabowski "Dziewczynka ze srebrnym zębem", - Wydawnictwo Media Rodzina

2018Justyna Bednarek „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”, - Wydawnictwo Bajka

WyróżnienieMarta Guśniowska "A niech to gęś kopnie", - Wydawnictwo Tashka

WyróżnienieAdam Wajrak "Lolek", - Wydawnictwo Agora

2019Antonina Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, - Wydawnictwo BIS

Wyróżnienie Ariadna Piepiórka "O księżycu z komina domu na wzgórzu", - Wydawnictwo Skrzat

WyróżnienieKatarzyna Wasilkowska "Kobra", - Wydawnictwo Literatura

Miło nam poinformować, że do tegorocznej 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej zgłoszonych zostało 97 pozycji książek dla dzieci. Lista poniżej.

Pobierz listę


Koziołek czas start! Informujemy, że od 27.01.2020 do 21.02.2020 przyjmowane będą zgłoszenia publikacji do 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej.


Regulamin i formularz zgłoszeń_27.ONL_2020_doc

Regulamin i formularz zgłoszeń_27.ONL_2020_pdf

blog-49006_640 Zapraszamy na bloga Centrum Literatury Dziecięcej

Powiekszanie czcionki
Zmiana kontrastu/koloru strony